امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 26224
تاریخ انتشار: ۹:۳۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱
چاپ این نوشته
Share
مدیرعامل مرکز احیا اندیشه و سیره علوی:

جشنواره سراسری مهر غدیر با هدف پر کردن خلأهای موجود در آموزش و پرورش در زمینه مسئله غدیر و آشنایی دانش‌آموزان با این مهم از سال گذشته آغاز به کار کرد.

به گزارش مباحث؛ مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی در نشست خبری عصر دیروز، در جمع اصحاب رسانه پیرامون فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی فعالیت رسمی خود را از سال ۹۳ با هدف الگوسازی، جریان سازی، گفتمان سازی و فرهنگ سازی زندگی خانواده مبتنی بر قرآن و عترت آغاز کرد.

انقلاب اسلامی و الگوهایی که هنوز تبیین نشده

محمدصالح طیب نیا در ادامه اظهار کرد: انقلاب اسلامی با هدف حاکم کردن ارزش‌های الهی پیروز شد اما به جای تبیین الگو بیشتر شعارها بیان و مطرح شد و امروز در جامعه کمتر از ارزش‌ها سخن به میان می‌آید.

به گفته وی، از این رو مردم احساس می‌کنند نظام از ارزش‌ها فاصله گرفته و امروز بیش از پیش نیاز به طراحی و تولید الگوهای اسلامی در زندگی افراد حس می‌شود.

مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی با بیان اینکه طراحی و تولید الگوهای مبتنی بر قرآن و عترت بر عهده نخبگان جامعه است افزود: پس از این الگوسازی لازم است الگوها با استفاده از ابزارهای متناسب در جامعه گسترش یابند که به این امر جریان‌سازی گفته می‌شود.

وی ادامه داد: برای فراگیر بودن جریان سازی در سطح جامعه نیازمند گفتمان‌سازی هستیم که ابتدا با تولید گفتمان در ادبیات نخبگان جامعه، این گفتمان باید در ادبیات رایج مردم ورود کند و درنتیجه این امر و پس از گذشت مدت زمان کوتاه به یک هنجار تبدیل می‌شود.

الگوسازی در زمینه اقتصاد مقاومتی، ضرورتی که جای آن خالی است

طیب‌نیا در رابطه با یکی از فرهنگ‌های مورد نیاز امروز جامعه ما عنوان کرد: از مباحث ضروری که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند، مسئله اقتصاد مقاومتی است که امروزه گفتمان آن ایجاد شده اما متاسفانه در بسیاری از زمینه‌ها با خلأ الگوی مناسب برای اجرایی شدن این مهم روبرو هستیم.

وی با اشاره به سنگین بودن وظایفی که مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی برعهده دارد عنوان کرد: این مرکز هم‌اکنون و در مرحله اول به رواج الگوهای مبتنی بر سیره اهل‌بیت و قرآن کریم در خانواده‌ها می‌پردازد تا بتواند خانواده‌ای در تراز انقلاب اسلامی پرورش دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان افزود: برای  نیل به این هدف مهم، این مجموعه با چهار واحد خانواده، اندیشکده مطالعات خانواده، واحد مهرستان و واحد غنچه های علوی کار خود را آغاز کرده است.

خانواده محور فعالیت‌های فرهنگی

وی در تبیین فعالیت‌های کانون فرهنگی خانواده ابراز کرد: یکی از مدل هایی که بر اساس مطالعات محیطی و شناختی که از شهر اصفهان داشته ایم محوریت کانون جلسات خانوادگی است که با ارائه مشاوره و خدمات ویژه به خانواده ها بصورت هفتگی یا ماهانه، جلساتی مبتنی بر محوریت قرآن و عترت برای آن‌ها تشکیل می‌شود.

مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی در ادامه خاطرنشان شد: این کانون از برگزاری جلسات خانوادگی حمایت پشتیبانی و محتوایی انجام می‌دهد.

وی پیرامون حمایت های محتوایی این کانون عنوان کرد: تربیت مربی قرآن و نهج البلاغه، تربیت مربی کودک، برگزاری کارگاه های توانمندسازی، دعوت از سخنران‌ها و اساتید برجسته استانی و کشوری برای شرکت در این جلسات، ارائه مشاوره و در اختیار گذاشتن مشاورهای مجرب و همچنین درنظر گرفتن هدایای متناسب و بسته‌های فرهنگی از جمله حمایت‌های محتوایی این کانون برای خانواده‌ها است.

طیب‌نیا در تشریح حمایت‌های محتوایی که تاکنون توسط این کانون انجام شده اذعان کرد: برگزاری دوره های تخصصی ویژه مادران به صورت برگزاری دو نشست در ماه همراه با حضور اساتید خبره کشوری، بررسی آسیب های تربیتی کودکان با حضور حجت الاسلام تراشیان و راه‌اندازی کانالی تحت عنوان کانال گلخانه به منظور ارائه محتوای آموزشی در فضای مجازی و پیگیری پرسش و پاسخ‌ها از نمونه فعالیت‌های اجرایی این کانون است.

وی در رابطه با حمایت پشتیبانی کانون از جلسات خانوادگی اظهار کرد: در اختیار دادن قرآن، رحل، سیستم صوتی و مکان مناسب برای برگزاری جلسات خانوادگی با هزینه مناسب یا به صورت رایگان از جمله حمایت‌های پشتیبانی کانون خانواده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در ادامه تاکید کرد: خانواده‌هایی که جلسات منظم و بر اساس برنامه تدوین شده برگزار کنند می‌توانند از اردوگاه‌ و زائرسرای کانون در مشهد مقدس استفاده کنند.

دهه ۸۰، نسلی که مورد تغافل واقع شد

وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی در دهه ۶۰ بر عهده پایگاه‌های بسیج بوده و این وظیفه در دهه ۷۰ به کانون‌های فرهنگی محول شده افزود: اما در دهه ۸۰ هیچ الگویی برای امور فرهنگی و تربیتی درنظر گرفته نشده، هرچند که مجموعه‌هایی همچون عاشورائیان و رهپویان وصال کارهای غیرمنسجمی انجام می‌دهند لکن امروز نیازمند انسجام در کارهای فرهنگی هستیم.

مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی با اشاره به این موضوع که خانواده‌ها در دهه ۹۰ با یک احساس ناامنی برای حضور فرزندان خود در جامعه مواجه هستند تصریح کرد: الگوی کانون فرهنگی خانواده، اقتضاعات دهه ۹۰ در نظر گرفته است چراکه با دخیل کردن خانواده‌ها در کارهای فرهنگی به آنان احساس امنیت و آرامش خاطر می‌بخشد.

وی در ادامه یادآور شد: البته این الگومنحصر به خانواده‌های یک فامیل نیست و می‌توان این الگو را برای خانواده‌های یک سازمان یا مجموعه به کار گرفت.

اندیشکده، علمی ساختن عمل و عملی ساختن علم

طیب‌نیا با بیان این مهم که دانش تولید شده در دانشگاه‌ها عمدتا در میدان عمل کارایی ندارند افزود: اندیشکده‌ها چند سالی است که در دنیا با هدف تبدیل علوم دانشگاهی و نظری به دستورالعمل اجرایی تشکیل شده است از این رو راه اندازی اندیشکده مطالعات خانواده یکی دیگر از رویکردهای این کانون بوده است.

وی با اشاره به نادیده گرفتن اقتضاعات جنسی افراد در تهیه سند راهبردی نخبگان در دنیا عنوان کرد: یکی از مدل‌هایی که ما تولید کرده‌ایم طراحی مدل تربیتی دختران نخبه در تراز انقلاب اسلامی است چراکه در جامعه از طرفی انتظار می‌رود یک زن در خانواده به وظایف خود عمل کند و از طرفی هم نمی‌توان از نخبه بودن او در جامعه بی بهره ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه عمده طلاق ها در پنج سال اول ازدواج اتفاق می‌افتد اذعان کرد: یکی دیگر از رویکردهای ما آموزش زوجین است چنانکه بسیاری از مشکلات و ناملایمات در اثر عدم آموزش هریک از زوجین در زندگی مشتری است و این امر می‌بایست در نهادهای غیر رسمی پیگیری واجرایی شود.

وی در تشریح فعالیت‌های واحد مهرستان عنوان کرد: این واحد محل مهرورزی و محصولات هنری رسانه ای است که با موضوع خانواده و در سه محور کتاب، فیلم و مستند و تولید سایر محصولات فرهنگی فعالیت می‌کند.

مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی ادامه داد: در حوزه کتاب، نشر حدود ۸۰ کتاب بر اساس نیاز سنجی در دستورکار قرار گرفته است که ۹ اثر آن امروز  به چاپ رسیده و در فروشگا‌ه‌ها عرضه شده و هفت اثر دیگر نیز ظرف یک ماه آینده چاپ و منتشر می شود.

وی افزود: نشر کتاب‌های ویژه کودکان در دستور کار قرار دارد که مجموعه ای در این رابطه با موضوع آداب اسلامی در حال تولید است.

طیب‌نیا پیرامون فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه فیلم سازی اظهار کرد: در این حوزه دو اثر کوتاه «هنوز» و «موریانه ها آرامند» تولید شده و یک مستند نیز هم اکنون در حال تولید است همچنین سایر آثار در این حوزه با بررسی آسیب ها و تهدیدهای اجتماعی تولید خواهد شد.

وی در تشریح فعالیت های واحد غنچه های علوی بیان کرد: مخاطب این واحد قشرسنی کودک و نوجوان هستند که برنامه های ویژه ای از جمله دوره های تربیت مربی کودک مبتنی بر الگوهای قرآن و عترت را پیگیری می‌کند.

مهرغدیر و داوری هفت هزار اثر دانش‌آموزی

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در ادامه تاکید کرد: برنامه اصلی این مجموعه، جشنواره دانش آموزی مهر غدیر است که باتوجه به تاسیس این مجموعه با دغدغه عید غدیر و با نام مبارک امام علی(ع) سعی بر آن بوده موضوعاتی که در آموزش و پرورش در این زمینه وجود ندارد را با همکاری آموزش و پرورش استان در چهار عرصه داستان نویسی، سرودن شعر، تصویرگری و نمایشنامه خوانی به انجام برسانیم.

وی افزود: سال گذشته تعداد سه هزار و ۵۸۳ نفر در این جشنواره ثبت نام کردند که تعداد  ۱۵۷۹ نفر در حوزه داستان، تعداد ۴۸۹ نفر در حوزه شعر تعداد ۶۰۵ نفر در زمینه کتابسازی و تعداد ۹۲۱ نفر در زمینه نمایشنامه خوانی حضور یافتند.

مدیر عامل مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی در ادامه تصریح کرد: مجموعه آثار رسیده به دبیرخانه یک هزار و ۶۰۰ اثر که شامل ۷۴۰ اثر داستانی، ۱۶۹ اثر شعر ۱۷۷ اثر کتابسازی و ۵۱۴ اثر نمایشنامه خوانی بوده است.

وی در رابطه با پالایش آثار و نحوه راهیابی به فینال عنوان کرد: این آثار پس از چند مرحله داوری، ۱۴ اثر داستان ۱۴ اثر شعر ۱۴ اثر کتابسازی و ۲۶ اثر نمایشنامه خوانی به مرحله نهایی راه یافتند.

طیب‌نیا ادامه داد: در مجموع ۹۲ مدرسه در جشنواره حضور داشتند که این رقم تمام مدارس شهر اصفهان را شامل می‌شود.

وی افزود: از مجموع ۱۶هزار و۶۰۴ نفری که دراین جشنواره شرکت کردند ۶۲ درصد دختر و ۳۸ درصد پسر بودند و با توجه به اینکه امسال دانش‌آموزان مقطع دبیرستان نیز در جشنواره شرکت کردند، از این آمار ۱۱ هزار و ۴۲۱ نفر دبستانی و ۴هزار و ۹۸۳نفر  دبیرستانی بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: کل آثار دریافتی در جشنواره امسال هفت هزار و ۲۰۵ اثر بوده که ۹۳۰ اثر داستانی، ۷۰۰ اثر شعر، سه هزار و ۲۸۵ اثر تصویرگری و دو هزار و ۲۹۰ اثر نمایشنامه خوانی بوده است

وی در ادامه تشریح کرد: پس از چهار مرحله داوری نفرات نهایی برگزیده در این جشنواره ۹۸ نفر بوده که ۱۱نفر در زمینه داستان نویسی، ۱۲نفر در زمینه سرود و شعر، ۴۰ نفر در زمینه تصویرگری و ۳۵ نفر در زمینه نمایش‌نامه خوانی بوده‌اند.

طیب‌نیا در پایان اشاره کرد: علاوه بر جوایزی که به برگزیدگان مسابقه تعلق می‌گیرد به دو نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه سفر به عتبات عالیات به همراه خانواده تعلق می‌گیرد.

انتهای پیام/ ندای اصفهان

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها