امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 185
تاریخ انتشار: ۸:۵۷ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
چاپ این نوشته
Share

کم تر موضوعی در تمدن غرب ـ که در همه مواضع فرهنگی با اسلام درگیر است ـ وجود دارد که به اندازه موضوع پوشش و عفاف روی آن سرمایه گذاری شده باشد؛ چرا که از آشکارترین نشانه هایی که می تواند نفوذ فرهنگ اسلام و یا نفوذ فرهنگ غرب را در جوامع نشان دهد، آرایش و پوشش ظاهری مردم است.

سرویس رصد مباحث

برنامه ریزی و اقدام در موضوع عفاف و نسبت آن با پوشش و آرایش، از ضرورت های بسیار جدی در دنیای اسلام به ویژه در بُعد درگیری با تمدن غرب است. حجاب بانوان علاوه بر اینکه از ارکان ضروری اسلام بوده و هیچ یک از فرق اسلامی در آن تردید و اختلاف ندارند، یکی از شاخص های اجتماعی پیشرفت فرهنگ و تمدن اسلام نیز می باشد؛ به عبارت دیگر حجاب خانم ها یکی از مهم ترین شاخص ها در اسلامی شدن یک جامعه است.

یکی از موضوعاتی که توسط بسیاری از مسلمانان و انقلابیون دنیای اسلام دربارۀ ایران مورد رصد قرار می گیرد و به وسیله آن وضعیت مذهبی جامعه ایران سنجیده می شود، وضعیت پوشش افراد و به ویژه بانوان است. به همین دلیل یکی از موضوعاتی که غرب در جنگ نرم فرهنگی درباره آن برنامه ریزی جدی می کند، موضوع پوشش، آرایش و عفاف است.

کم تر موضوعی در تمدن غرب ـ که در همه مواضع فرهنگی با اسلام درگیر است ـ وجود دارد که به اندازه موضوع پوشش و عفاف روی آن سرمایه گذاری شده باشد؛ چرا که از آشکارترین نشانه هایی که می تواند نفوذ فرهنگ اسلام و یا نفوذ فرهنگ غرب را در جوامع نشان دهد، آرایش و پوشش ظاهری مردم است. الگوی پوشش و آرایش یک نمونه و شاخص مناسب برای اندازه گیری مذهبی است؛ غرب از طریق جنگ نرم، ارزش های بنیادین جامعه و به تبع ساختارهای سیاسی و فرهنگی آن را تغییر می دهد؛ از این رو یکی از موضوعاتی که غرب روی آن سرمایه گذاری می کند، مسئله روابط اقشار، عفاف، پوشش و آرایش است.
ـ لزوم ارزیابی پوشش و آرایش در موازنه درگیری با تمدن مادی
با آنکه مسئله پوشش، آرایش و عفاف اجتماعی اهمیت خاصی در نشان دادن وضعیت جامعه دارد، لازم است به این نکته نیز توجه داشت که از سیاه نمایی وضعیت جامعه پرهیز کرد. عده ای با سطحی نگری و بدون توجه به حوادث اجتماعی، با دیدن ظاهر جامعه و مظاهری از غفلت از رکن اسلام و توجه به خدای متعال، به ویژه غفلت از حجاب و عفاف، به سیاه نمایی پرداخته و وضعیت جامعه و دین داری را نامطلوب می شمرند. این قبیل سیاه نمایی ها قابل قبول نیست چرا که در بررسی نظام مقاومت معنوی جامعه و برای اندازه گیری میزان التزام جامعه به پرستش خدای متعال، باید حجم مقابله و سرمایه گذاری دشمن علیه جامعه را مورد توجه قرار داده و سپس میزان مقاومت جامعه را در مقابل نقشه های شیطانی اندازه گیری کرد. دستگاه شیطنت فراروی تاریخ در هیچ دوره ای به اندازه امروز امکان تبلیغ منفی علیه مذهب، ادیان اسلامی و فرهنگ خداپرستی نداشته است.

در هیچ دوره ای از ادوار تاریخ، رسانه ها تا این حد جهانی و عمومی نبوده اند و قوانین بین المللی به اندازه عصر حاضر امکان شیطنت و اشاعه دنیاپرستی و فحشا را فراهم نمی کرده است. سرمایه گذاری امروز غرب برای بسط فرهنگ و اخلاق مادی، به ویژه از طریق رسانه های جمعی، یک سرمایه گذاری استثنایی است. در برابر حجم گسترده فشار دشمن که از جوانب مختلف به نسل جوان دنیای اسلام و به ویژه جامعه ایران وارد می شود، مقاومت قابل قبولی توسط جامعه صورت می گیرد؛ بنابراین صرف مشاهده بدلباسی، نباید آن را به عنوان شاخصه ای برای افول معنویت در جامعه تلقی کرد.
ـ رشد معنویت در جامعه، نشانه رشد عفاف اجتماعی
در مقابل نمود ظاهری گاه و بی گاه بدپوششی در جامعه، گرایش وسیع نسل جوان به فرهنگ مذهب و عبادات و مناسک مذهبی نیز چشم گیر است. مسافرت سالانه حدود بیست میلیون زائر به شهر قم برای زیارت حرم مقدس حضرت معصومه (سلام الله علیها) و جمکران، به وسیله جوان ها انجام می گیرد. مهم تر از این، در شرایطی که دنیای غرب با تمام وجود برای تغییر نظام اسلامی از طریق محاصره اقتصادی، انواع جنگ های فرهنگی، اطلاعاتی و نظامی تلاش می کند، هنوز هم با گذشت ۳۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان پرچم انقلاب در اهتزاز است و نه تنها دشمن نتوانسته آن را پایین بکشد بلکه این پرچم هر روز برافراشته تر شده است؛ این مقاومت، شاخص اصلی رشد معنویت و مقاومت معنوی در جامعه ایران است.

بنابراین باید توجه داشت که نباید با سیاه نمایی وضعیت جامعه در زمین دشمن بازی کرد. یکی از تلاش های دشمن گسترش بد اخلاقی ها و فرهنگ غربی تحت عنوان آزادی، دفاع از حقوق زنان، حقوق بشر و… است. غرب همزمان با بسط فرهنگ خود، چنین وانمود می کند که اعتقاد به انقلاب اسلامی، معنویت و مذهب افول کرده است. اگرچه وضعیت کنونی پوشش و آرایش جوانان به ویژه از نگاه ناظر بیرونی وضعیت آرمانی جامعه اسلامی و در شأن جمهوری اسلامی نیست اما باید دانست که سیاه نمایی ها در این زمینه، توطئه  دشمن است. وضعیت معنویت، تقوا و پوشش در بخش عظیمی از جامعه، وضعیت خوبی است، اگرچه با وضعیت مطلوب فاصله دارد. به هر حال باید توجه داشت که حجم تلاش دشمن در این زمینه بسیار زیاد و البته بازدهی آن نسبت به میزان سرمایه گذاری آنها بسیار کم است که این به معنی مقاومت معنوی جامعه است.

منبع: سایت سبک زندگی ایرانی

دیدگاه ها بسته است.

آخرین اخبار
پربیننده ترین ها