امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 25720
تاریخ انتشار: ۲:۱۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
چاپ این نوشته
Share

یا رسول الله! به هم زن ‌ها، به زن ‌های خودت و دیگر زن ‌ها بگو چادر سر کنید و رو بگیرید که شخصیت شما به این چادر است. نگذارید این شخصیّت از بین برود.

حضرت آیت الله مظاهری در سلسله درس های اخلاق خود درباره شاهدان روز قیامت به معرفی  زنان بی شخصیت در آیینه قرآن و روایات پرداخته اند.

برش هایی از درس اخلاق این مرجع تقلید در ذیل می آید.

* زنان بی شخصیت چه کسانی هستند؟

قرآن می ‌فرماید: «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً»[۱]

یا رسول الله! به همۀ زن ‌ها، به زن ‌های خودت و دیگر زن ‌ها بگو چادر سر کنید و رو بگیرید که شخصیت شما به این چادر است. نگذارید این شخصیّت از بین برود. وقتی چادر نداشته باشد، قرآن می ‌گوید این شخصیّت ندارد و در روز قیامت بی ‌شخصیّتی این خانم رو می ‌افتد. آنگاه زن بی ‌شخصیّت بر سرش می ‌زند که چه کنم. بعد خود صورت می ‌گوید: باید به جهنّم بروی و من بسوزم: «وَ قالُوا لِجُلُودِهِمْ لِمَ شَهِدْتُمْ عَلَیْنا قالُوا أَنْطَقَنَا اللَّهُ الَّذی أَنْطَقَ کُلَّ شَیْ‏ءٍ وَ هُوَ خَلَقَکُمْ أَوَّلَ مَرَّهٍ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ»[۲]

* تفاوت سوختن در دنیا و آخرت

سپس قرآن می ‌فرماید: «کُلَّما نَضِجَتْ جُلُودُهُمْ بَدَّلْناهُمْ جُلُوداً غَیْرَها لِیَذُوقُوا الْعَذابَ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَزیزاً حَکیماً»[۳]

او را به جهنم می ‌برند و می ‌سوزد. در دنیا اگر العیاذبالله کسی را در آتش بیندازند، می‌ سوزد، خاکستر می ‌شود و تمام می ‌شود؛ امّا در قیامت قرآن می ‌فرماید: هرچه پوست بسوزد، دوباره پوست روییده می ‌شود برای اینکه به اندازۀ گناهانی که کرده است عذاب خدا را بچشد،.

* تفسیر امام راحل از آیۀ ۸-۷ سوره زلزال

«فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ»[۴]؛ پاداش یک ذرّه خوبی را می ‌بیند و سزای یک ذرّه شر را هم می ‌بیند و خود او شهادت می ‌دهد: «وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ»[۵].

معمولاً مفسرین می ‌گویند: «یری جزاءُه». استاد بزرگوار ما حضرت امام خمینی (ره) می ‌گفتند: چرا چیزی در تقدیر باشد؟ این شخص خودش را می ‌بیند. این تجسّم عمل است و معنای تجسّم عمل یعنی؛ خودش را می ‌بیند. بنابراین در آن روز همه چیز برملا می شود: «یَوْمَ تُبْلَى السَّرائِرُ».[۶]

کاری کنید در روز قیامت خوشحال شوید. آنچه من از اوّل منبر تا الان گفتم،‌ یک جمله از خودم نبود و یک جمله از فقهای عالیقدر نبود، بلکه همه از قرآن بود. لذا باید به این چیزها که قرآن روی آنها پافشاری دارد، اهمیّت دهیم. باید به خودمان تلقین کنیم. خانم ‌ها و آقایان به خودشان تلقین کنند، هرچه انجام دهیم در روز قیامت برملا می شود. اگر عمل خوبی  باشد سرافرازی است و اگر بد باشد، رسوایی است. پس باید کاری کنیم در روز قیامت پیش پیغمبر اکرم (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله ‌وسلّم) و اهل ‌بیت (سلام ‌الله ‌علیهم) ‌سرافراز باشم.

پاورقی:

[۱]. الاحزاب، ۵۹: «اى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: پوشش‌ هاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیکتر است، و خدا آمرزنده مهربان است.»

[۲]. فصلت، ۲۱: «و به پوست [بدنِ‏] خود مى‏ گویند: چرا بر ضدّ ما شهادت دادید؟ مى ‏گویند: همان خدایى که هر چیزى را به زبان درآورده ما را گویا گردانیده است، و او نخستین بار شما را آفرید و به سوى او برگردانیده مى ‏شوید.»

[۳]. النساء، ۵۶: «که هر چه پوستشان بریان گردد، پوست ‌هاىِ دیگرى بر جایش نهیم تا عذاب را بچشند. آرى، خداوند تواناى حکیم است.»

[۴]. الزلزله، ۷: «پس هر که هموزن ذرّه ‏اى نیکى کند، آن را خواهد دید.»

[۵]. الزلزله، ۸: «و هر که هموزن ذرّه ‏اى بدى کند، آن را خواهد دید.»

[۶]. الطارق، ۹: «آن روز که رازها [همه‏] فاش شود.»

تهیه و تنظیم خبر: سید امیر حسین ابطحی

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها