امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 11502
تاریخ انتشار: ۹:۴۳ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۶
چاپ این نوشته
Share

استاد حوزه علمیه قم گفت: باید زینب کبری(س) را به عنوان یک اسوه و الگوی واقعی به زنان و به همه مردم بشناسانیم، تا مبادا امروزه الگوی زنان ما هنرپیشه‌ها و … باشند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه»  حضرت آیت الله علوی بروجردی با تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها  اظهارداشت: باید  بتوانیم سیره و مقام حضرت زینب سلام الله را درک کرده و الگوی خود قرار بدهیم.

شان والای حضرت زینب

 وی با بیان این که  شان و مقام حضرت زینب به حدی است که او را  شریکه الحسین  می نامند؛ یعنی سیدالشهدا سلام الله علیه در کربلا و عاشورا یک شریک و همراه واقعی دارد، و آن هم زینب کبری سلام الله علیها است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به لقب عقیله بنی هاشم  برای حضرت زینب(س) گفت: عقیله به معنای فرد بزرگ و شاخص است، و این کاشف از مقام ایشان است، همانطور که حضرت سجاد و  سیدالشهداسلام الله علیهما نیز در تعبیراتشان نسبت به ایشان چنین مطالبی را دارند،‌ و حتی از  زینب کبری سلام الله علیهابه فاطمه صغری تعبیر شده است؛  یعنی آنچه فاطمه زهرا سلام الله علیهاهست در وجود زینب کبری ریخته و او میراث دار فاطمه زهرا سلام الله علیهااست و این میراث داری را در کربلا نشان داده است.

همراهی با امام حسین والاترین نقش زینب کبری در تاریخ

وی  مهمترین نقش ایشان را  همراهی  بعد از عاشورا  که سبب ماندگاری و بقای نهضت حسینی شد برشمرد و بیان داشت:  ایشان زنی بود که از حاصل زندگی‌اش با عبدالله بن جعفر، صاحب دو فرزند شد که مثل دسته گل آنها را به کربلا آورد و بر آنها لباس رزم پوشاند و به میدان فرستاد تا آنکه هر دو درراه امام حسین علیه السلام کشته شدند.

حفظ دستاوردهای کربلا توسط زینب کبری

آیت الله علوی بروجردی گفت: زینب کبری سلام الله علیهادر کنار امام سجادسلام الله علیه، توانست کربلا را در کوفه و شام حفظ کند تا جایی که در شامی که همه مردم در اثر تبلیغات معاویه، نظرشان نسبت به علی بن ابی طالب و فرزندانشان این بود که اصلا دروغ است که علی سلام الله علیه را در مسجد شهید کرده باشند ویا علی(ع) اهل نماز و مسجد نبود، زمانی که این کاروان می‌خواست از شام بیرون برود مردم دور اینها تجمع و گریه می‌کردند، و به گونه‌ای شد که بنی امیه دیگر نتوانست سر بلند کند و رو به اضمحلال رفت و گویا بنی امیه کوچک و آب شد تا آن وقتی که مردم حتی استخوان‌های این خاندان را هم از خاک در می‌آوردند و آتش می‌زدند.

قابل انکار نبودن شخصیت حضرت رقیه در تاریخ

وی ادامه داد: این همان هنری است که زینب کبری سلام الله علیهادر اولین عزاداری برای امام حسین سلام الله علیه مردم را در شام می‌گریاند، زینب کبری برای خود در هر خانه‌ای یک نماینده‌ای از عاشورا و کربلا گذاشت و روزی هم که میرفت زنان شامی جمع شدندو او را بدرقه کردند و ایشان نیز سفارش رقیه را به آنها کرد. شخص رقیه خاتون در تاریخ واقعی است و قابل انکار نیست و آن شاعر در مقابل امام صادق سلام الله علیه شعری می‌خواند و از رقیه به عنوان دختر امام حسین (ع)یاد می‌کند.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: در سوریه بعد از ۱۴۰۰ سال، زنان سنی، سفارش زینب کبری سلام الله علیهادر دلشان مانده است و مقید هستند، سالی یکبار به این حرم مطهر مشرف شوند، برخی از قدیمی‌ها در آنجا می‌گفتند، این سنتی است که از زمانی که اسرای اهل بیت(ع) را به شام آوردند مردم به عنوان میهمان نوازی این کار را می‌کنند.

اسوه بودن شخصیت زینب(س) برای زنان مسلمان

وی اضافه کرد: زینب کبری(س) تحت پرتو شخصیت امام حسین سلام الله علیه قرار گرفته، ولی ما باید ایشان را به عنوان یک اسوه و الگوی واقعی به زنان و به همه مردم بشناسانیم. تا مبادا امروزه الگوی زنان ما هنرپیشه‌ها و … باشند و اگر این اتفاق افتاده ، علتش  آن است که ما در بازگویی الگو و در بیان شخصیت زینب کبری کوتاه آمدیم.

دل محب اهل بیت(ع) با آتش نمی‌شوزد

آیت الله علوی بروجردی بیان داشت: کسی که محبوبی دارد حتی خانه او نیز که در آن ساکن است برایش ارزش دارد لذا، دلی که سیدالشهدا و اهل بیت(ع) را دوست دارد و دلی که خانه محبت و آشیانه عشق آنها است مورد عذاب نیست؛ بلکه این دل محبوب خدا است؛ چرا که این امر از صفات کمالیه است و اوج آن در خدایی است که وجود مطلق است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها