امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 25739
تاریخ انتشار: ۸:۵۲ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
چاپ این نوشته
Share

مدیر حوزه علمیه اصفهان، ایام دهه فجر را بستر ساز تحول بنیادی از اسلام آمریکایی در زمان دوران ستم‌شاهی به سمت اسلام ناب محمدی دانست و عنوان کرد: امروز قطار انقلاب بر روی ریل مناسب خود قرار دارد، البته ممکن است در درون قطار هم مشکلات و چالش‌هایی وجود داشته باشد.

به گزارش مباحث، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد، پیش از ظهر امروز در جمع یک‌صد تن از اساتید حوزه علمیه اصفهان، اظهار کرد: وظیفه اصلی اساتید، طلاب و روحانیون در شرایط فعلی، تقویت مباحث اخلاقی و تمرکز بر بحث تهذیب است.

وی بابیان اینکه امروزه با توجه به ترویج مفاسد اخلاقی در بین آحاد جامعه، توجه به مباحث تهذیبی و اخلاقی طلاب از ضروریات است، گفت: برخی از صاحب‌نظران غربی براین اعتقاد هستند که هما نگونه که خَلق را نمی‌توان تغییر داد، خُلق نیز قابل‌ تغییر نیست.

مدیر حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: خوش خُلقی صرفاً به معنای بذله گویی و خنده‌رویی نیست؛ خوش خُلقی یعنی آن که انسان در شمایل باطنی خود دارای فضایل باشد، فردی که خنده‌رو است، ولی رذایلی چون حسادت و دروغ‌گو در باطن اواست، هرگز نمی‌توان به عنوان خوش خُلق دانست.

وی ادامه داد: بر اساس اسلام و مکتب دینی، این نظریه که خُلق انسان‌ها چون خَلق تغییرناپذیر است غلط بوده چراکه اگر اینگونه بود رسالت انبیاء و اولیا و بحث تربیتی و پرورشی زیر سؤال می‌رفت و معنایی دیگر نداشت.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با تأکید بر اینکه قطعاً تغییر خُلق امکان‌پذیر است و چه بسیار افرادی که توسط زبان لین و رفتار خوش رسول مکرم اسلام (ص) خُلقشان به سمت خوبی تغییر کرد.

وی خاطرنشان کرد: هدایت و تغییر خُلق از وظایف طلاب روحانیت است، من شخصاً هیچ‌گاه اعتقاد ندارم که برای طلاب باید صرفاً یک استاد اخلاق به صورت مجزا قرار دهیم، بلکه اعتقاددارم پرورش طلاب از منظر اخلاقی و تهذیبی رسالتی بر دوش همه اساتید حوزه علمیه است، اساتید حوزه علمیه باید در میان تدریس علوم حوزوی خود نسبت به تقویت مباحث اخلاقی طلاب هم اهتمام داشته باشند.

امام‌جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از رسالت‌های خطیر روحانیت تربیت انسان‌های با اخلاق است، چنانچه به سیره زندگی علمای برجسته حوزه‌های علمیه در دوران گذشته نگاهی بیندازیم، بدون شک متوجه وجود اساتیدی که نسبت به امر تربیت اخلاقی و تهذیبی شاگردان خود اهتمام و توجه داشته‌اند، می‌شویم.

وی تأکید کرد: اساتید حوزه‌های علمیه با اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک تفاوتی بارز دارند، هدف اساتید حوزه‌های علمیه تربیت و پرورش انسان‌های با اخلاق از طریق تمرکز و توجه به امر تهذیب توأم با تدریس است، ولی وظیفه دیگر اساتید مراکز علمی صرفاً تدریس است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: تأکید مباحث اخلاقی چون طمع نداشتن، بیان حق حتی اگر به ضرر خود باشد، توجه به اینکه همیشه در محضر خداوند هستیم، نداشتن ترس در برابر دیگران و ترسو بودن در برابر خالق یکتا و مواردی است که اساتید حوزه علمیه باید در میان تدریس علوم حوزوی خود باید به طلاب آموزش دهند.

وی در ادامه ایام دهه فجر را بستر ساز تحول بنیادی از اسلام آمریکایی در زمان دوران ستم‌شاهی به سمت اسلام ناب محمدی دانست و عنوان کرد: امروز قطار انقلاب بر روی ریل مناسب خود قرار دارد، البته ممکن است در درون قطار هم مشکلات و چالش‌هایی وجود داشته باشد.

مدیر حوزه علمیه اصفهان در پایان اظهار داشت: دشمن در حال حاضر سعی دارد مردم را نسبت به نظام بدبین کند، بنابراین روحانیون نباید اجازه چنین امری را بدهند، قطعاً بصیرت افزایی و روشنگری باعث تحقق این مهم می‌شود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها