امروز: یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 26794
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
چاپ این نوشته
Share
مدیر کل اداره تبلیغات اسلامی اصفهان:

حجت الاسلام اروجی با اشاره به اینکه درسال گذشته بیش از۸۰ هزار نفر مومنین خداجوی در ۵۳۰ در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند، گفت: امسال ظرفیت بیش از ۱۰۰هزار نفر برای حضور معتکفین در ۵۶۰ در سراسر استان پیش بینی شده است.

به گزارش مباحث، مدیر کل اداره تبلیغات اسلامی اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون برنامه‌های ستاد اعتکاف استان عنوان کرد: مقصود اصلی اعتکاف انقطاع از عالم مادی و وصل به خداوند است.

حجت الاسلام رحمت‌الله اروجی با اشاره به آیه ۱۲۵ سوره بقره اظهار کرد: خدا وند در این آیه اشاره می کند که ما با حضرت ابراهیم و اسماعیل پیمان بستیم تا خانه ما را برای معتکفین آماده کنند.

وی افزود: در دین مبین اسلام اعتکاف مورد تاکید پیامبر و ائمه بوده چنان که خود حضرات معتکف می‌شدند و مشوق به این سنت حسنه بوده‌اند.

حجت الاسلام اروجی در رابطه‌ با تاریخچه این سنت پسندیده در ایران اسلامی افزود: قبل از انقلاب در کشور ما در معدود شهرهای مذهبی به ویژه شهر قم به صورت محدود مومنین و اصحاب معرفت معتکف و در قالب یک حرکت فردی در مساجد حضور به می رسانیدند.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب این سنت  حسنه ادامه پیدا کرد  تا اینکه در دهه های اخیر این حرکت عبادی فردی با استقبال کم‌نظیر جوانان خداجو مواجه شده است.

مدیر کل اداره تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به فردی و عبادی بودن اعتکاف اذعان کرد: شرط برگزاری این حکم فردی در مکان عمومی است که وقتی با استقبال عموم مواجه می‌شود به یک حرکت اجتماعی مبدل می‌شود.

وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد اعتکاف مجری اعتکاف نیست بلکه مردم خداجو و مومنان مجریان این انر هستند و از آنجا که باکثرت استقبال مواجه ایت این سازمان ورود پسدا کرده و براساس ابلاغیه سازمان تبلیغات کشور موظف به تشکیل ستاد اعتکاف در استان.ها است.

حجت الاسلام اروجی تاکید کرد: در سال گذشته با مشورت هایی که با علما انجام شد به صورت ابتکاری در سطح استان‌ اقدام به تشکیل شورای راهبری اعتکاف کردیم و علمایی که سالیان سال در این برنامه دست اندر کار و صاحب نظر بودند دعوت کردیم و جلسه شورای راهبری اعتکاف در محل اداره کل تبلیغات  اسلامی با حضور آیت الله مهدوی و حجت الاسلام  کشکولی،حجت الاسلام  بهشتی نژاد و نیلی پور تشکیل شد

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی اصفهان ابراز کرد: با توجه به اینکه هرگونه برنامه ریزی برای امری مشروط به داشتن اطلاعات لازم است، سامانه جامع ثبت نام‌الکترونیکی اعتکاف استان را راه اندازی کردیم که سال گذشته نسخه آزمایشی آن را بهره بردارب و اطلاعات کلی معتکفین دریافت شد اما فرصت بارگزاری اطلاعات فردی نبود.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۸۰ هزار نفر معتکف در بیش از ۵۳۰ مسجد در سطح استان معتکف شدند که درصد حضور خواهران بیشتر از برادران بود

حجت الاسلام اروجی خاطرنشان کرد:بر اساس تجربه سال گذشته امسال راه اندازی سامانه جامع اعتکاف در دستور کار قرار گرفت که با همکاری یکی از پیام رسان های داخلی سامانه ثبت نام اصفهان تحت عنوام عاکفین به نشانی اینترنتی akefin.com   راه اندازی شد که براین اساس تا به امروز نزدیک ۵۶۰ مسجد بریا براگزاری مراسم اعتکاف در سطح استان از این طریق اعلام آمادگی کرده اند.

گفتنی است افراد علاقه مند به ثبت نام در مراسم اعتکاف ایام البیض،می تواند از ساعت ۸ شب امروز تا ۲۱ فروردین ماه با مراجعه به سایت ثبت نام خود را قطعی کنند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها