امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 11468
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۵
چاپ این نوشته
Share

ضمن آنکه نباید از مقابله با تکفیر‌ها غافل شویم و در حد معقول با آن‌ها مبارزه داشته باشیم، باید مراقب بود مشکل اصلی جهان اسلام فراموش نشود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری شبستان , حجت الاسلام والمسلمین جواد محرابی، دبیر مجمع فعالان فِرَق، ادیان، اقوام و مذاهب  در پاسخ به این سوال که جدا از توطئه غرب در ساخت و ساماندهی گروهک های تروریستی همچون داعش، جهان اسلام مرتکب چه ضعف و اشتباهاتی شد که زمینه برای رشد و نفوذ این گروه ها فراهم شد، گفت: پیدایش این جریانات یک عامل بیرونی دارد و یک عامل درونی که عاملی درونی آن به دو بخش اصلی تقسیم می شود.

وی با بیان اینکه جریان و عامل بیرونی پیدایش و گسترش تکفیری ها از سوی غرب حمایت و دنبال می شود، ادامه داد: یکی از مهم ترین عوامل درونی را در پیدایش و گسترش گروه ترویستی داعش و امثال آن می توان انحرافات عقیدتی در دوره هایی از جهان اسلام دانست که آن چنان که شایسته بود، جهان اسلام با آنها برخورد نکرد.

حجت الاسلام محرابی تصریح کرد: در پی این ماجرا، وقتی شیعه و سنی با این جریان انحرافی برخورد شدید اتخاذ نکرد، به تدریج و در طول تاریخ آنها به عنوان جریان فکری و حتی در قالب مذهب فکری شکل گرفت که مهم ترین آن جریان وهابیت به سرکردگی و رهبری ابن تیمیه و پس از آن محمد بن عبدالوهاب بود که داعش نیز زاییده همین فرقه ساختگی و جعلی است.

این کارشناس و پژوهشگر دینی با تاکید بر اینکه به مرور این اندیشه تکفیری رشد کرد و غربی ها نیز از آن در راستای اهداف خود بهره جستند، عنوان کرد:عامل بعدی نیز سرخوردگی گروه هایی از اهل سنت به ویژه جوانان از حکومت های ضد دینی و جیره خوار و وابسته  (به غرب) و دیکتاتور بود که این اتفاق در یکصد و پنجاه سال گذشته، بیشتر ملموس بود؛ این ماجرا موجب شد بسیاری از این افراد دست به اقداماتی بزنند که به دلیل فقدان مدیر و رهبر شایسته، توسط تندروها به سمت تکفیر روند.

حجت الاسلام محرابی با اشاره به عوامل دیگر پیدایش، رشد و گسترش این گروهک ها در اثر سهل انگاری جهان اسلام اشاره و بیان کرد: عوامل دیگری نیز سبب تسریع در فعالیت و جنایات تروریست ها شد که از جمله می توان به تندروی برخی گروه ها در میان تشیع از جمله جریان شیرازی ها اشاره کرد که این افراد با توهین به مقدسات اهل سنت، زمینه را برای رشد و گسترش گروهک های تکفیری فراهم می کنند.

وی در ادامه به راهکارهای مبارزه با این جریانات اشاره کرد و گفت: اگر تکفیری ها تضعیف شوند، بسیاری از مشکلات جهان اسلام رفع خواهد شد که این مساله به وحدت میان مسلمانان به ویژه شیعه و سنی باز می گردد.

دبیر مجمع فعالان فِرَق، ادیان، اقوام و مذاهب اضافه کرد: در این راستا شیعه و سنی باید دو گام اساسی بردارند؛ نخست اجتهاد مشترک به این معنا که علمای هر دو مذهب جدا از برگزاری سمینارها و همایش های رایجی که در راستای وحدت انجام می شود، محافلی برای رسیدن به اجتهاد مشترک که نیاز جدی امروز جهان اسلام است، برگزار کنند.

وی با بیان اینکه اما مساله دوم جهاد مشترک است، ابراز کرد: بسیاری از جوانان مسلمان آماده برای جهاد و مبارزه با دشمن هستند که این مساله نیز می تواند از سوی علمای اهل سنت و شیعه بررسی شود همان گونه که محور در راستای این جهاد مشخص است.

حجت الاسلام محرابی تاکید کرد: البته نباید فراموش کرد که مشکل اصلی امروز جهان اسلام صهیونیست ها و مساله اشغال فلسطین است و اگر جوانان را برای جهاد با آنها گسیل داریم، دست تکفیری ها نیز بسته می شود به دلیل آنکه اساسا شکل گیری گروهک هایی همچون داعش، غافل شدن از مساله فلسطین است.

این پژوهشگر دینی عنوان کرد: در حقیقت داعش مزاحمتی است از جانب غرب که برای جنگ های نیابتی ساخته شده تا جهان اسلام فرصت و موقعیت مبارزه با رژیم صهیونیستی را پیدا نکند.

دبیر مجمع فعالان فِرَق، ادیان، اقوام و مذاهب خاطرنشان کرد: بنابراین ضمن آن که نباید از مقابله با تکفیرها غافل شویم و در حد معقول با آنها مبارزه داشته باشیم، باید مراقب بود مشکل اصلی جهان اسلام فراموش نشود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها