امروز: دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 27324
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
چاپ این نوشته
Share
آیت الله ناصری تبیین کرد:

یکی از علامت‌های متقین، این است که «مَشیُهُمُ التَّواضُع». مَشی، به معنای راه رفتن است؛ یعنی متقین متواضعانه راه می روند، حضرت علی(ع)می فرماید، اگر می خواهی مؤمن را بشناسی، از راه رفتن او را بشناس و ببین چطور راه می رود.

به گزارش مباحث، آیت الله محمد علی ناصری، صبح امروز در راستای بیان سلسله مباحث اخلاقی در جمع اقشار مردم اظهار کرد: بعضی ها موقع راه رفتن، چنان متکبرانه راه می روند و سینه را جلو می اندازند و پاهایشان را محکم روی زمین می زنند و گردن خود را راست می گیرند، مثل این که از آسمان پایین افتاده اند، وقتی هم که با کسی می خواهند صحبت بکنند، با گوشه چشم خود نگاه می کنند و خیلی سختشان است برگردند و با تمام بدن خود روبه روی مؤمنان بایستند.
این استاد اخلاق تصریح کرد: امیر المؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه می فرماید، یکی از علامت‌های متقین، این است که «مَشیُهُمُ التَّواضُع». مَشی، به معنای راه رفتن است؛ یعنی متقین متواضعانه راه می روند، حضرت می فرماید: اگر می خواهی مؤمن را بشناسی، از راه رفتن او بشناس و ببین چطور راه می رود.
وی ادامه داد: تکبر و به خود بالیدن از مختصات حضرت حق است، فقط او لباس کبریایی پوشیده است، «الْمُتَکَبِّر» از اسامی حضرت حق است که در قرآن آمده است.، در نقطه مقابل تواضع، یکی از صفات انبیا است، تمام انبیا متواضع بودند و خودشان را ناچیز می دیدند.
آیت الله ناصری افزود: خداوند در آیه شریفه به نبی اکرم صلی الله علیه و آله خطاب می کند: «وَ اخْفِضْ جَناحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنین؛»( شعراء:۲۱۵٫)( بال و پر خود را براى مؤمنانى که از تو پیروى مىکنند، بگستر). خدا به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: ای حبیب ما! با مؤمنانی که اطراف توجمع هستند، متواضع باش.
وی بیان کرد: پیغمبر ما اشرف اولاد آدم و علت ایجاد عالم وجود است، خدا به پیغمبر(ص) می بالد و به جان او قسم می خورد، با این همه عظمت، باز خدا امر می کند که: یا رسول الله برابر مؤمنین متواضع باش و ایشان همیشه همین طور بودند، در جلسات که می نشستند، عرب‌هایی که از بیابان به محضر پیغمبر می آمدند، می دیدند جلسه دایره ای است و معلوم نیست کدام از آن‌ها بزرگ‌تر و پیامبر است؛‌ لذا صدا می زد و می گفت: « کدام یک از شما پیغمبر هستید، این منش و سیره اهل بیت است.
صورت برزخی متکبران
استاد اخلاق حوزه عنوان کرد: روز قیامت، متکبرها به صورت مورچه محشور می شوند، آنجا خیلی شلوغ است؛ ان‌شاء الله می‌رویم و می بینیم، اولین و آخرین انسان‌ها برای حساب و کتاب‌هایشان با آن وحشت جمع می شوند و کسی به کسی نیست.
وی خاطرنشان کرد: آنجا متکبرها مثل مورچه زیر دست و پاها له می شوند، ولی دیگر مرگ نیست. فریاد می کشند، اما خبری هم نیست، زیر دست و پای مردم، مرتب له می شوند و دو مرتبه بلند می شوند، بعد که بهشتی ها به بهشت می‌روند و جهنمی ها به جهنم وارد می شوند، عالم قیامت را جارو می کنند و این مورچه ها را داخل جهنم می ریزند، این هم وضع متکبر در روز قیامت است.( کافی، ج ۲ ، ص ۳۱۱٫)

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها