امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 26095
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
چاپ این نوشته
Share

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: دنیا طلبان همچون جهنم که از دریافت جهنمیان سیر نمی شود، از کسب مالِ دنیا سیر نخواهد شد.

به گزارش مباحث، حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی میردامادی در سخنرانی شب گذشته که در مسجد الغفور خیابان سروش برگزار شد، گفت: هواپرستی بدترین نوع شرک است.

وی در ادامه تفسیر حکمت ۴۵۷ نهج البلاغه که امیرمؤمنان(ع) در آن می فرمایند، دو گرسنه هستند که هرگز سیر نمی شوند، طالب علم و طالب دنیا، افزود: طالبان علم برئخلاف طالبان دنیا مشروط به اینکه تقوای الهی را رعایت کنند، هرگز ضرر نخواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با بیان روایتی از امام کاظم(ع)، بیان کرد: دنیا مثل آب دریا است که هر چه از آن بنوشی تشنه تر می شوی، انسان آلوده به دنیا آنقدر به دنبال دنیا می رود تا مرگ به سراغش بیاید.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: برخی افراد آنقدر ثروت جمع آوری کرده اند که اگر تا آخر عمرشان کار نکنند، هیچ ضرری به مالشان وارد نمی شود ولی باز هم دست از دنیا برنمی دارند و بدون مراعات حقوق مردم و پرداخت کردن حقوق واجب الهی، به جمع آوری مال می پردازند، مَثَل چنین افرادی نسبت به مال دنیا مَثَل جهنم است نسبت به کافران، چرا که جهنم در پاسخ به خداوند می گوید هنوز برای جهنمیان جا دارم.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان یک داستان، خاطرنشان کرد: در گذشته زمانی که قصد ساختن این مسجد را داشتیم با مشکل مالی مواجه شدیم و یکی از دوستان بنده که از اهالی مسجد بود، گفت فرد پولداری را می شناسم که در حال احتضار است و من قصد دارم برای گرفتن مبلغی پول به او مراجعه کنیم و از من درخواست کرد که با او همراه شوم.

وی در ادامه داستان اظهار کرد: وقتی با همراهی دوستم به سراغ آن شخص رفتیم، دوستم به او گفت، فلانی می خواهم برایت تکه ای زمین بخرم که سود زیادی در آن است، آن شخص پولدار گفت، آیا سود در خریدن این زمین وجود دارد، دوستم به او گفت، بله، آن شخص گفت برایم بخر، وقتی دوستم گفت، می خواهم برایت در بهشت زمینی را بخرم، آن شخص پولدار با شنیدن اسم بهشت، چشمهایش را بست و بعد از مدتی دوباره چشمانش را باز کرد و این قضیه دوباره تکرار شد و او نیز دوباره چشمانش را بست.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: از رفتار این شخص پولدار متوجه شدم اگر انسان آلوده به مال دنیا شود تا زمان مرگش نمی تواند دست از آن بکشد.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه بدبخت ترین افراد کسانی هستند که عمرشان را برای به دست آوردن دنیا، پایمال کنند، بیان کرد: خیلی بد است که انسان عمری زحمت بکشد و از زحماتش هیچ فایده ای نبرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه ثروت زیاد انسان را طاغی می کند، خاطرنشان کرد: فرعون بعد از اینکه به پادشاهی ممالک زیادی رسید طغیان کرد و خودش را پروردگار بزرگ عالم دانست و گفت، مالکیت آسمانها نیز در اختیار من است.

وی تبیین کرد: انسان عاقل قبل از اینکه مرگ به سراغش بیاید، خودش را از مال دنیا می رهاند، چرا که آلوده شدن به مال دنیا انسان را بیچاره می کند.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی اظهار کرد: امیرالمؤمنین(ع) در روایتی می فرمایند، خطرناک ترین و ترسناک ترین چیزهایی که برای امت اسلامی از آنها بیم دارم دو چیز است، آرزوهای طول و دراز و هوا پرستی.

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به آیه شصت و ششم سوره انبیاء که می فرماید «قَالَ أَفَتَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لا یَنْفَعُکُمْ شَیْئًا وَلا یَضُرُّکُمْ»، تشریح کرد: بت پرستی حماقت محض است چرا که انسان  بت پرست، موجود بی جانی را شریک خداوند قرار می دهد.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: با وجود افراد بت پرست، خداوند هواپرستی را بدترین نوع شرک معرفی می کند و عاقبت هوا پرستان را بسیار بد می داند.

وی با بیان اینکه هواپرستی انسان را به هزاران راه پست می کشاند، تصریح کرد: اکثر گناهان نتیجه هواپرستی است.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی در ادامه افزود: داشتن آرزوهای طولانی انسان را از یاد مرگ غافل می کند، بسیاری از افراد هستند که با وجود سن زیاد، آلوده به مال دنیا هستند و نمی توانند دست از دنیا بردارند.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: گاهی افراد برای به دست آوردن مال دنیا مرز حرام الهی را رعایت نمی کنند و دست به هر کاری می زنند.

وی اظهار کرد: در دنیایی که به سبب زیاد شدن گناه، مرگهای ناگهانی زیاد شده است، انسان عاقل به عمر بی اعتبارش دل نمی بندد.

انتهای پیام/ رسا

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها