امروز: دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 27788
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
چاپ این نوشته
Share
معاون آموزش  وپژوهش حوزه علمیه اصفهان

حجت الاسلام جلالی با اشاره به آغاز پذیرش حوزه علمیه اصفهان گفت: براساس نظر مراجع تقلید، در صورت کمبود مبلغ دینی و رحانی چون شرایط حاضر، حضور و تحصیل افراد مستعد جوان در حوزه های علمیه واجب عینی است

به گزارش مباحث، معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه حوزه اصفهان جزء سه حوزه برتر کشور است اظهار کرد: بعد از حوزه علمیه قم و مشهد، حوزه علمیه اصفهان با قدمت طولانی و اساتید برجسته از حوزه های مطرح کشور است که بسیاری از محققین و مدرسین از خروجی های این حوزه هستند.

حجت الاسلام محسن جلال با بیان اینکه از دهه دوم اسلام با آمدن ابوسعیدها به اصفهان حوزه های علمیه تاسیس شده اظهار کرد: بیشتر مفاخر علمی اصفهان در این شهر دارای مدرس بوده اند و شاگردان برجسته زیادی را پرورش دادند که از جمله این اساتید می توان به ابوعلی سینا، صاحب ابن عباد، راغب اصفهانی، شیخ بهایی و … اشاره کرد.

وی با اشاره به غنای دروس و اساتیدی که در اصفهان در زمان صفویه پدیدار شد خاطرنشان کرد: پس از این رونق چشمگیر حوزه ها در اصفهان حوزه علمیه از نجف به اصفهان آمد چراکه بسیاری از اساتید در این شهر حضور یافتند و صاحب مدرس شدند و دیگر نیازی نبود که طلاب برای آموزش به نجف کوچ کنند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفها ن با بیان اینکه حوزه اصفهان پس از حضور آیت الله مظاهری از سال ۷۵ رونق خوبی پیدا کرد عنوان کرد: پس از آنکه آیت الله مظاهری آیت الله طباطبایی را به عنوان مدیر حوزه ها معرفی کردند امور از نظر کمی و کیفی بهبود قابل توجهی پیدا کرد.

وی با تبیین این موضوع که حوزه علمیه میراث کلاس های درس امام صادق(ع) است ابراز کرد: حوزه های علمیه شاگردی مکتب اهل بیت را ادامه دادند و این معارف را سینه به سینه بدست ما رساندند.

حجت الاسلام جلالی  با اشاره به آیه ۲۲ سوره توبه تصریح کرد: از هر قبیله و گروهی لازم است گروهی برای تفقه در دین تلاش کنند تا با فهم عمیق و کارشناسانه دین مردم خود را انذار کنند و برای اسلام تبلیغ کنند براین اساس رسالت دین در ۲ کلمه تفقه و انذار است.

وی با بیان اینکه هر ساله پذیرش حوزه اصفهان همزمان با پذیرش سراسری حوزه های علمیه در قم آغاز و در مرحله اول پذیرش که در بهمن ماه سال گذشته بوده و در مرحله دوم در ۲۵ تیرماه و همچنین در مرحله سوم پذیرش در

استاد حوزه افزود: حوزه علمیه اصفهان در مقاطع تحصیلی سطح ۱ تا پایه ششم معادل دیپلم و سطح ۲ تا پایه نهم معادل کارشناسی و سطح ۳ تا پایه معادل کارشناسی ارشد پذیرش دارد و پس از ۴ دوره مصاحبه حوزه علمیه اصفهان در مقطع سطح ۴ که دروس خارج از فقه تدریس می‌شود و مدرک آن معادل دکتری است پذیرش دارد.

وی با بیان اینکه متون درسی در شورای عالی آموزش در حوزه علمیه اصفهان با توجه به آئین نامه آموزشی بالادست تصویب می‌شود افزود: دروس حوزه علمیه اصفهان دروس جامعی اعم از دروس اخلاق، فلسفه، تاریخ و … است که سعی شده طلاب هرآنچه که نیاز دارند را فرا بگیرند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان  افزود: ما در اصفهان دو مدرسه ویژه قرآنی و دانشگاهی داریم که در مدرسه قرآنی طلاب برای حفظ قرآن در آن حضور می یابند و در مدرسه دانشگاهی فارغ التحصیلان دانشگاه به صورت متمرکز در آن حضور می یابند.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه اصفهان دارای دو نیم سال تحصیلی است اظهار کرد: شروع سال تحصیلی جدید از ۲۱ مردادماه است همچنین شروع سال تحصیلی نیم سال دوم از اوایل بهمن ماه ۹۶ آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به سطح علمی فارغ التحصیلان حوزه ابراز کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد طلاب هرساله دارای معدل بالای ۱۹ هستند و طلاب دارای استعداد برتر موظف هستند کلاس های ویژه مقاله نویسی شرکت کنند ولازم است که حداقل یک مقاله ارائه کنند و این مقالات در جشنواره علامه حلی بررسی و نفرات برگزیده اعلام و اطلاع رسانی و از آن ها تجلیل خواهد شد.

 

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان در پایان با اشاره به سخنان آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: به سمت حوزه آمدن واجب کفایی است اما به دلیل آنکه امروز نیروی مستعد به تعداد محدودی وجود دارد تحصیل دروس حوزه برای افراد با استعداد واجب عینی است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها