امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 202
تاریخ انتشار: ۸:۵۶ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
چاپ این نوشته
Share

حضرت داوود به فرزندش سلیمان فرمودند: أین موضع الحیا؟ سلیمان در جوابش گفت: العینان. چشم موضع و ابتدای حیا است.

سزویس دین و اندیشه مباحث،

انسانی که به نامحرم نگاه آلوده می کند با چشمان خود بی حیایی خود را رقم می زند. خداوند می فرمایند: مردان و زنان به یکدیگر خیره نشوند. (منظور مومنان) انسان باید مجموع نگاه کند نه مورد خاص را! خیابان های ما را دیده اید؟ همه شخص را نگاه می کنند نه جمع را! اصلا مقدمه زنا چیست به نظرتان؟ چشم است.

چرا که انسان اول چشم را بکار می اندازد و زن یا مردی را که او را مجذوب خود کرده است را می بینید و بعد به فکر موارد دیگر می افتد. اصلا مگر حیا فقط مربوط به مردان است؟ خیر! لازم است بگویم: حیا مربوط به زنان هم می شود.مانند حجاب که مربوط به مردان هم می شود. زنان نباید به مردان نامحرم خیره شوند که متاسفانه این مورد را امروزه خیلی در عرف می بینیم، انگار مد شده تنها مردانی که به زنان نگاه آلوده می کنند به فساد می افتند و از این مورد زنان و دختران مستثنی شده اند.

داستان یوسف را خوانده اید؟ شهوت احساس انسان را از او می گیرد! شهوت خون دستان زنان مصری را جاری کرد به خاطر بی حیایی شان!آخر بی حیایی آن ها را بی حس کرده بود. موضوع روز جامعه ما هم بی ربط با این مسئله نیست! ازدواج دوم و …! همه شرعیات و حلال ها را رها کرده ایم و ازدواج های دوم و سوم را فقط حلال شرعی می دانیم؟ به نظر شما چند درصد این ازدواج ها ناشی از نگاه های آلوده و بی حیایی است؟ اگر کمی دقت کنیم امروزه ساخت و ساز های ما هم مشکل دارند.

اشراف خانه های بلند بر خانه های پایین تر. بارها شده ملت را دیده ام که دارند از روی پشت بام خانه خود به خانه های همسایه ها نگاه می کنند و به اصطلاح دید می زنند. موضوع پخش کردن عکس های مستهجن و خانوادگی افراد هم که دیگر مسئله عادی شده. برخی هم میگویند بلنده فلان فیلم و عکس را می بینم اما خب من که زن دارم مشکلی پیش نمی آید اما من به او می گویم عزیز من! چشمی که بی حیایی ببیند دیگر به قرآن خواندن عادت نمی کند!!

منبع: کتاب فلسفه حجاب شهید مطهری

دیدگاه ها بسته است.

آخرین اخبار
پربیننده ترین ها