امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 11861
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
چاپ این نوشته
Share

یک محقق در نشست مبانی فکری القاعده و سلفیه جهادی و تأثیر آن بر گسترش افراطی گری گفت: رهبران القاعده و سلفیه جهادی تحت تأثیر افکار جریان‌های سلفی مصر و عربستان به خصوص سید قطب و ابن‌تیمیه هستند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری مهر، به همت گروه کلام و فلسفه دین مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) مبانی فکری القاعده و سلفیه جهادی و تأثیر آن بر گسترش افراطی گری برگزار شد.

در این نشست علمی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدطاهر رفیعی اظهار داشت: رهبران القاعده و سلفیه جهادی تحت تأثیر افکار جریان‌های سلفی مصر و عربستان، به خصوص سید قطب و ابن‌تیمیه و تا اندازه ای ابن عبدالوهاب، به تعریف کفر و ایمان و جهاد و حکومت و مسایل کلامی دیگر پرداخته‌اند.

وی در ادامه افزود: آنان از نظر خط و مشی سیاسی با رفتار مسالمت‌آمیز موافق نیستند و بلکه جهاد و مبارزه را تنها راه دست‌یابی به حکومت اسلامی و نابودی کفار میدانند. جهاد از نظر آنا تنها به مبارزه با کفار شرق و غرب محدود نمیگردد، بلکه گسترش جهاد در کشورهای دیگر، به خصوص فلسطین و همین‌طور دولتهای عربی، از مهم‌ترین اهداف آنان به شمار می آید

رفیعی تصریح کرد: احکام و فتاوای القاعده و سلفیه جهادی و گروه‌های افراطی مشابه آن، در توجیه کشتن مخالفان از مسلمانان و غیر مسلمانان، بر محور امور زیر متمرکز است: «جهاد»، «جامعه جاهلی»، «جاهلیت»، «حکم راندن بغیر ما أنزل‌الله»، «توحید حاکمیت»، «دارالحرب و دارالإسلام»، «وجوب خروج بر ضد حاکم جائر»، «خروج حاکم از حدود اسلام»، «کفر بودن دموکراسی».

وی در ادامه تصریح کرد: «شرح و تفسیرهای رهبران القاعده برای هرکدام از موضوعات فوق تحت تأثیر تحولات جهان اسلام، فراز و نشیب‌هایی از نظر سعه و ضیق داشته است. اما در مجموع «جهاد»، «حکومت»، «تکفیر»، «ولایت و برائت»، «دارالإسلام و دارالکفر» و «ضرورت هجرت» اصلی ترین مبانی فکری القاعده را شکل میدهد.

این نشست علمی با حضور جمعی از دانش پژوهان و محققان موسسه در سالن اندیشه موسسه برگزار شد و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمد جعفری به عنوان دبیر علمی و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مهدی فرمانیان به عنوان ناقد حضور داشت.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها