امروز: دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 27683
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۴
چاپ این نوشته
Share
استاد حوزه تبیین کرد:

حجت الاسلام امیریان به تبیین بایدهای توصیه های امیر المومنین براساس خطبه ۲۸ نهج البلاغه به مومنین برای روز عید فطر پرداخت.

به گزارش مباحث، استاد حوزه علمیه پیش از ظهر  امروز در جمع طلاب درپاسخ به اینکه شایسته است در روز عید فطر چه کنیم  و باید های رفتاردینی دراین روز اظهار کرد: امام علی(ع) در خطبه ۲۸ نهج البلاغه خود توصیه هایی را به مومنین برای روز عید فطر داشته اند  که بر پیروان آن شنیدن و عمل کردن آن فرض است.

حجت الاسلام مجتبی امیریان تصریح کرد: یکی از توصیه های امام در روز عید فطر انجام واجبات است لذا می فرمایند: وادّوا فرائض الله و اتقواالله فیما نهاکم عنه:یعنی فکر نکنید نماز اول وقت و انجام واجبات خاص ماه مبارک رمضان است این ماه تمرینی بود که این اعمال حتی مستحبات در ماه های دیگر در ما ضعیف نشودئ

وی تاکید کرد: امام امیر المومنین  در بخش دیگر روایت فرمودند، آنچه خدا نهی کرده است از آنها پرهیز کنید و این توصیه ای بود که مرحوم آیت الله بهجت(ره) همیشه به مراجعین می فرمودند که انجام واجبات و ترک محرمات بهترین راه سیر سلوک الی الله است.

استاد حوزه  در مورد توصیه بعدی امام ابراز کرد: فان الدنیا ادبرت قد اقبلت و اشرفت، یعنی دنیای شما دارد تمام می شود و آخرت بسوی شما روی می آورد، یعنی هر روزی که ازما می گذرد یک روز از عمر ما کاسته و یک روز به آخرت نزدیک تر می شویم و شاید این اشتباه بزرگ ما است که وقتی از ما سوال می شود چند سال دارید؟می گوییم ۵۰سال در حالیکه پنجاه سال از ما رفته است و دیگر نداریم و عمر ما شبیه قالب یخ است که هرروز در حال آب شدن است.

وی خاطرنشان کرد: برای همین پیامبر در روایتی فرمودند، اعمار امتی بین الستین الی السبعین و قلّ من یتجاوزها(ارشاد القلوب ج۱ص۴۰)یعنی عمر امت من بین شصت تا هفتاد است و کم هستند کسانیکه از این مقدار بیشتر عمر نمایند، البته اگر بصورت غیر طبیعی ب تصادف بیماری زودتر ازبین نرویم.

حجت الاسلام امیریان با بیان فرازهایی از این خطبه از جمله تعاونوا علی البرِّ والتقوای ، و ترحموا بهم و تعاطفوا گفت: از دیگر توصیه های امام علی(ع) به شیعیان خود برای روز عید فطر این است  که بندگان خدا بر کار خیر و تقوا کمک کنید وهمچنین در تودام رحم کردن بر یکدیگر کوشا باشید  و یعنی نسبت به همدیگر احساسات وعاطفه داشته باشید.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها