امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 25726
تاریخ انتشار: ۸:۲۱ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت الله سیستانی در دیدار جمعی از طلاب بر تامل در آیات قرآن، مطالعه کتب اخلاقی، پیش مطالعه، تواضع در برابر دیگران، تمرین خطابه و غرق نشدن در مباحث سیاسی تاکید کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی کشمیری نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا به بیان بخشی از نصایح معظم له در دیدار جمعی از طلاب از کشورهای مختلف از جمله ماداگاسکار پرداخت.

اهم نکات مطرح شده در دیدار این گروه از طلاب که با پایان دوره سطح علاقه مند به ملبس شدن بودند به این شرح است:

* راهنمای شما در تحصیل علوم دینی اخلاص و راهنمایی مردم به راه راه هدایت باشد.

* بر تلاوت قرآن و تامل در آیات آن و مطالعه کتب اخلاقی مداومت کنید.

* یک روز تعطیل را در هفته یا ماه انتخاب کنید و در آن به تمرین خطابه با سخنرانی اگرچه برای عده کمی باشد بپردازید تا تبلیغ در کشورهایی که می روید برایتان سخت نباشد.

* از غرق شدن در مباحث سیاسی اجتناب کنید زیرا وقت را ازبین می برد و موجب اشتغال فکری می شود.

* تا حد امکان در برابر دیگران تواضع کنید. با نیازمندان نشست و برخواست کنید و خوراک و پوشاکتان مثل آنها باشد و در برابر نابسامانی ها و مشکلات روزگار برای آنها الگوی پسندیده باشید.

* به مولای خود حضرت علی(ع) تأسی کنید که در حد زیر دستان و رعیت اش زندگی می کرد و از نظرخوراک و پوشاک بر آنها برتری نداشت.

* با مردم بجوشید اگرچه از نظر مذهب و عقیده با شما متفاوت بودند. به این سخن امام صادق(ع) عمل کنید که فرمود: به عیادت مریض هایشان بروید و در تشییع جنازه آنها حاضر شوید و برایشان شهادت دهید و در مساجدشان نماز بخوانید.

*از کسانی که به شما بدی کردند بگذرید و با آنها با نرمی و رفقت سخن بگویید (فقولا له قولا لینا لعله یتذکر) و این کلام خداوند (ادفع بالتی هی احسن فاذا الذی بینک وبینه عداوه کانه ولی حمیم)

* به نظر دیگران احترام بگذارید و به اخلاق انبیا آراسته شوید تا مردم از شما بیاموزند.

* شما الان در جایگاهی قرار گرفتید که می توانید با عمل به آیه شریفه «فلولا نفر من کل فرقه منهم طائفه لیتفقهوا فی الدین ولینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون» به تبلیغ و تربیت مومنین و فرزندانشان بپردازید. بدانید که پوشیدن این لباس امانت و مسئولیت آراسته شدن به آداب و اخلاق انسان های ربانی را به دوش شما میگزارد.

* با مردم به خوبی معاشرت کنید طبق فرمایش حضرت علی(ع) که فرمود: (خالطوا الناس مخالطه إن متم معها بکوا علیکم وإن عشتم حنّوا إلیکم) با مردم به گونه ای باشید اگر مردید بر شما گریه کنند و اگر با آنها بودید به شما عشق ورزند.

* قبل از درس پیش مطالعه کنید و توجه خود را در جاهایی که نیاز به توضیح بشتر دارد قرار دهید. در دروس خود مباحثه کنید و اگر استاد عبارتی را شرح داد و گمان کردید حق آن را ادا نکرده او را تخطئه نکنید. بلکه بگویید: استاد این تفسیر یا آن تفسیر بهتر نیست.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها