امروز: پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
کد خبر: 11689
تاریخ انتشار: ۵:۳۴ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۸
چاپ این نوشته
Share

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: استاد شهریار به معنای واقعی کلام،یک شاعر دینی و متعهد بود و کلامش را به لطافت دین پیوند زده بود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری تسنیم  از تبریز، آیت الله محسن مجتهدشبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در همایش علمی پژوهشی استاد شهریار و قرآن در تبریز اظهار کرد: رمز ماندگار استاد شهریار تمسک وی به قرآن است و این مهم وی را همواره ماندگار کرده است.

امام جمعه تبریز گفت: استاد شهریار به معنای واقعی کلام، یک شاعر دینی و متعهد بود و چون کلامش را به لطافت دین پیوند زده بود همواره ماندگار شده است.

وی افزود: او یک شاعر انقلابی هم هست. شاعری است که از میان مردم برخاست و با شنیدن ندای ولی فقیه زمان، به ندای او لبیک گفت و بر همین اساس هم هست که بزرگداشت او تکریم هنر متعهد و انقلابی است.

آیت الله شبستری گفت: قبل از ظهور اسلام، اقوام عرب برای شعر اهمیّت خاصی قائل بودند و اشعار عاشقانه و حماسی زیادی می سرودند، اما محتوا و مفهوم آنها غالباً پوچ و مربوط به ظواهر دنیا یا درباره دلاوری های جنگی و امثال آن بود اما با ظهور دین مبین اسلام ، شعر جان تازه ای گرفت و به سوی معنویت و پند یا مدح اولیای خدا متمایل گشت و حتی در زمان رسول خدا (ص) شعرای زیادی پرورش یافتند که شعرهای آنها مورد تأیید پیامبر بود.

امام جمعه تبریز افزود: شاعر شعر دینی، باید با توجه به آموزه های والای اسلام شعر بسراید و شاهکار بیافریند؛ مثل آنچه در شعر حافظ و دیگر شاعران موفق می بینیم.

وی اضافه کرد : با مقایسه ای اجمالی میان شعر شاعران مختلف که مقوله دین در سرود‌ه‌های آنها نمود بیشتری دارد به این نتیجه اساسی می رسیم که شعر شاعرانی که با پشتوانه اسلام شعر می سرایند، سرشار از حکمت و دانش است و اصولاً بر اساس شواهد تاریخی، این گونه شاعران، ابتدا به دانش دین، شهره خاص و عام بودند و سپس گذر ایام، آنان را در مقام شاعری، در اذهان عموم زنده ساخت.

نماینده‌ی ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از این شاعران دین مدار که اغلب سروده هایش سرشار از مضامین دینی و به ویژه توجه به مقوله ولایت است، مرحوم استاد سیدمحمدحسین شهریار است، مرحوم استادشهریار در قالب های عمده ای که به طبع آزمایی پرداخته، تسلیم اراده خداوند بوده و در قالب این سروده ها، با اسلام و پیامبر و اهل بیت ایشان، از عمق دل و جان، رابطه عاطفی برقرار کرده است.

امام جمعه‌ی تبریز گفت: شهریار شاعر سروده‌های انقلابی نیز هست، گوهر تابنده‌ انقلاب اسلامی که از خون‌های پاک جوانان وطن به ثمر رسیده بود، در دهه پایانی عمر شهریار، روح تازه‌ای به اشعار این پیر تجربه دیده‌ روزهای تلخ و گزنده در دوران پهلوی بخشید و باعث شد آخرین سلطان غزل فارسی، خود و هنرش را در خدمت انقلاب بگذارد و به مردمی که جان در گرو این خیزش عظیم نهاده بودند، پاسخ مثبت بدهد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها