امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 27562
تاریخ انتشار: ۱:۱۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۱۶
چاپ این نوشته
Share
آیه‌ها و آینه‌ها

هیچ دین و مذهبی مانع احساسات بشر نسبت به همسر، فرزند و آشنایان نمی‌شود، اما قطعاً این علایق و احساسات در فرد مسلمان باید در مسیر اسلام باشد و انسان را از یاد خدا غافل نکند.

به گزارش مباحث،

آیه:

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

ٱلْمَالُ وَٱلْبَنُونَ زِینَهُ ٱلْحَیَوهِ ٱلدُّنْیَا وَٱلْبَقِیَتُ ٱلصَّلِحَتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا  کهف/۴۶

مال و فرزند زیور زندگى دنیایند، و نیکی‌های ماندگار ازنظر پاداش نزد پروردگارت بهتر و ازنظر امید [نیز] بهتر است.

آینه:

حکایت/ ملا حسنعلی، فرزند علامه عبدالله تستری (شوشتری) مریض شد، علامه به وی بسیار علاقه‌مند بود و محبت داشت، با اینکه فرزند عزیز علامه در بستر بیماری افتاده بود، وقت نماز ظهر روز جمعه فرارسید، علامه با خاطری پریشان جهت اقامه نماز به مسجد رفت، ایشان معمولاً در رکعت اول نماز سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون می‌خواند.

 وقتی شروع به قرائت سوره منافقون نمود به این آیه شریفه رسید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُلْهِکُمْ أَمْوالُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ (منافقون/ ۹) ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نکند و کسانی که چنین کنند زیان کاراند. علامه دو، سه بار این آیه را تکرار کرد پس از پایان نماز از ایشان پرسیدند: چرا آیه را تکرار فرمودید؟

 علامه پاسخ داد: هنگامی‌که به این آیه رسیدم به یاد فرزندم افتادم. نفسم مرا به یاد محبت و دوستی پسرم انداخت، با تکرار آیه با هوای نفس مبارزه کردم و بامحبت قلبی درافتادم، سرانجام فرزند عزیزم را مرده فرض کرده و در برابر خود جنازه‌اش را حاضر تلقی نمودم تا توانستم با فراغت بال و آسودگی خیال، نماز را ادامه دهم.۱

۱٫   با اقتباس و ویراست از کتاب هزار و یک حکایت قرآنی

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها