امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 11851
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
چاپ این نوشته
Share

رئیس مؤسسه فتوح اندیشه گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های نخبگان فرهنگی باید تیزبینی آنها در رصد مباحث مختلف باشد، آن‌ها باید مراقبت کنند که ریزگرد فرهنگ‌های بیگانه به مباحث فرهنگی ما ورود نکند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری فارس, حجت‌الاسلام احمد رهدار رئیس مؤسسه فتوح اندیشه درباره ویژگی‌های مهم نخبگان فرهنگی  گفت: علم تک ساحتی نیست و دارای چند ساحت مختلف است، برخی در کار علم به دنبال تولید و برخی نیز توزیع هستند در تمام این دو حوزه نخبگان نقش اساسی برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تولید علم، نخبگان محوریت اساسی را به عنوان جریان‌سازان تولید علم بر عهده دارند، یادآور شد: بخش توزیع کار نخبگانی غیر محوری است منتها آنچه در زمینه ویژگی‌های این نخبگان وجود دارد تیزهوشی در رصد مباحث فرهنگی است آنگونه که ریزگرد فرهنگ‌های بیگانه به مباحث فرهنگی ورود نکند. حجت‌الاسلام رهدار درباره اهمیت گزینش مفاهیم فرهنگی گفت: این مباحث باید متناسب با نیازهای روز جامعه باشد بنابراین فهم اولویت‌ها از سوی نخبگان فرهنگی با اهمیت است.

نباید ما در حوزه فرهنگ یک کاری انجام بدهیم و جامعه به سمت دیگری برود باید مطابقت با جامعه داشته باشیم و البته نکته اصلی جریان سازی برای جامعه است نه اینکه اجازه دهیم به دست باد حرکت کند. وی در ادامه افزود: بنابراین شرایط زمانه در حوزه فرهنگی خیلی با اهمیت است باید تأثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی ما حداکثری باشد تا کارکرد مباحث فرهنگی طرح شده و کار شده در جامعه مورد توجه قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام رهدار با تأکید بر اینکه کتاب‌های پرمخاطب پیش از دسترسی به انتشار عمومی به دست نخبگان جامعه می‌رسند، یادآور شد: حلقه نخبگانی با هم در ارتباط هستند و مباحث هم را مطالعه می‌کنند و در کلاس‌هایشان پخش می‌کنند بنابراین این آثار مخاطب نخبگانی پیدا می‌کنند. رئیس مؤسسه فتوح اندیشه در پایان اظهار داشت: بنابراین اگر این حلقه نخبگانی را نخبگان داشته باشند آثارشان دست به دست می‌گردد و به جامعه می‌رسد البته نکات دیگری نیز در به شهرت رسیدن این نخبگان مطرح است، اما نکته اینجاست که برای انتشار یا توزیع این کتاب حلقه نخبگانی هم رعایت شود تا کتاب در جامعه نفوذ پیدا کند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها