امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 23552
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
چاپ این نوشته
Share

کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران تحت اشراف حضرت آیت الله سیستانی به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی تاریخ در جهان اسلام با دارا بودن بیش از ۱۷۶ هزار جلد کتاب و مجله به ۹ زبان دنیا همراه با ارائه خدمات جانبی، روزانه آماده ارائه خدمات و پذیرای طلاب و دانشجویان برادر و خواهر سراسر کشور است.

به گزارش مباحث، اشاره: بسیاری از مشکلات زندگی های امروزی از جمله بد رفتاری ها، بی اخلاقی ها، تربیت نادرست فرزندان، ازدواج و اداره بی اساس و پایه خانواده ها و عدم پیشرفت برخی افراد در زمینه های مختلف، به خاطر اطلاع کم و شاید هم بی اطلاع بودن از مسائل مورد نیاز زندگی است.

یکی از منابع و شاید مهم ترین و بهترین منبع برای کسب آگاهی های صحیح و ریشه دار و اطلاع از مسائل مورد نیاز بشر، مطالعه کتاب است؛ متأسفانه در جوامع امروزی افزایش مشغله زندگی ها، وقت گذرانی های بیهوده و نداشتن برنامه ریزی درست، شایع و رایج بوده و افراد کمترین وقت خود را به مطالعه کتاب و کتابخوانی اختصاص می دهند.

با توجه به این که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها به مسأله کتابخوانی تأکید بسیار داشته اند و در فرمایشاتشان کتاب خوانی را نه تنها یک وظیفه ملی، بلکه یک واجب دینی و شرعی خواندند؛ این مسأله سبب شد که به معرفی یکی از کتابخانه های تخصصی بپردازیم تا شاید بتواند راهی برای دسترسی بهتر به کتاب های تخصصی در زمینه تاریخ اسلام و ایران باشد؛ در این راستا به گفت و گو با رضا اباذری، مسؤول اجرایی کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران پرداختیم که شرح این گفت و گو در زیر آمده است:

 در ابتدا به معرفی کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران بپردازید و این که این کتابخانه با چه هدفی تأسیس شده است؟

با توجه به خلاء پژوهش در زمینه‌ های تاریخی در حوزه علمیه قم و احساس نیاز مبرمی که در این زمینه وجود داشت، سبب شد کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران با تکیه بر دو گرایش اسلام و ایران برای تقویت و فعال­کردن بحث‌ها و مطالعات تاریخی در سال ۱۳۷۴ با مدیریت حجت ­الاسلام جعفریان در قم راه اندازی شود؛ این کتابخانه وابسته به دفتر حضرت آیت ­الله سیستانی است که حجت­ الاسلام و المسلمین شهرستانی در قم بر آن نظارت دارد.

برای ارائه هر چه بهتر و آسان‌ تر خدمات به محققان و پژوهشگران سعی شده است از مقررات خشک و دست و پا گیر رایج در کتابخانه ‌ها جلوگیری شود؛ به این صورت که استفاده از منابع کتابخانه با آسان ‌ترین روش ممکن بوده و استفاده از این کتابخانه تنها با ارائه کارت شناسایی معتبر برای عموم محققین آزاد است؛ البته به علت سطح کار و تخصصی­ بودن کتابخانه فقط متخصصان تاریخ و گرایش ‌های وابسته به آن اجازه استفاده از کتابخانه را دارند.

 اکثریت مخاطبان این کتابخانه را کدام دسته از محصلان تشکیل می دهند؟ ساعات فعالیت کتابخانه به چه صورت است؟

بیشتر مخاطبان این کتابخانه را طلاب تشکیل می دهند، اما تعداد زیادی از دانشجویان نیز از منابع این کتابخانه استفاده می کنند؛ شاید مخاطبان این کتابخانه از لحاظ کمی افراد زیادی نباشند، اما از لحاظ کیفی در سطح بالایی قرار دارند و اکثریت مخاطبان دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد هستند.

با توجه به اینکه سالن مطالعه این کتابخانه برای برادران و خواهران به صورت مجزا بوده، ساعت فعالیت این کتابخانه از ساعت ۷ صبح تا ۲۰:۳۰ است و ۹۰ درصد مخاطبان کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران برای بهره مندی از منابع مراجعه می کنند.

ـ نقاط قوت کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران چیست؟

درسال ۱۳۷۴ کتابخانه با حدود چهار هزار جلد کتاب افتتاح شد، اما اکنون بالغ بر ۱۷۶ هزار جلد کتاب و مجله به ۹ زبان­(فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، چینی، عبری، هندی و ترکی استانبولی) در این کتابخانه وجود دارد که همین امر بر اهمیت آن افزوده است.

علاوه بر کتاب، مجلات تاریخی یا شبه تاریخی این کتابخانه نیز مورد توجه بوده و بخش مجلات کتابخانه مشتمل بر شمار فراوانی مجله فارسی و عربی است؛ به گفته مراجعان، مجلات این کتابخانه یکی از نقاط قوت آن به شمار می رود و پیگیری مستمر و برقراری ارتباط با مراکز مختلف سبب غنای این بخش شده و مجلات موجود نیز به دو بخش مجلات عربی و فارسی تقسیم شده است؛ در بخش مجلات عربی، مهم‌ ترین مجلات عربی از کشورهای عراق، اردن و کویت خریداری شده است.

به گونه‌ای که اکنون این کتابخانه، به عنوان تنها کتابخانه و بزرگترین کتابخانه تخصصی تاریخ در جهان اسلام معرفی می‌شود و خوشحالیم که کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در قم قرار دارد و به دفتر یکی از مراجع عالیقدر شیعه منتسب است.

نکته قابل اهمیت آن که چنین کتابخانه ‌ای در مراکز و شهرهای دانشگاهی و حتی در پایتخت نیز وجود ندارد و مراجعه روزانه محققان مختلف از شهرها و کشورهای مختلف دلیل این مدعا است؛ به علت منابع غنی، به طور متوسط هر سال ۵ رساله دکتری و ۳۰ رساله کارشناسی ارشد در این کتابخانه نوشته می‌شود؛ در حال ارتباط با افراد و مراکز هستیم تا مراجعان از پایان نامه های ارائه شده توسط افراد حداکثر بهره مندی را داشته باشند.

سیستم کتابخانه به دلیل تخصصی بودن رشته تاریخ، سیستم خاصی بوده و نوع رده بندی موضوعی است؛ بدین گونه که بر اساس نیاز کاربران و مراجعین کتابخانه، دوره‌ های تاریخی و مناطق به صورت جغرافیایی تقسیم شده و موضوع‌ های مختلف را تشکیل داده‌اند؛ به علاوه مباحث حاشیه‌ای نیز بر اساس شعبه‌ های شناخته شده علمی در درس تاریخ تقسیم بندی شده است؛ در این تقسیم بندی، موضوعات مهم و کلان اصل بوده و از پرداخت به موضوعات ریز و جزیی خودداری شده و تا کنون کتاب ها بر اساس ۸۳ ریز موضوع تفکیک شده است.

 ـ در راستای غنی کردن و گسترش منابع این کتابخانه چه فعالیت هایی صورت گرفته است؟

کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در طول ۱۹ سال گذشته، تحولاتی را پشت سر گذاشته که همواره بر نقش آن افزوده است؛ نیاز به وجود چنین کتابخانه‌ ای با منابع مختلف و به روز، سبب شده که مراجعان آن هر روز زیادتر شود.

فراهم ­کردن منابع قدیم و جدید به خصوص در بخش‌ های لاتین و کتاب‌ های عربی نیز موجب شده که اساتید و محققان از مراجعه به این کتابخانه بر کنار نباشند؛ به علت افزوده شدن بر منابع کتابخانه، فضای فیزیکی آن هر از چند گاهی تغییر و تحولاتی را ایجاب می‌ کند که همین مسأله سبب شده است تا مکان کتابخانه برای چهارمین بار تغییر کند.

 ـ آیا منابع کتابخانه ای شما به کتاب های داخلی محدود می شود یا از دیگر کشورها به خصوص نمایشگاه های خارج از کشور نیز کتاب هایی تهیه می شود؟

علاوه بر خریدهای روزانه و خرید سالانه از نمایشگاه بین المللی کتاب، چندین کتابخانه شخصی خریداری و آثار تاریخی آنها تفکیک شده و در کتابخانه قرار داده شده است؛ حضور مستمر در نمایشگاه‌ های بین المللی سوریه، شارجه، کویت، بحرین، بیروت، ریاض، قطر، مصر و مراکش سبب شده است تا منابع عربی کتابخانه در زمینه‌ های مختلف به روز و غنی باشد.

طی سفرهای مختلف، کتاب‌ های فراوانی از شهرهای مکه، مدینه و جده برای کتابخانه خریداری شده است، با این وجود بخش قابل توجهی از خریدهای کتابخانه، کتاب‌ هایی است که از عراق خریداری شده است؛ این آثار طی ۱۹ سال از عمر کتابخانه، بخش‌های گوناگون را تقویت کرده است.

موضوعات مهم کتابخانه به لحاظ غنای مطالب چگونه است؟

تاریخ اسلام با بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب در ۱۵ قفسه جای گرفته و این بخش شامل منابع اولیه و مهم تاریخ اسلام از جمله تاریخ طبری، الکامل ابن اثیر، تاریخ اسلام ذهبی و کتاب های پژوهشی دیگر است.

تاریخ ایران نیز با بیش از ۱۳۰۰ عنوان، هفت قفسه را در بر گرفته و علاوه بر این، موضوعات دیگری که دوره‌ هایی از تاریخ اسلام را شامل می‌ شود در قفسه‌ های جداگانه وجود دارد.

تاریخ ایران باستان، صفویه، زندیه، قاجاریه، مشروطه، نهضت ملی و پهلوی اول نیز از موضوعات مربوط به تاریخ ایران هستند.

تاریخ تشیع نیز یکی دیگر از نقاط قوت این کتابخانه است که با بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب این مجموعه را غنای خاصی بخشیده است.

موضوع تراجم با بیش از ۱۲۰۰۰ عنوان کتاب در دو قسمت مجزای تراجم تک نگاری و تراجم عمومی غنی‌ ترین بخش کتابخانه بوده که تراجم عمومی با ۵۰۰۰ عنوان و تراجم تک نگاری با بیش از ۷۰۰۰ عنوان کتاب، ۳۸ قفسه را به خود اختصاص داده است.

از موضوعات دیگری که اهمیت بسیاری در این کتابخانه داشته و مراجعان زیادی نیز دارد، بخش سیره نبوی(ص) با ۱۷۰۰ عنوان و ائمه اطهار(ع) با ۶۵۰۰ عنوان است؛ به جرأت می‌ توان گفت بخش سیره نبوی این کتابخانه در قم و حتی در سطح کشور بی نظیر است؛ منابع مختلف از کشورهای گوناگون در این کتابخانه فراهم شده که نیاز محققان را بر طرف می‌کند و همچنین سیره اهل بیت(ع) به بخشی تقسیم شده و کتاب‌ هایی را در خود جای داده است؛ کل مجموعه سیره ائمه اطهار(ع) بالغ بر ۸۰۰۰ عنوان کتاب می‌ شود.

موضوع فرهنگ و تمدن با بیش از ۴۰۰۰ عنوان کتاب یکی دیگر از بخش‌ های مهم کتابخانه بوده که مراجعان زیادی را به خود اختصاص داده است؛ کتاب‌های این بخش در موضوعات فرعی تحولات فرهنگی ایران، جهان و اسلام است؛  کتاب‌ هایی در زمینه تاریخ موسیقی، سکه، معماری، مساجد، خط و غیره در این موضوع جای گرفته است.

موضوعات زنده و به روز کتابخانه مانند انقلاب اسلامی با ۴۲۰۰ عنوان و جنبش ها با ۵۲۰۰ عنوان کتاب از بخش‌ های دیگر و مهم کتابخانه است؛ در بخش جنبش‌ها کتاب‌ های مربوط به تحولات فکری، اجتماعی، سیاسی، گروه ها و احزاب جای دارد.

تاریخ علوم با بیش از ۲۰۰۰ عنوان و تاریخنگاری با ۱۳۰۰ عنوان کتاب از بخش‌ های دیگر کتابخانه به شمار می رود؛ برای بر طرف شدن نیاز محققان در زمینه‌ های ادبی و بررسی تاریخ ادبیات ایران و اسلام، دو بخش ادبیات فارسی با بیش از ۷۰۰۰ عنوان کتاب و ادبیات عرب با بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب وجود دارد که در حال تقویت است.

یکی دیگر از موضوعات تاریخی که به ویژه در شهر قم به آن مراجعه زیادی می‌ شود، تاریخ ادیان است؛ به همین منظور، موضوع تاریخ ادیان با بیش از ۳۰۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف این نیاز را تا حدودی بر طرف می‌ کند؛ البته در این موضوع سعی شده تا ویژگی تاریخی این آثار حفظ شود و از تهیه آثار کلامی و عقیدتی خودداری شود؛ منابع مربوط به ادیان مختلف اعم از اسلام، مسیحیت، یهود، بودا، زرتشت و فرقه‌ ها و گروه‌ های مختلف منشعب از هر کدام و همچنین ادیان ضاله از جمله بهائیه، بابیه و فرق نوظهور در این بخش جای دارد.

یکی دیگر از بخش‌ های مهم کتابخانه، منابع لاتین آن است؛ به علت کمبود منابع مالی و قیمت بالای کتاب‌های لاتین، این بخش در مقایسه با بخش‌های دیگر رشد چندانی نکرده، اما با این وجود بیش از ۳۷۰۰ عنوان را در خود جای داده که سعی شده اهم منابع مورد استفاده محققان تهیه شود؛ چون موضوع لاتین، موضوعی عام است، مقداری از این منابع فرانسوی، ترکی استانبولی و آلمانی بوده و کتاب‌ های این بخش از کشورهای ترکیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا خریداری شده است.

 

 

بخشی با عنوان تاریخ جهان به تاریخ کشورهای مختلف پرداخته است؛ البته تاریخ برخی کشورها موضوعات جداگانه‌ ای را به خود اختصاص داده که تاریخ عراق، شامات، فلسطین، افغانستان و هند و مصر از این جمله است.

تاریخ و جغرافیای شهرها و بعضی از ممالک مهم اسلامی که در پیدایش و تمدن اسلامی و در طول تاریخ آن نقش مهمی داشته‌ اند، منابع زیادی را به خود اختصاص داده که در موضوعات مختلف جای گرفته است.

 آیا در این کتابخانه منابع مرجع هم موجود است؟

در هر کتابخانه‌ ای محققان از مراجعه به منابع مرجع بی نیاز نیستند، بدین روی موضوعی با عنوان فرهنگ ها وجود دارد که نیاز محققان را بر طرف می‌ کند؛ همچنین در موضوع کتابشناسی، فهارس و کتابشناسی‌ های مختلفی وجود دارد که راهگشای محققان در امر پژوهش است.

مواد غیر کتابی نیز در این کتابخانه مورد توجه قرار گرفته و تاکنون ۶۰۰ حلقه CD تاریخی، اعم از نرم افزار و سخنرانی‌ های تاریخی جمع آوری شده است.

تمامی کتاب ‌های موجود در کتابخانه در برنامه رایانه‌ ای که به صورت اختصاصی برای این کتابخانه طراحی شده، ثبت گردیده است؛ مراجعان می ‌توانند کتاب های مورد نیاز خود را از طریق جستجو در کامپیوتر و راهنمایی کتابداران تهیه کنند.

 آیا این کتابخانه در کنار ارائه خدمات کتابخانه ای خود، فعالیت های دیگر دارد؟

کتابخانه تخصصی تاریخ در کنار فعالیت اصلی خود، در زمینه ‌های دیگر علمی نیز فعال است؛ برگزاری نشست‌ های مختلف علمی در طول چند سال گذشته با اساتید برجسته تاریخ از جمله آنها بوده که تا کنون هشت نشست علمی در این کتابخانه برگزار شده است.

تا کنون ۱۴ عنوان کتاب توسط این کتابخانه و در بعضی موارد با همکاری دیگر مؤسسات منتشر شده که می ‌توان به کتاب‌ های علی نامه، تاریخ محمدی، تحفه الازهار و زلال الانهار در چهار جلد، دو گفتار پیرامون گوشه‌ هایی از احوال و آثار علماء بزرگ خوانسار، گزارشی از کتاب تحفه فیروزیه شجاعیه به جهت سده سنیه سلطان حسینیه، الحاوی فی رجال الشیعه الامامیه، قبیله بنو تمیم و نقش آن در تاریخ اسلام و ایران، قبیله ازد و نقش آن در تاریخ اسلام و ایران، میراث مکتوب شیعه از سه قرن نخستین شیعه، سلمان محمدی ابو عبدالله پارسی، خورشید جی، سلمان حقیقت جاویدان و مهاجرت به حبشه، جلد چهاردهم فهرست نسخه‌ های خطی کتابخانه ملک، جشن نامه استاد مهدوی راد، جشن نامه حجت الاسلام و المسلمین اشکوری و جشن نامه آیت الله استادی اشاره کرد.

از جمله کارهای دیگر کتابخانه، استفاده از سیستم اطلاع رسانی موجود در اینترنت است؛ سایت کتابخانه با نشانی www. Historylib.Com در سه بخش به ارائه خدمات پرداخته که یک بخش به ارائه مقالات تاریخی از اساتید مختلف و بخش دیگری نیز به معرفی تازه‌های کتاب و مجلات می‌پردازد و بخش سوم نیز برنامه جستجو در منابع کتابخانه است؛  کتابخانه قفسه بسته است و کتاب ها از طریق کتابداران ارائه می‌ شود؛ کتابها سالی یک بار چک شده و در اصطلاح وجین می‌شود و در صورت نیاز اصلاح و یا تعمیر خواهد شد؛ هم اکنون کتابخانه در دوشیفت صبح و بعد از ظهر آماده سرویس دهی به خواهران و برادران محقق است.

اشاره ای به زیر موضوعات موجود در کتابخانه بفرمایید.

تاریخ ایران(ایران باستان، صفویه و زندیه، قاجار، مشروطه، پهلوی اول، پهلوی دوم، نهضت ملی، انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی)، تاریخ جهان(عراق، شامات، فلسطین، افغانستان، هند، مغرب، اندلس، مصر، کشورهای آفریقایی،آمریکا، جزیره العرب)، تاریخ دولتها، خلافت و دولت، تاریخ انبیا(ع)، تاریخ ادیان، تاریخ تصوف، جغرافیای عمومی، جغرافیای ایران(تهران، اصفهان، کرمان، یزد، مازندران، گیلان، آذربایجان، خراسان، سیستان، غرب ایران، جنوب ایران، کرد و کردستان، قم، خلیج فارس)، فرهنگ ها، کتابشناسی، تاریخ مطبوعات، اقتصاد، فرهنگ و تمدن، سفر نامه، حکایات تاریخی، ادبیات فارسی، ادبیات عرب، انساب و خاندان ها، عرب معاصر، تاریخ اسلام، تاریخ تشیع، مجموعه و یادنامه، جنبشها، تراجم عمومی، تراجم تک نگاری، امام خمینی، تاریخ علوم، زنان، تاریخنگاری، هنری، لاتین، اسناد، سیره نبوی(ص)، سیره امامان(ع) و  حضرت فاطمه(س)، بهائیت، شرق آسیا، آسیای میانه، ترکیه و علوم اجتماعی.

آیا در کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران منابعی در زمینه های تمدن و انقلاب اسلامی موجود است؟ استقبال مراجعان از این نوع کتب چگونه بوده و اگر استقبال کمی صورت می گیرد، به نظر شما دلیل آن چیست؟

منابع کتابخانه ای در موضوعات تمدن اسلامی و انقلاب اسلامی که به دستمان می رسد، جمع آوری می کنیم؛ حدود ۶۰ درصد از مراجعان در زمینه های تمدنی، انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر فعالیت می کنند، چرا که امروز تاریخ معاصر مورد تأکید قرار گرفته است، بهره مند می شوند، اما متأسفانه در زمینه تاریخ انقلاب و انقلاب اسلامی نیاز به فعالیت های بیشتری است.

شاید دلیل عدم استقبال به عدم پشتیبانی دانشگاه ها و مراکزی مرتبط باشد که متأسفانه این مسأله را جدی نمی گیرند؛ دانشجویان بیشتر به مطالعه در زمینه دوران معاصر، مشروطه و قاجار بیشتر استقبال می کنند، اما در دوره های بعدی تاریخی به دلیل کم رسیدن منابع و محذوریت های موجود کمتر درباره کتب انقلاب اسلامی مراجعه می کنند.

کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران برای بهره مندی بیشتر مخاطبان خود، چه خدماتی جانبی ای را ارائه می دهد؟

خدمات جانبی این کتابخانه در سه طیف گنجانده شده است که علاوه بر کامپیوتر و اینترنت عمومی،  اینترنت وایرلس و وای فای برای مراجعان در نظر گرفته شده است که برای مراجعه به سایت های اینترنتی مورد نظر خود جهت کارهای علمی بهره مند شوند.

بخش دیجیتال کتابخانه در قالب های PDF و WORD در سایت کتابخانه شیعه به نام ebookshia.com را شامل می شود و حدود ۶۰۰۰ رکورد در این سایت قرار گرفته است که سعی کرده ایم منابع و مطالب مورد نیاز یک شیعه پژوه از جمله مقاله و کتاب به زبان های عربی و فارسی و غیره را بر روی سایت بارگذاری کنیم تا اساتید و دانشجویان بتوانند از این سایت بهره مند شوند و قابل ذکر است که تمام منابع به صورت رایگان در دسترس بوده و در حال تکمیل است.

یکی دیگر از خدمات جانبی این کتابخانه سامانه جدید کتابخانه است که تقریبا تا اواخر بهار بر روی اینترنت قرار خواهد گرفت، قابلیت دیجیتال دارد و منابع تاریخ اسلام و ایران و کتب قدیمی که مشکل حقوقی ندارند، بر روی این سامانه قرار می گیرد.

آیا حمایتی از سوی نهادهای مربوطه نسبت به کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران صورت می گیرد؟

این کتابخانه زیر مجموعه مؤسسه آل البیت(ع) متعلق به دفتر حضرت آیت الله سیستانی است و تنها از این طریق مورد حمایت قرار می گیرد و هیچ گونه بودجه دولتی و شبه دولتی به این کتابخانه صورت نمی گیرد، البته درخواستی نیز دراین راستا از دولت نداشته ایم؛ این کتابخانه در اداره کل کتابخانه های عمومی استان ثبت شده است، اما بودجه ای داده نمی شود.

 آیا در راستای تأمین کتاب های این کتابخانه مشکلات و موانعی وجود دارد؟

مشکل این کتابخانه در تأمین کتاب بیشتر بودجه ای و هزینه ای است، به خصوص کتب خارجی که از کشورهای عربی تهیه می کنیم و قصد ورود به کشور را داریم، مشکلاتی وجود دارد؛ با توجه به این که هدف از تأسیس این کتابخانه، فراهم کردن مکانی برای طلاب و اساتید حوزه برای آگاهی از مسائل تاریخی بوده، مهم ترین مشکل در تهیه منابع، به عنوان مثال این است که پس از خرید ۳۰۰ جلد کتاب از عراق، هنگام ورود به کشور اولین مشکل در ورودی های گمرگ و مرزها است که جلوی ورود کتاب ها را می گیرند؛ برای این کار باید نامه نگاری هایی صورت بگیرد که این کتاب ها برای دفتر حضرت آیت الله سیستانی تهیه شده است و پس از دو سه روز پیگیری مداوم اجازه ورود کتاب ها را به کشور می دهند.

با توجه به اینکه کتاب های تهیه شده برای منافع شخصی نبوده و از طریق این کتاب ها کسب و کار و سوء استفاده ای صورت نمی گیرد و برای دفتر مرجعیت بوده و مورد استفاده طلاب و روحانیان است، درخواست ما این است که با ارائه نامه ای از طرف دفتر این مرجع جهان تشیع، مانع تراشی هایی در مبادی ورودی صورت نگیرد.

به عنوان مثال در بحث ترخیص کتاب های تهیه شده برای کتابخانه، هزینه گمرک برای ورود کتاب ها به کشور در نظر می گیرند و این در صورتی است که از ورود کتاب ها به کشور تجارتی صورت نمی گیرد که هزینه گمرک به آن تعلق بگیرد؛ در سایر کشورها برای افرادی که به این صورت خدمات فرهنگی ای را به مردم ارائه می دهند، تسهیلاتی(دریافت کم یا عدم دریافت مالیات و غیره ) را قائل می شوند؛ برای وارد کردن پنج شش کارتون کتاب، هزینه ای بالغ بر ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به عنوان گمرک و غیره باید پرداخت کنیم.

از دیگر مشکلات مربوط به این مسأله می توان گفت که برای ورود کتاب به کشور از طریق مرز مهران، به دلیل عدم حضور نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد، باید کتاب ها دو روز پشت مرز بماند و پس از حضور این فرد و ارائه نامه از دفتر حضرت آیت الله سیستانی مشکلات برطرف شود؛ از مسؤولان مربوط اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد و مراکز مربوطه درخواست داریم که تمهیداتی را در این راستا در نظر بگیرند تا در مبادی ورودی از جمله مرزها و فرودگاه ها مشکلاتی به وجود نیاید

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها