امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 11632
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۸
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به همایش زبان‌دانان حوزه ها علمیه گفتند: به عنوان مقدمه واجب، لازم است گروهی به صورت واجب کفایی به زبان‌های مهم دنیا آشنا باشند تا بتوانند پیام آیین اسلام را به همه جهانیان برسانند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه»  متن کامل پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم»

قبل از هر چیز تشکیل این همایش را که برای نخستین بار در حوزه صورت می‌گیرد، به همه شما و به همه دست اندرکاران تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم در اهداف مقدسی که دارید موفق و پیروز باشید.

می‌دانیم اسلام یک آیین جهانی است، نه زمان خاصی دارد نه مکان خاصی؛ بنابراین باید هماهنگ با رسالت جهانی و ابدی اسلام برنامه‌ریزی تبلیغی کنیم، از سوی دیگر می‌دانیم مردم دنیا به زبان‌های مختلف سخن می‌گویند و به غیر از زبان آنها غالبا نمی‌توان آنها را تبلیغ کرد؛ بنابراین به عنوان مقدمه واجب لازم است گروهی به صورت واجب کفایی به زبان‌های مهم دنیا آشنا باشند تا بتوانند پیام آیین اسلام را به همه جهانیان برسانند.

مخصوصاً در زمانی که رسانه‌ها تمام دنیا را به هم دوخته‌اند و یکپارچه کرده‌اند، ما اگر بتوانیم به زبان‌های مختلف، اسلام را نشر دهیم، شاهد موفقیت‌های زیادی خواهیم بود، و نیز می‌دانیم که دنیا از مادی‌گری و ماترا لاریسم خسته شده و دنبال چیزی می‌گردد که روح او را سیراب کند و در میان مذاهب هیچ مذهبی مانند اسلام و مخصوصا آیین اهل‌بیت(ع) توانایی سیراب ساختن این ارواح تشنه را ندارد.

چرا از این موقعیت استفاده نکنیم و چرا اسلام جهانگیر نشود، نکته جالب توجه این‌که در حالت امام رضا(ع) می‌خوانیم هنگامی که به دعوت مأمون با ارباب مذاهب مختلف سخن می‌گفتند با هر یک از آنها با زبان خودشان سخن می‌گفتند، به گونه‌ای که یکی از یاران امام(ع) قبل از شروع مناظرات خدمت امام(ع) عرض کرد من این جلسه را خطرناک می‌بینم، امام(ع) فرمود «آرام باش، هنگامی که ببینی با اهل هر زبانی با زبان خودش سخن خواهم گفت و او را قانع خواهم کرد و آن وقت یقین خواهی پیدا کرد که مسیر صحیحی را می‌پیمایم».

حضرت ثامن الائمه(ع) در حدود ۱۲ قرن پیش عملا ضرورت آگاهی به زبان‌های دیگر را به ما نشان دادند، چرا امروز ما از انجام دادن این مسئولیت سر باز زنیم، ما در روایت مربوط به قم داریم «علم و دانش از قم به تمام جهان منتشر می‌شود و کسی نمی‌ماند که پیام اسلام به گوش او نرسد»، آیا تحقیق این پیش بینی امام صادق(ع) بدون آگاهی بر زبان‌های مختلف ممکن است؟

آیا فقط با زبان فارسی و یا زبان عربی می‌توان به تمام مردم روی زمین اتمام حجت نمود و آگاهی رسانی کرد؟ امیدوارم کسانی که به اهمیت این موضوع آگاه نیستند به وسیله ارشادهای شما آگاهی پیدا کنند و در حوزه علمیه به قدر کافی زبان‌دان برای رساندن پیام اسلام و اهل‌بیت(ع) به دنیا داشته باشد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها