امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 27140
تاریخ انتشار: ۲:۲۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۳
چاپ این نوشته
Share
در یک نشستی علمي بررسی شد؛

امروزه مولفه های زیادی در جامعه وجود دارد که باعث تغییرات فرهنگی در جامعه می شود، گر چه هر کدام از این تغییرات کوچک است، ولی یک هدف بزرگی را به دنبال دارد و در نهایت سبک زندگی مردم دچار تغییر می شود.

به گزارش مباحث، حجت الاسلام و المسلمین محمد سعید مهدوی کنی رییس دانشگاه امام صادق(ع) درنشست علمی «سبک زندگی و تغییر فرهنگی»  که در موسسه «سبک زندگی آل یاسین» با حضور محققین و فضلای این موسسه برگزار شد با اشاره به اینکه سبک زندگی در  دهه ۸۰ توسط اساتید علوم اجتماعی با معرفی دو نظریه پرداز در فضای آکادمیک مطرح شد گفت: این بحث یک موضوع نو و جدیدی نیست بلکه از زمان قدیم در میان مردم بوده و در پزشکی کاربرد داشته است.

متن سخنان این استاد حوزه و دانشگاه در نشست علمی «سبک زندگی و تغییر فرهنگی» به این شرح است:

بعد از مطرح شدن سبک زندگی در دانشگاه ها، سبک زندگی مورد مطالعه پژوهشگاه علوم اسلامی قرار گرفت و اوج پژوهش در این موضوع بعد از سخنرانی رهبر معظم  انقلاب اسلامی در خصوص سبک زندگی در سال ۹۰ بود که مطالعات و پژوهش های زیادی در این خصوص شکل گرفت و مورد توجه خاص و عام شد و امروزه به صورت گسترده و فراوان به سبک زندگی پرداخته می شود.

سبک زندگی در دو مفهوم می گنجد، ابتدا وحدت و دومی تمایز است در واقع سبک زندگی مجموعه ای از عناصر است که کم و بیش بطور نظام مند با هم ارتباط داشته و یک «کل» را پدید می آورند و همین اتحاد و نظام مندی، این کل را از کل های دیگر متمایز می کند و عناصر مربوط به سبک زندگی را می توان در چهار مقوله اموال(سرمایه ای و مصرفی)، فعالیت ها( عادات، شغل، گذراندن اوقات فراغت و …) نگرش ها و گرایش ها و در نهایت روابط انسانی طبقه بندی کرد.

چرا سبک زندگی در جوامع بشری مورد اهمیت واقع شده است؟

در علوم اجتماعی روشهای کیفی و کمی برای حل مسائل وجود دارد که برآمده از نظریه هاست. روش کمی یک نوع نگرش عام و وسیع است ولی روش کیفی معمولا موردی و اکتشافی است.

در دهه های اخیر به تدریج روشهای کیفی و کمی با هم ادغام شده است، روشهای ترکیبی ایجاد شده و مورد توجه دانشمندان و محققین قرار گرفت. روشهای ترکیبی باعث تحقیق کامل و عمیق تری در سبک زندگی میشود.

سبک زندگی از جمله گرایش هایی است که در مطالعه و بررسی آن، روش ترکیبی پیشنهاد می شود. که در آن همه مطالعات فردی و روان شناسی در آن رخ داده است و رویدادهای جامعه را ایجاد می کند که یک روش کارآمد و موثر باعث لایه بندی  جوامع می شود.

امروز روش ترکیبی یک روش و ابزار کارآمد و استراتژیک است که معمولا رویکردش علوم اجتماعی است و مربوط به حل مسائل است. از سبک زندگی غیر از حل مسائل، می توان به عنوان یک رویکرد عام برای تصمیم گیری های کلان در مدیریت ها استفاده کرد و مدیران می توانند در سطوح مختلف از آن استفاده کنند.

تغییر سبک زندگی و فرهنگی در جوامع کنونی

در جوامع کنونی وقتی یک ابزار و متد تاثیرات خود را می گذارد، باعث تغییر سبک زندگی و فرهنگی آن مجموعه خواهد شد. چرا که تغییر فرهنگ بر اساس سبک زندگی شکل می گیرد. نمونه بارز آن تغییر و تحول در سبک زندگی شوروی سابق با استفاده از برنامه غذایی که در مردم تغییر ایجاد کرد و باعث تغییر فرهنگ در این کشور شد.

برای تغییر سبک زندگی و فرهنگی مردم  از المانهای غذایی و موارد دیگر که بسیار آسان و حساسیت مردم نسبت آن کم است استفاده می شود ، هزینه این نوع تغییر نسبت به تغییر در سبک زندگی توسط نشریات و رسانه های جمعی بسیار کم خواهد بود. چرا که در صورت تغییر و الگودهی در یک نشریه برای ایجاد یک فرهنگ غربی و سبک زندگی جدید مقاومت ایجاد می شود، ولی در موارد دیگر مانند ذائقه ها و … این  مقاومت صورت نخواهد گرفت.

با ورود یک ایده غذایی به اسم همبرگر در میان جوامع باعث تغییر سبک زندگی و نگرش ها به آرامی و بدون حساسیت در جامعه شد و همراه آن نحوه استفاده و فرهنگ جانبی آن در جامعه با کمترین هزینه و بیشترین تاثیر در نهادینه شد و ذائقه مردم تغییر کرد و فرهنگ استفاده از آن مثلا همراه با نوشابه و مواد و وسایل خاص برای پخت آن در جامعه ایجاد شد.

پس ابزار ،دست کاری فرهنگ در مواد غذایی نبوده بلکه ابزار، تغییر فرهنگ مردم در مرکز فرماندهی با ارائه مواد غذایی به سبک و فرهنگ خاص بوده است.

امروزه مولفه های زیادی در جامعه وجود دارد که باعث تغییرات فرهنگی در جامعه می شود، گر چه هر کدام از این تغییرات کوچک است ولی یک هدف بزرگی را به دنبال دارد و در نهایت سبک زندگی مردم دچار تغییر می شود و نتیجه آن هم تغییر فرهنگی مردم خواهد شد.

بسیاری از مردم سبک زندگی را بر اساس فرهنگ آن استفاده می کنند که قبلا در انسان ،شناسایی شده است و در فضای دینی ما به اخلاق تفسیر شده است و توصیه های اخلاقی را با سبک زندگی یکی قلمداد می کنند در واقع از بین بردن مفاهیم و ساده سازی برای ما سرمایه جدیدی ایجاد نخواهد کرد و این یک روش نادرست است.

همزمان با تحولات در اجتماع، مطالعات در حوزه اجتماع و فرهنگ در فضای علوم اجتماعی آغاز شد و باعت ایجاد سبک زندگی جدید شد. قبل از استفاده از سبک زندگی در جامعه این موضوع در ادبیات بود پس کلمه سبک زندگی یک کلمه جدید و تازه ای نیست.

 زمانی که انقلاب صنعتی رخ داد، کارگران از زمین های کشاروزی به کارخانجات و صنایع روی آوردند و یک زیست جدید شکل گرفت که در آن سرمایه داران و کارخانه داران درصدد افزایش درآمد و تولید خودشان بودند و مطالعات در خصوص نحوه افزایش بهره وری و سرمایه انجام شد و بخش  زیادی از علوم اجتماعی در جهت کنترل و وضعیت مردمی که از روستاها به شهر ها و کارخانه ها آمدند در اختیار این بخش قرار گرفت و بر این اساس با برنامه ریزی های متعدد، بسیاری از نظریه ها در فضای صنعتی شکل گرفت و این باعث آغاز سبک زندگی جدید  و تغییر  فرهنگی مردم در جامعه شد.

لذا در بررسی جامعه شناسان، تغییر و تحولات فرهنگی به اختیار کسی رخ نمی دهد و نیز برای آن برنامه ریزی صورت نمی گیرد، بلکه درصدد هستند آن را کنترل و هدایت کنند.

همچنین علوم اجتماعی مدعی بود می تواند پدیده ها را پیش بینی کند به همین خاطر به سمت دستکاری و برنامه ریزی خاص در تحولات فرهنگی  رفت، پس پدیده تغییر سبک زندگی باعث تغییرات فرهنگی خواهد شد.

تا زمانی که این تغییرات و تحولات به گونه ای رخ ندهد که برای افراد قابل مشاهد شوند، افراد پدیده ها را ثابت دانسته و مردم در این خصوص به تغییرات فرهنگی حساسیت نشان نمی دهند و اعتقاد دارند فرهنگ و سبک زندگی یک بحث ژنتیکی و ذاتی است.

اما از زمانی که تغییر و تحولات هویدا شود به بحث فرهنگ توجه زیادی قائل شده و متوجه شدند فرهنگ امری نیست که با تولد یک شخص زاده و رشد کند و با تغییر زندگی آن شخص تغییر نکند. پس موضوع ثابت فرهنگ و سبک زندگی، با تغییرات محیطی عوض خواهند شد.

تغییرات در نتیجه اقدام و اعمال انسان رخ می دهد و این سوال مطرح شد که آیا می توان سبک زندگی و فرهنگی مردم را تغییر داد یا نه؟ و آیا انسان در این تغییرات نقش ایفاء می کند یا نه؟

در این راستا دو گرایش فردی و اجتماعی در اندیشه ها طلایی شد وگروهی ازآنان انسان را با خود همراه کردند که باعث تغییر سبک زندگی و فرهنگی یک جامعه خواهد شد، زیرا انسان یک انتخاب گر است و قدرت انتخاب دارد و این مسئله باعث تغییر سبک زندگی و فرهنگی در جامعه که یک مسئله درونی و ثابت بود به موضوع بیرونی و قابل تغییر تبدیل کند.

در نتیجه تحول و تغییرات در مبادلات فرهنگی، زمینه ساز پدید آمدن مطالعات اجتماعی در جوامع کنونی شده است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها