امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 26073
تاریخ انتشار: ۶:۱۲ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
چاپ این نوشته
Share

دوانی گفت: در منطق اسلام در تقابل با مستکبران، چیزی با عنوان بُرد بُرد وجود ندارد.

به گزارش مباحث، محمدحسین رجبی دوانی در سخنرانی شب گذشته که در محفل فاطمی در خیمه گلستان شهدای صفهان برگزار شد، گفت: بهترین عملکرد در برابر مستکبران، استکبار ستیزی است.

وی در ابتدا موضوع بحث خود را پیرامون استکبارستیزی در اسلام معرفی کرد و افزود: از دیدگاه قرآن اولین کسی که استکبار ورزید، شیطان است، استکباری که سبب سرپیچی او از فرمان الهی شد و او را در زمره کافران قرار داد.

رجبی دوانی با اشاره به آیات متعددی از قرآن اظهار کرد: قرآن در آیات متعددی شیطان را به عنوان دشمن آشکار انسان معرفی می کند و خطاب به انسان می فرماید نباید از دشمن آشکارت تبعیت کنی وگرنه جهنمی خواهی شد.

کارشناس مسائل تاریخی با توجه به آیه صد و بیستم سوره بقره که می فرماید «وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ  وَلا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُمْ بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَلا نَصِیرٍ»، تبیین کرد: خداوند خطاب به پیامبر(ص) می فرماید یهود و نصارای به عنوان مستکبران عالم هرگز از تو خشنود نخواهند شد تا اینکه تو را به دین خود در بیاورند.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر استکبار جهانی تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران زیر سلطه اش قرار نگیرد خشنود نخواهد شد، از این رو در برخورد با دشمن، بهترین عملکرد استکبارستیزی است.

وی با توجه به منقولات تاریخی، خاطرنشان کرد: در ۱۳ سالی که پیامبر(ص) در مکه حضور داشتند و به صورت مخفیانه و علنی دین اسلام را تبلیغ می کردند، مستکبران قریش به سبب اینکه منافعشان را در خطر می دیدند به مخالفت با پیامبر(ص) برخاستند و در راه اعتلای اسلام به شکل های مختلف مانع ایجاد می کردند.

رجبی دوانی ادامه داد: پیامبر(ص) در آن زمان به سبب اینکه حکومت در اختیار مستکبران قرار داشت و جمعیت مسلمانان در اقلیت بود، نمی توانستند به صورت آشکارا با دشمن مخالفت کنند، از این رو به بهترین شکل با رویکرد نرمش قهرمانانه توطئه های دشمن را یکی پس از دیگری خنثی کردند و نگذاشتند دشمن متعرض جانشان شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه جوّ خفقان حاکم بر مکه اجازه استکبارستیزی را به پیامبر(ص) نمی داد، اظهار کرد: پیامبر(ص) با صبر و حوصله ای که از خود نشان دادند، به صورت نامحسوس بر دشمن چیره شدند و معادله را به نفع اسلام تغییر دادند.

وی خاطرنشان کرد: مستکبران به دلیل اینکه پیشرفت سریع اسلام را مشاهده کردند، خطاب به پیامبر(ص) عرضه داشتند، ما به دین تو در می آییم و تو به بت پرستی مشغول شو، معاهده ای می نویسیم که اگر دین ما حق بود تو به دین ما گرایش پیدا کنی و اگر دین تو حق بود، ما به دین تو ایمان می آوریم، در این زمان جبرائیل نازل شد و سوره کافرون را قرائت کرد.

رجبی دوانی توضیح داد: ترجمه آیات سوره کافرون به این شرح است که خطاب به پیامبر(ص) می فرماید، به کافران بگو من معبود شما را نمی پرستم و شما نیز دروغ می گویید که می خواهید خدای من را بپرستید، ما با شما جنگ نداریم، شما هم با اسلام کاری نداشته باشید.

استاد حوزه  و دانشگاه ادامه داد: بعد از اینکه پیامبر(ص) درخواست مستکبران را رد کردند، مستکبران تصمیم گرفتند پیامبر(ص) را به قتل برسانند، به همین سبب پیامبر(ص) مکه را به قصد رفتن به مدینه ترک کردند و بعد از مدتی به رهبری پیامبر(ص) و همراهی مردم، دولت اسلامی در مدینه شکل گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حکومت پیامبر(ص) در مدینه، مستکبران سه جنگ سختِ اُحُد، خندق و بدر را بر ایشان و مسلمانان تحمیل کردند که بزرگترین این جنگها جنگ خندق بود، چرا که یک ائتلاف بزرگ از مخالفان، با هدف نابود کردن اسلام ایجاد شده بود و همه در این جنگ شرکت کرده بودند.

رجبی دوانی ادامه داد: در جنگ خندق برنامه ریزیهای دقیقی از جانب دشمنان انجام گرفت ولی در محاسبات آنها حمایت خداوند از دین حق در نظر گرفته نشد به همین سبب دشمن در این جنگ نیز با شکست مواجه شد.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: زمانیکه دشمن نتوانست از طریق جنگ سخت بر اسلام و مسلمانان پیروز شود، خواست تا از طریق یک معاهده به نام صلح حدیبیه از پیشرفت اسلام جلوگیری کند ولی این معاهده نیز به نفع اسلام تمام شد، چرا که در این معاهده اسلام به رسمیت شناخته شد، با این معاهده هرچند پیامبر(ص) امتیازاتی به دشمن دادند ولی امتیازات بسیار خوبی نیز از دشمن گرفتند.

وی با بیان اینکه در تقابل با مستکبران مسأله ای با عنوان بُرد بُرد وجود ندارد، بیان کرد: در دین مبین اسلام، تقابل مسلمانان با مستکبران تنها باید به پیروزی مسلمانان منجر شود و در این راه فریب دادن دشمن هیچ اشکالی ندارد، چرا که پیامبر(ص) فرمودند، جنگ با دشمن به واسطه خُدعه و نیرنگ پیش می رود.

رجبی دوانی ابراز کرد: بعد از پیمان صلح حدیبیه پیامبر(ص) اقتدار اسلام را بالا بردند و وقتی مشرکان با حمله کردن به یکی از قبائلی که از دوستان پیامبر(ص) بودند یکی از مفاد صلح حدیبیه را نقض کردند، پیامبر(ص) نیز قرارداد را زیر پا گذاشتند.

وی گفت: قبیله ای که در آن زمان دوست مسلمانان بود و حمله مشرکان به آن سبب نقض صلح حدیبیه شد، یک قبیله مشرک بود ولی به سبب اینکه با پیامبر(ص) مصالحه کرده بود، پیامبر(ص) نیز با این قبیله دشمنی نمی کرد.

رجبی دوانی اظهار کرد: در حال حاضر برخی با مطرح کردن این مسأله که اگر با آمریکا و انگلیس دشمنی داریم نباید با کشورهایی همچون روسیه و چین ارتباط داشته باشیم، منتقد ارتباط جمهوری اسلامی ایران با روسیه و چین هستند، باید متذکر شوم پیامبر(ص) نیز با قبیله ای که مشرک بودند دوستی برقرار کردند و در حال حاضر لزومی ندارد با کشوری که با ما دشمنی نمی کند، ارتباط نداشته باشیم.

وی اذعان کرد: مردم کشور ایران بعد از تحمل بی لیاقتیهای شاه و اطرافیانش در حفظ عزت مسلمانان، با رهبری امام خمینی(ره) با نفی کردن سلطه غرب و شرق انقلاب را به پیروزی رساندند.

انتهای پیام/ رسا

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها