امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 24441
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
چاپ این نوشته
Share

مدرسه علمیه امام خمینی(ره) «سلطانی» با بیش از دو قرن سابقه در دوره فتحعلی شاه قاجار احداث شده، ملا احمد نراقی تولیت این مدرسه و بزرگانی همچون شیخ انصاری شیخ الفقها، حدود سه سال در اینجا مشغول تدریس بوده است.

به گزارش مباحث، یکی از آثار و ابنیه دارالمومنین کاشان که افزون بر بعد تاریخی و قدمت جنبه فرهنگی و علمی نیز دارد مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان است که پیش از این به دلیل ساخت آن از سوی یکی از شاهان قاجار به نام مدرسه ‹‹سلطانی›› مشهور بوده است.

اما حضور ملا احمد نراقی در بدو تأسیس این مدرسه در مقام تولیت به این مکان تاریخی فرهنگی ارزشی مضاعف بخشید و توانست این مدرسه را به مرکزی مهم در پرورش طلاب و علمای مکتب آل الله مبدل سازد.

وقف این مدرسه برای پرورش شاگردان مکتب امام صادق(ع) یکی از اقداماتی بود که از سوی فتحعلی شاه قاجار و با نفس گرم ملا احمد نراقی صورت پذیرفت و توانست در کنار سایر مدارس و حوزه های علمیه منطقه کاشان، دارالمومنین را به عنوان خاستگاه پرورش عالم آل محمد معرفی کند.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و پیشینه مدرسه علمیه امام خمینی ‹‹سلطانی سابق›› با مدیر این مدرسه تاریخی حجت الاسلام  علی نظّاری به گفت و گو نشستیم و نظراتش را در مورد موضوعات مختلف نظیر چگونگی وقف، مختصات فیزیکی و ویژگی های منحصر به فرد این مکان با قدمت بیش از ۲۰۰ سال جویا شدیم که مشروح آن را در زیر می خوانید.

رساـ مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان از چه زمانی و از سوی چه کسی وقف شده است؟

مدرسه علمیه امام خمینی(ره) با بیش از دو قرن سابقه در وقف نامه به نام مدرسه سلطانی است به دلیل اینکه زمان ساخت این مدرسه در دوره پادشاه فتحعلی شاه قاجار بوده از این جهت به نام سلطانی نامگذاری شده است.

حجت الاسلام علی نظّاری مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره)‹‹ سلطانی سابق›› کاشان

همسر فتحعلی شاه مقداری مال و ثروت داشته است که برای باقیات الصالحات در نظر می گیرد و آن را وقف این مدرسه می کند، از این جهت مدرسه علمیه سلطانی کاشان وقف زن شاه بوده و شاه نیز تولیت آن را به مرحوم ملا احمد نراقی واگذار می کند و ایشان در وقف نامه مشخص می کند، مدرسه سلطانی کاشان را خانم فتحعلی شاه وقف کرده و متولی آن من و اولاد من هستند.

از زمان ملا احمد نراقی بزرگانی چون شیخ انصاری شیخ الفقها، حدود سه سال در اینجا مشغول تدریس بوده و این مدرسه از جهاتی با بزرگان و نفس بزرگان است و هرکس وارد این مدرسه می شود نفس و حالی را عوض می کرده است.

همانطوریکه در وقفنامه آمده است تولیت این مدرسه مبارکه بر عهده فقیه بلند پایه و عالی قدر ملا احمد فاضل نراقی بوده و بعد از او با اعدال و ارشاد اولاد او، بطنا بعد بطن بوده است، این وقفنامه از روی نسخه ای که جلد ۲۳ فرهنگ ایران زمین به چاپ رسیده تصویر برداری شده است.

از زمان ملااحمد نراقی بزرگانی چون شیح انصاری، فرزندان ملا احمد نراقی، خاندان نطنزی ها که داماد ملا احمد نراقی بودند و ملا حبیب الله شریف که همسر دوم او از خاندان نراقی ها و مادر بزرگ آیت الله امامت است و ملا علی نطنزی بوده صاحب کتاب شرح اقلیدس و شرح کتاب هیأت در این مدرسه تدریس کرده اند.

رساـ قدمت ساخت مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان به چه زمانی برمی گردد، بنای این مدرسه از سوی چه کسی گذاشته شد و چند سال قدمت دارد.؟

بنای مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان ‹‹سلطانی سابق›› همزاد با نفس ملااحمد نراقی است و اگر ملا احمد نراقی نبود بنای این مدرسه هم گذاشته نمی شد، از این رو ظاهرا فتحعلی شاه مبنای بنای مدرسه را به ملا احمد نراقی واگذار کرده بوده و هندسه و مهندسی ساختمان مدرسه را بزرگان و علمایی که در کار بنایی نیز سرآمد بودند، بنای مدرسه را طراحی و از صفر تا صد مدرسه را خود علما ساخته اند و حتی اگر بناهای معروفی نیز برای کمک به ساخت مدرسه می آمدند با کسب اجازه علما بوده است.

گنبد آجری منحصر به فرد مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان که نمونه آن در کمتر شهرستانی است، دارای دو لایه مانند پنجره دوجداره به فاصله یک متر است که برای پرچم زدن بر فراز گنبد از این دولایه گنبد عبور می کردند.

مساحت کل مدرسه حدود ۲ هزار متر مربع است و همانطوریکه در وقف نامه نوشته است ضمن استفاده از حجره ها، حتی آب انبار و سرداب ها نیز کاربری حجره را داشته است و حتی از آب انبار ۶۴ پله ای آن که در فصل گرم تابستان خنک بوده و نیازی به پنکه هم نبوده برای تدریس طلاب استفاده می شده است.

در وقف نامه مدرسه علمیه امام خمینی(ره) سرداب ها نیز در ردیف حجره ها محاسبه شده است چرا که در تابستان از سرداب ها برای تدریس استفاده می کردند، از این رو، تمام سرداب ها و حجرات تکی و بزرگ و متوسط جمعا ۵۵ حجره در وقف نامه نام برده شده است و آنچه که برآورد ما است، چندین مَدرَس، دو حجره اساتید، سه سرداب در مجموع ۴۴ حجره دارد که با سرداب ها ۵۵ حجره محاسبه شده است.

  

مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان ‹‹سلطانی سابق›› دارای یک مسجد با گنبد بزرگ آجری است، که بیش از ۹۰ درجه این مسجد با قبله اختلاف دارد.

در بخش جنوبی مدرسه علمیه امام خمینی(ره) مکان بلا استفاده ای به مساحت ۳۰۰ متر مربع است که در طرح توسعه مدرسه سالن مطالعه ای با مخزن کتاب در نظر گرفته شده است و بخش دیگری از این قسمت بلااستفاده از آن به عنوان برف انداز استفاده می شده است که ۸ تا ۱۰ متر با بازار تاریخی کاشان فاصله دارد، قسمت برف انداز مدرسه  با بازار مشترک است.

 

رساـ مدرسه علمیه امام خمینی چقدر وقفیات دارد و درآمد حاصل از وقفیات مدرسه صرف چه اموری می شود؟

مدرسه علمیه امام خمینی بیشترین وقفیات را در کاشان دارد، بازار تاریخی کاشان به ویژه بازار مسگرهای کاشان یکی از وقفیات این مدرسه از زمان قتحعلی شاه است، اما بعد از آن به دلیل اعتقاد مسلمین و علما به گذاشتن باقیات الصالحات بخش زیادی از شهر کاشان نیز وقف این مدرسه می شود و گستره وقفیات آن حتی به برخی از روستاهای شهرستان نیز می رسد.

ملا احمد نراقی در وقف نامه مدرسه تمام درآمدهای حاصل از وقفیات این مدرسه را تفکیک و مجزا می کند و حدود ۵۴ درصد آن را برای طلاب و بقیه آن را براساس درصد برای خادم، متولی، چراغ و آب و اذان گو، امام جماعت مسجد و اساتید مدرسه مشخص می کند.

وقف نامه ای که در آن زمان از سوی ملا احمد نراقی نوشته شده است وقفیاتی که مربوط به آن زمان بوده ملا احمد نراقی تسلط بر حق حکم آن را داشته است، از این رو این وقفیات براساس وقف نامه عمل می شود، اما وقفیاتی که مردم در ادامه وقف مدرسه کردند را متولی می تواند هم براساس وقف نامه قبلی برای آن تصمیم بگیرد و هم می تواند هزینه کارهای جدید در نظر بگیرد.

اگر تمامی وقفیات موجود این مدرسه در شهر کاشان را در نظر بگیریم، مدرسه علمیه امام خمینی ‹‹سلطانی سابق›› به لحاظ میزان و حجم وقفیات، رتبه اول را بین مدارس دیگر علمیه کاشان دارد.

مدرسه علمیه امام خمینی (ره) کاشان

یکی از مهمترین اقدامات انجام شده از سوی مدرسه علمیه امام خمینی(ره) و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طی یک دهه گذشته به روز کردن اجاره وقفیات به ویژه وقفیات بازار تاریخی کاشان است.

رساـ آیا اقدامی برای سند دار کردن وقفیات مدرسه علمیه امام خمینی(ره) انجام شده است؟

یکی از اقدامات انجام شده سند دارکردن وقفیات مدرسه است با این توضیح که وقفیات مدرسه از ۱۵۰ سال قبل وجود داشته اما پرداخت اجاره بهای آن از ۴۰ سال قبل آغاز شده و در حال حاضر نیز برای برخی از املاک موقوفه این مدرسه هنوز سند صادر نشده است که وارث آنها بدون اینکه اطلاع داشته باشند اجداد آنها وقف کرده اند به دنبال گرفتن سند از طریق ماده ۱۴۷ و تصرف آن هستند.

 

رساـ طلاب مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان از چه استان هایی و در چه سطوحی تحصیل می کنند؟  

حضور طلاب جوان از سراسر کشور و استان های مختلف کشور در این مدرسه متغییر است اما به طور ثابت همه ساله بیش از یکصد طلبه در این مدرسه از استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، لرستان، اصفهان، خراسان جنوبی، همدان، کرمانشاه، شمال، تهران و کاشان از پایه یک تا پایه ششم در این مدرسه تحصیل می کنند.

پیش از این در مدرسه امام خمینی(ره) کاشان، درس خارج هم تدریس می شد اما مدیران قبلی مدرسه بنا به دلایلی تشخیص دادند درس خارج برگزار نشود اما با این حال امسال و سال آینده سطح دو برگزار خواهد شد.

اساتید این مدرسه، سال ها در درس خارج قم حضور داشته اند و برخی از آنها از جمله حجج اسلام والمسلمین قاسمی، اسلامی تبار، موسوی زاده، خیاطیان و حلواچی از بزرگان درس خارج هستند.

مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان

رساـ مدرسه علمیه امام خمینی‌کاشان تا چه میزان به فعالیت های پژوهشی اهمیت می دهد و مدرسه فعالیت های خود را در این زمینه از چه سالی آغاز کرده است و چه رتبه هایی دارد؟

مدرسه  علمیه امام خمینی(ره) کاشان فعالیت های پژوهشی خود را طی دو، سه سال گذشته آغاز کرده است و طلاب این مدرسه ضمن حضور در جشنواره ها، موفق به ارائه یکصد مقاله شدند و رتبه برتر در بخش پژوهش را کسب و از سوی معاونت پژوهش حوزه ‌های علمیه تقدیر شد.

ارائه این تعداد مقاله به اندازه تعداد طلاب مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان است که پیش بینی می شود بیش از ۳۵ مقاله طلاب این مدرسه جزء مقالات منتخب در جشنواره امسال باشد.

 

رساـ مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان در فعالیت فرهنگی و سیاسی تا چه میزان فعالیت دارد؟

لازمه ورود حوزه به مباحث فرهنگی رصد افکار و رفتارهای مختلف است از این رو اساتید مدرسه در جلسات پرسش و پاسخ طلاب حضور فعال دارند و سؤالات آن ها در موضوعات مختلف فرهنگی و سیاسی را پاسخگو هستند.

مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان تنها مدرسه فعال سیاسی و حتی کشور است که از سال ۹۱ که بنده در این مدرسه مسؤولیت گرفتم تا کنون از مسؤولان سیاسی و طیف های مختلف برای حضور در مدرسه دعوت شده و امسال نیز کلاس جریان های سیاسی به صورت پایه ای در مدرسه رسما دایر شده است.

لارم به ذکر است، در حال حاضر آیت الله حسن شریعتی نیاسری عضو چندین دوره مجلس خبرگان رهبری، تولیت مدرسه امام خمینی(ره) ‹‹سلطانی›› سابق را بر عهده دارد

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها