امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 16629
تاریخ انتشار: ۷:۴۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با ابراز خرسندی از تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر توسط مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان گفت: در مقام اجرا بعضی از مسؤولان اما و اگرهایی دارند؛ امیدوارم اگر مشکلی دارند حل کنند و قانون امر به معروف و نهی از منکر را در جمهوری اسلامی اجرا کنند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و در نخستین شب از شب های قدر در مدرسه امام کاظم (ع) شب قدر را شب به انجام رسیدن مقدرات خداوند دانست و گفت: بر اساس شایستگی و لیاقت هر کس این مقدرات به انجام می‌رسد زیرا در پیشگاه خداوند متعال هیچ امری بدون حساب و کتاب رخ نمی‌دهد.
این مرجع تقلید ادامه داد: نزول یکباره قرآن بر قلب پیامبر (ص) و آمیخته شدن این شب‌ها با نام مولای متقیان حضرت علی (ع) از دیگر ویژگی‌های این شب‌های با برکت است که باعث شده است تا شیعیان با آب توبه گناهان خود را بشویند و برای خود، کشور و جهان اسلام از خداوند متعال طلب مغفرت کنند.
وی افزود: شیعیان در این شب‌های نورانی از خداوند متعال سلامتی و ایمان خود و جوانان را مسألت می‌کنند؛ حل مشکلات عمومی کشور و خاموش شدن آتش‌های برافروخته شده برای جهان اسلام از دیگر خواسته‌های شیعیان مؤمن در این شب‌ها است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی نصیحت‌های امیر المؤمنان حضرت علی (ع) را بهترین مواضع کاربردی در زندگی مسلمانان برشمرد و تصریح کرد: توجه به نصایح حضرت علی (ع) که کوتاه و خلاصه در خطبه ۱۴۹ نهج البلاغه آمده است برای هر مسلمان راهگشاست؛ ایشان دو نکته را به مسلمانان گوشزد می‌کند، اول تکیه بر توحید و قرار ندادن شریک برای خدای متعال و دوم توجه بیشتر به سنت پیامبر اسلام و ضایع نکردن آن است.
این مرجع تقلید ادامه داد: امام اول شیعیان از مردم می‌خواهد استوار نگه داشتن دو ستون توحید و سنت پیامبر اساس اسلام را نگه خواهد داشت؛ این دو چراغ باید روشن بماند تا مسلمانان مشکلی نداشته باشند.
وی ابراز داشت: توجه امام علی (ع) به سه روز زندگی‌اش موجب توجه بیشتر انسان به زندگی دنیا خواهد شد؛ مقایسه روز‌های قبل از ضربت خوردن این حضرت، در بستر بودن ایشان و شهادتش توجه بیشتری را در انسان به وجود می‌آورد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی محور اصلی صحبت‌های خود را بر بحث توحید قرار داد و گفت: توحید اساس زندگی پیامبران بوده است؛ تمام عبادات هر مسلمان سرشار از مسائل توحیدی است؛ نماز با الله اکبر شروع شده و با رحمت الله و برکاته پایان می‌یابد و نشان می‌دهد که عبادات خلاصه در توحید است و این پایه را باید در زندگی محکم کرد.
این مرجع تقلید ادامه داد: اکثر مردم در توحید ذاتی و صفاتی مشکلی ندارند اما در توحید افعالی مشکلات زیادی وجود دارد؛ توحید افعالی یعنی همه چیز به دست خداوند است؛ عزت، ذلت، پیروزی، شکست، روزی و شفا به دست اوست و در حالی که هر مسلمان برای به دست آوردن خوبی‌ها تلاش می‌کند باید بداند که نتیجه و حاصل کار به دست خدای قادر متعال است.
وی افزود: طبابت از ما و دوا از اوست؛ تلاش از ما و نتیجه، رزق و روزی از خداوند است؛ اگر توحید افعالی ما درست باشد همه چیز حل می‌شود؛ کسی به قاچاق کالا، دروغ، کم فروشی، فروش مواد مخدر و این‌ها رو نمی‌آورد همه می‌دانند که در حد خود باید تلاش کنند و خداوند نتیجه را حاصل خواهد کرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: وقتی همه اعتقاد به توحید افعالی داشته باشند دست به هر کاری نمی زنند؛ زیرا می‌دانند که پیروزی در هر زمینه‌ای در اختیار خداوند است.
این مرجع تقلید به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: بعد از ۳۵ سال در جمهوری اسلامی قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان آن را تایید کرد و در مقام اجرا بعضی از مسؤولان اما و اگرهایی دارند؛ امیدوارم اگر مشکلی دارند حل کنند و قانون امر به معروف و نهی از منکر را در جمهوری اسلامی اجرا کنند.
وی درباره چگونگی اجرا شدن امر به معروف و نهی از منکر توضیح داد: جامعه با امر به معروف و نهی از منکر اصلاح خواهد شد؛ اگر کسی در گوشه‌ای رفت و آمد مشکوکی را می‌بیند و گمان می‌کند که مواد مخدر مورد معامله قرار گرفته است می‌تواند به مسؤولان اطلاع دهد تا با آن برخورد کنند و بساطش را برچینند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: اگر در گوشه کنار جامعه با خرید و فروش مشروبات الکلی برخورد کردید، تقلب در فروش اجناس دیدید، متوجه رشوه‌خواری در اداره‌ای شدید هر کس می‌تواند به عنوان یک ناظر در جامعه و هماهنگی با مسؤولان سهمی در از بین بردن معضلات اجتماعی داشته باشد.
این مرجع تقلید به امر به معروف و نهی از منکر در محیط خانواده و دوستان اشاره کرد و گفت: اگر جوانی نماز نمی‌خواند باید با او با احترام، دوستی و محبت صحبت کرد؛ هر چند ممکن است در اولین بارها حاصلی به همراه نداشته باشد لیکن بار چهارم اثر خود را خواهد گذاشت.
وی تصریح کرد: جلوگیری از رفاقت جوانان از طریق امر به معروف و نهی از منکر به انحاء مختلف باعث خواهد شد تا جلوی طلاق گرفته شود، ازدواج‌ها بهتر انجام گیرد و جامعه به سمت اصلاح پیش رود.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: ما امیدواریم که قانون امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اجرا شود؛ در سال‌های گذشته امر به معروف و نهی از منکر مظلوم واقع شده است؛ بعضی تلاش دارند تا این فریضه اسلامی را مساوی با خشونت جلوه دهند و ادعا می‌کنند که ترویج امر به معروف و نهی از منکر مساوی ترویج دعوا با مردم و خشونت در جامعه است.
این مرجع تقلید با اشاره به داستانی قرآنی از جوانی مؤمن در بین فرعونیان اشاره کرد و گفت: بعضی تقیه را مربوط به شیعیان می‌دانند در حالی که خداوند در قرآن مجید اشاره دارد که جوانی مؤمن برای اینکه جان خود را حفظ کند و به کار خود مشغول باشد ایمانش را به حضرت موسی (ع) کتمان کرد؛ طبق آیات قرآن این جوان مؤمن با استفاده از چهار قاعده توانست با امر به معروف و نهی از منکر نظر فرعونیان را از قتل عام پیامبر خدا و قوم بنی اسرائیل منصرف کند.
وی ادامه داد: دفع ضرر محتمل، توجه آن‌ها به تاریخ، متوجه کردن اوضاع روز و ترساندن آن‌ها از نتیجه کارشان از روش‌ها و وسایل این جوان در باز داشتن فرعونیان از کشتن پیامبر خدا و قومش بود؛ گاهی یک نفر می‌تواند به وسیله امر به معروف و نهی از منکر مملکتی را نجات دهد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید دوباره در لزوم توجه به امر معروف و نهی از منکر تصریح کرد: حالا که این قانون تصویب شده است امیدوارم مراحل اجرایی خود را طی کند و باعث عوض شدن چهره جامعه ما شود.
این مرجع تقلید با اشاره دوباره به وصیت امیر مؤمنان حضرت علی (ع) گفت: امام علی (ع) فرمودند «اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید دعایتان مستجاب نخواهد شد»؛ نیکان شما در شب قدر دست به دعا بر می‌دارند اما دعای آن‌ها هم مستجاب نمی‌شود.
وی با نقل داستانی از سوده همدانی یکی از عاشقان حضرت علی (ع) و مواجهه او با معاویه ابن ابوسفیان، گفت: پس از آن که سوده یعنی فردی که شکایتی از حاکم ظالم زمان خود به معاویه برده بود توسط معاویه به اعدام تهدید شد در امر به معروف و نهی از منکر خود با نقل داستانی از برخوردش با حضرت علی (ع) و عزل حاکم ظالمی توسط این حضرت توانست رأی معاویه را به عزل حاکم ظالم زمان خود تغییر دهد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان خاطر نشان کرد: مولای متقیان حضرت علی (ع) در زمان خود مجری عدالت بود و بعد از شهادتش نیز نامش باعث اجرای عدالت می‌شود این یعنی امر به معروف و نهی از منکر.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها