امروز: یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 24071
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۴
چاپ این نوشته
Share

رجب زاده گفت: با توجه به پیچیدگی روز افزون مناسبات اجتماعی و تنوع ارتباطات بین فردی و گستره شبکه های ارتباطی و اطلاع رسانی و همچنین ضرورت بازنگری رابطه مفید، مستمر و متقابل خانواده با همسایه ها که در ذهن تداعی می شد، درصدد بر آمدم که در رابطه با سبک درست ارتباط با همسایه ها و دیگر موضوعات مرتبط به تحقیق و پژوهش بپردازم .

به گزارش خبرنگار مباحث، زهرا رجب زاده، کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث از دانشگاه تهران و  دانش آموخته حوزه خواهران، کار علمی خود را با تدریس در دبیرستان از سال ۱۳۶۵ آغاز کرد و از سال ۱۳۷۲ نیز به مدت ۱۶ سال در دانشگاه اصفهان به تدریس دروس تخصصی علوم قرآن و حدیث و ادبیات عرب پرداخت، بعد از آن از سال ۱۳۸۸ تا کنون کار تدریس خود را در دانشگاه های تهران، الزهرا(س)، شریف و … ادامه داده و هم زمان نیز بته تالیف آثار ارزشمندی با محوریت صحیفه سجادیه پرداخته و جدیدترین اثر او نیز با عنوان “صحیفه همسایه ها” در دست انتشار است.

این بانوی محقق و مولف که از سال ۱۳۸۱ تاکنون تقریباً هرسال یک اثر را به رشته تحریر در آورده، در گفتگو با خبرنگار حوزه در اصفهان پیرامون انگیزه خود از تألیف آثار با محوریت صحیفه سجادیه پراخته که ماحصل آن در ادامه می آید.

از چه سالی کار تحقیق و پژوهش و تألیف را آغاز کردید؟

بنده از سال ۱۳۸۰ کار نگارش را با تحقیق بر روی کتاب شریف صحیفه سجادیه آغاز کردم، اولین تالیف بنده در سال ۱۳۸۱ در خصوص سیاست گذری و آسیب شناسی جامعه اسلامی بود که توسط نشر معارف چاپ شد.

سپس در سال  ۱۳۸۲ “لغت نامه صحیفه سجادیه”، در سال ۱۳۸۳ دو کتاب “موضوع بندی صحیفه سجادیه و رمضان” و قاصد عشق براساس ادعیه صحیفه سجادیه، در سال ۱۳۸۴ “مرزداران” براساس دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه، در سال ۱۳۸۴ کتاب “رویش سبز” بر اساس دعاهای صحیفه سجادیه، در سال ۱۳۹۱ “سیمای قران در صحیفه سجادیه”، درسال ۱۳۹۲ “حقوق شهروندی در صحیفه سجادیه”، و در سال ۱۳۹۳ “حقوق پدر و مادر و حقوق متقابل والدین و فرزندان در آموزه هاى امام سجاد علیه السلام” را تالیف کردم و هم اکنون تالیف دوکتاب “صحیفه سلامتی” و “صحیفه همسایه ها”  را در دست چاپ دارم .

 

 

 

با چه انگیزه ای اقدام به تالیف کتاب “صحیفه همسایه ها” کردید و در این اثر به چه مباحثی پرداخته اید؟

با توجه به پیچیدگی روز افزون مناسبات اجتماعی و تنوع ارتباطات بین فردی و  گستره شبکه های ارتباطی و اطلاع رسانی و همچنین ضرورت بازنگری رابطه مفید، مستمر و متقابل خانواده با همسایه ها  که در ذهن تداعی می شد، درصدد بر آمدم که در رابطه با سبک درست ارتباط با همسایه ها و دیگر موضوعات مرتبط به تحقیق و پژوهش بپردازم .

پس از بررسی مفهومی کلید واژه¬ های مربوط به این موضوع و بررسی اجمالی موضوع همسایگی در غرب، با مراجعه به قرآن کریم به اصل کلّی احسان به همسایگان رسیده و شرح آن را به عنوان محور سخن، لازم دانستم. آن¬گاه برای دستیابی به مصادیق احسان به همسایگان به روایات مراجعه کردم. صحیفۀ سجّادیه و رسالۀ حقوق امام سجّاد علیه السّلام را در ارتباط با موضوع همسایگان و همسایه داری کامل تر یافتم با بررسی دعای بیست و ششم صحیفه سجادیه به شرح حقوق همسایگان در کلام امام سجّاد علیه السلام پرداختم.

خواننده با مطالعۀ این کتاب هرچه بیشتر به کارآمدی مضامین این دعای شریف در روابط هم محلّه ای¬ها پی خواهد برد.

سبک ارتباط مورد انتظار از خانواده¬ها با همسایگان و ویژگی¬های مهم خانواده های موفق در هر محلّه از جمله مطالبی¬ست که در راستای بحث همسایهداری در این کتاب با استفاده از این دعا و آموزههای دینی دیگر به آن توجّه و متناسب با مقتضیات زمان طرح شده است که می¬تواند خواننده را به اهمیت و ضرورت احیای محلّه برساند.

 چرا اغلب کارهای تالیفی خود را با محوریت صحیفه سجادیه انجام داده اید؟

برای من در خدمت این منابع بودن همچون دانشجویی است که در دانشگاه در حال آموزش است که خود را  تشنه آموختن می بیند و به مفاهیم ارزشمند و تئوری ها و سبک های عملی دست پیدا می کند. لحظه لحظه که در محضر صحیفه می نشینم و غرق در مسائل مربوط به صحیفه می شوم، تمام آن لحظات به یاد ماندنی شیرین بوده و هست و از لحظاتی که در محضر این کتاب ارزشمند نبودم، غبطه می خورم.

 

 

در عرصه تالیف آثار با چه مشکلاتی روبرو هستید؟

متاسفانه حمایت های جدی از آثار با ارزش نمی شود، به طور مثال بعد از پایان کار تحقیقی و پژوهشی، با معضل چاپ و نشر آن روبرو هستیم، همچنین در بعضی از موارد حق و حقوق مولفین توسط بعضی از این مراکز پژوهشی و یا نشر رعایت نمی شود و گاهی بدون بدون اجازه صاحب تالیف، برای جای دیگر چاپ و به فروش می رود و یا با نام افراد دیگر به چاپ می رسد. تلخی مسئله مذکور در این است که با این کار، در فضای علمی اخلاق ناپسند  ایجاد کرده و تبعات منفی به بار می آورند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها