امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 11848
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
چاپ این نوشته
Share

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص آخرین وضعیت صدور روادید عمره گفت: اگر شرایط فعلی در صدور روادید زائران ادامه داشته باشد، مجبوریم برای انتخاب ۵۰ درصد زائران برای اعزام در مرحله دوم قرعه‌کشی انجام دهیم.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص آخرین وضعیت عمره مفره جاری با بیان اینکه اعزام عمره‌گزاران از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشته است، گفت: متأسفانه از دو هفته گذشته تاکنون شاهد کاهش صدور روادید عمره‌گزاران توسط سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد بوده‌ایم که تلاش زیادی از سوی دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت در خصوص رفع این مشکل صورت گرفته است.

وی افزود: نهایتاً مسئولین کشور عربستان اعلام کردند که کمبود نیروی انسانی در سفارت و کنسولگری آن کشور در تهران و مشهد موجب کاهش روند صدور روادید عمره‌گزاران شده است که با اقدام به موقع و اساسی وزارت امور خارجه کشورمان به منظور صیانت از حقوق زائران، نهایتاً روز چهارشنبه گذشته طی یادداشت رسمی به وزارت خارجه عربستان اعلام شد که این مشکل برطرف شده و با این اقدام امیدواریم مشکل جاری به صورت ریشه‌ای و اساسی رفع شود و طی این هفته روند صدور روادید عمره گزاران ایرانی به روال عادی خود بازگردد.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: با شناختی که از شخصیت وزیر حج عربستان داشتیم و با توجه به شناختی که ایشان از نظم زائران ایرانی دارند، مذاکراتی نیز با وی داشتیم و از وی خواستیم با توجه به اینکه متولی امور زائران هستند، در خصوص رفع مشکل اقدام جدی داشته باشند که امیدوارم با ورود جدی بندر بن حجار به موضوع، این مشکل بزودی مرتفع شود.

عدم صدور ویزای زائران به معنی ممانعت از سفر آنان به سرزمین وحی است

اوحدی با بیان اینکه عدم صدور ویزای زائران به معنی ممانعت از سفر آنان به سرزمین وحی است، گفت: زائران عزیز تمام برنامه‌ریزی هایشان را انجام داده‌اند و دو سه سال در نوبت تشرف بوده‌اند و دلیلی ندارد که از سفر آنان ممانعت شود و برای سازمان حج و زیارت سخت است که ببیند حتی برای سفر یک زائر هم مانعی ایجاد شده است اما متأسفانه کاهش صدور روادید بسیاری از برنامه‌ریزی‌های ما برای دور دوم اعزام‌های عمره را که از ۲۱ اسفند آغاز خواهد شد با چالش جدی مواجه خواهد کرد البته مردم صبور، فهیم و نجیب ما شرایط ایجاد شده را درک می‌کنند.

در صورت تداوم روند کاهش صدور ویزا، برای اعزام‌های دور دوم عمره قرعه کشی می‌شود

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: اگر شرایط فعلی در صدور روادید زائران ادامه داشته باشد، مجبوریم برای انتخاب ۵۰ درصد زائران برای اعزام در مرحله دوم روشی را انتخاب کنیم که به عدالت نزدیک‌تر باشد که با نظارت کمیته‌ای متشکل از مسئولین سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری قرعه کشی میان زائرانی که تاکنون در کاروان‌های دور دوم عمره ثبت نام کرده‌اند، صورت خواهد گرفت و ۵۰ درصد زائران ثبت نام شده در کاروان‌ها برای اعزام به عمره انتخاب خواهند‌ شد.

وی اضافه کرد: در صورت ادامه این روند باید تغییرات اساسی در برنامه پروازها، جداول پروازی و حتی گروه‌های قیمتی در برنامه باشد که البته برای همه این موارد تمهیدات لازم اندیشیده شده و منتظر هستیم تا اگر علی رغم ورود وزیر حج عربستان به موضوع، مشکل برطرف نشد، جداول پروازی جدید را از طریق دفاتر استانی به زائران اعلام کنیم که وضعیت تا روز دوشنبه قطعی خواهد شد.

اوحدی ادامه داد: در صورت حل نشدن مشکل به میزان کاهش قطعی که در صدور ویزای زائران داریم، متناسب با زائران ثبت نام شده هر استان بگونه‌ای که حق زائران نیز ضایع نشود، قرعه کشی صورت خواهد گرفت و تغییرات ایجاد شده از طریق اطلاعیه‌های استانی به زائران اعلام می‌شود که ممکن است با توجه به تغییراتی که در برنامه‌های پرواز و اعزام زائران ایجاد می‌شود، برخی از زائران مایل به سفر در تاریخ‌های جدید اعلام شده نباشند که البته اولویت این گروه از زائران برای اعزام در دوره‌های بعدی سفر عمره محفوظ خواهد بود.

همه تمهیدات لازم برای رفع مشکل صدور ویزا از سوی طرف ایرانی انجام گرفته است

وی اظهار داشت: شرایط ایجاد شده در دست سازمان حج و زیارت نیست و همه تمهیدات لازم در خصوص برطرف شدن این مشکل از سوی طرف ایرانی انجام گرفته است تا صدور روادید به حالت اولیه بازگردد، اکنون سفارت عربستان در ایران و وزارت خارجه عربستان باید گام اساسی در این خصوص را بردارند و امیدواریم وزیر حج عربستان اجازه ندهد که حقوق زائران ایرانی تضییع شود.

ضرر و زیان متوجه شرکت‌های سعودی طرف قرارداد است

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن پوزش از زائران بابت شرایط ایجاد شده، تصریح کرد: همه ضرر و زیان این اتفاق متوجه شرکت‌های سعودی طرف قرارداد است که در واقع شرایط صدور ویزا را برای تشرف زائران ایرانی فراهم نکردند.

کاروان‌های جا مانده دور اول اعزام‌های عمره، بعد از عید به سفر اعزام می‌شوند

وی با بیان اینکه اختلال در روند صدور رواید عمره تاکنون اعزام ۲۲ کاروان زائران ایرانی را با مشکل مواجه کرده است، افزود: برای اعزام‌های باقیمانده دور اول عمره، زائرانی که به دلیل عدم صدور ویزا به عمره مشرف نشده‌اند جانمایی لازم صورت گرفته است بگونه‌ای که این عزیزان در پروازهای بعد از ایام عید به عمره مشرف شوند که اطلاع رسانی لازم در این‌خصوص به این گروه از زائران صورت گرفته است.

وی در خاتمه ابراز داشت: امیدواریم با تلاش‌های صورت گرفته در جهت رفع مشکل صدور ویزای عمره گزاران، شاهد اعزام به موقع زائران بر اساس جداول پروازی از پیش تعیین شده باشیم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها