امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 25972
تاریخ انتشار: ۵:۲۱ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
چاپ این نوشته
Share

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت:زمانی که استکبار جهانی با تمام قدرتش از شاه حمایت می کرد، امام(ره) فرمودند، شاه باید از کشور برود و امر امام خمینی(ره) واقع شد، این قدرت عجیب محصول توجه خاص امام راحل(ره) به خداوند بود که تمام نقشه های شیاطین بزرگ را نقش بر آب کرد.

به گزارش مباحث، حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی میردامادی در سخنرانی شب گذشته که در مسجد الغفور خیابان سروش برگزار شد، گفت: با برپایی قیامت همه مردم به مقام حق الیقین می رسند.

وی در ادامه مبحث راه های رسیدن به معرفت الله، افزود: عرض کردیم یکی از عواملی که می تواند انسان را در رسیدن به معرفت الله یاری کند، کشف و شهود است همچنین گفتیم، رسیدن به مقام کشف و شهود برای هر کسی قابل دسترسی نیست، بلکه تنها افرادی می توانند به این مقام برسند که ارتباط بسیار قوی با پروردگار داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با بیان اینکه کشف و شهود انسان را به مقام یقین می رساند، اذعان کرد: مراتب یقین به ترتیب از ضعیف به قوی شامل، علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین است که انسانی که به مقام کشف و شهود می رسد، در مقام و جایگاه دوم یقین به سر می برد.

امام جمعه موقت اصفهان در تشریح مقام حق الیقین، ابراز کرد: انسان در زمانی که وارد مکانی می شود راجع به اوضاع آن مکان به مقام حق الیقین می رسد، با برپا شدن صحرای محشر همه مردم اعم از کافر، منافق و مسلمان به مقام حق الیقین نسبت به عالم ملکوت خواهند رسید.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به داستان معروف حضرت ابراهیم(ع) که از خداوند درخواست کردند معاد جسمانی را به ایشان نشان دهد، خاطرنشان کرد: حضرت ابراهیم(ع) از خداوند درخواست می کنند که معاد جسمانی را به ایشان نشان دهد، خداوند از حضرت ابراهیم(ع) می پرسد مگر ایمان نداری، حضرت ابراهیم(ع) عرضه می دارند، ایمان دارم ولی می خواهم قلبم مطمئن شود، خداوند دستور به ذبح پرندگان و مخلوط کردن گوشت آنها با هم می دهد، همچنین به حضرت ابراهیم(ع) امر می کند تا گوشتهای مخلوط شده را بر سر چند کوه به صورت جداگانه بگذارد و امر به بازگشت پرندگان کند، حضرت ابراهیم(ع) نیز امر پروردگار را اطاعت می کنند و اطمینان به معاد جسمانی برایشان حاصل می شود، با این وجود حضرت ابراهیم(ع) به مرتبه دوم یقین یعنی عین الیقین دست پیدا می کنند.

وی با اشاره به آیه اول سوره اسراء که می فرماید «سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّه هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ»، اظهار کرد: پیامبر(ص) در شب معراج به مرتبه پایانی یقین یعنی حق الیقین دست پیدا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با بیان اینکه رهبران دینی به عنوان سکان داران هدایت امت، باید از مراتب بالای یقین برخوردار باشند، افزود: پیامبر(ص) در شب معراج با جسم خود و وسیله ای به نام بُراق آسمانهای اول تا هفتم را طی کردند و به جایی رسیدند که جبرئیل مقرب اجازه ورود به آنجا را نداشت، در مکانی قرار گرفتند که یک خالق بود و تنها یک مخلوق حضور داشت.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: زمانیکه پیامبر(ص) به بالاترین جایگاه عالم وجود رسیدند به خداوند عرضه داشتند، آیا کسی هست که به این مکان آمده باشد، خداوند با تُن صدای امیرالمؤمنین(ع) پاسخ داد، سلام من را به علی(ع) و شیعیانش برسان و به او بگو اگر همه محبت تو را داشتند هرگز جهنم را نمی آفریدم.

استاد اخلاق حوزه علمیه با گوشزد کردن ناتوانی بشر، افزود: بشر با تمام پیشرفتهایی که داشته است برای رسیدن به کره ماه با سفینه های فوق پیشرفته ۵ روز زمان می خواهد و برای رسیدن به کره مریخ که نزدیکترین سیاره به زمین است، حدود یکسال در راه است.

وی با اشاره به آیه هفتاد و پنجم سوره انعام که می فرماید«وَکَذَلِکَ نُرِی إِبْرَاهِیمَ مَلَکُوتَ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَلِیَکُونَ مِنَ الْمُوقِنِینَ»، ابراز داشت: تفاوت معراج حضرت ابراهیم(ع) و معراج پیامبر(ص) در روحانی بودن معراج حضرت ابراهیم(ع) و جسمانی بودن معراج پیامبر اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی ادامه داد: یقین پیامبر اسلام بالاترین مرتبه یقین بوده است ولی حضرت ابراهیم(ع) به عین الیقین رسیده بودند.

امام جمعه موقت اصفهان بیان کرد: برای هر انسان لایقی احتمال وقوع مکاشفه وجود دارد، انسانی که به مقام کشف و شهود می رسد آنقدر نزد خداوند مقرب استکه می تواند در عالم تکوین دخل و تصرف کند.

حجت الاسلام میردامادی با بیان داستانی شگفت انگیز از شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی، خاطرنشان کرد: زمانی شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی در حوزه علمیه مشغول استراحت بودند که یکی از طلاب خدمت ایشان می رسد و می گوید ماری در اتاق من آمده است و من بسیار وحشت کرده ام، آیا او را بکشم، آقای نخودکی به حجره آن طلبه می آیند و خطاب به مار می گویند از این حجره بیرون برو و دیگر اینجا نیا، آن مار نیز فرمان آقای نخودکی را اطاعت می کند و به بیابان بازمی گردد.

وی گفت: بشر موجود عجیبی است و قابلیتهای روحانی زیادی دارد، به حَسَب ظاهر برخی فکر می کنند انقلاب اسلامی ایران یک اتفاق ساده بوده است ولی وقتی عالمانه به داستانهای انقلاب توجه می کنند، متوجه ارتباط بسیار مستحکم یک پیرمرد سید با خداوند می شوند که قلوب عموم جامعه را به تصرف خودش درآورده بود.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی افزود: در زمانیکه استکبار جهانی از شاه پشتیبانی می کردند، یک مجتهد وارسته گفت شاه باید از ایران برود و دستورش عملی شد، توجه امام خمینی(ره) به الله، تمام نقشه های شیاطین بزرگ را نقش بر آب کرد.

انتهای پیام/ رسا

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها