امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11279
تاریخ انتشار: 1:54 ب.ظ - شنبه 2015/02/21
چاپ این نوشته
Share

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از دلایلی که سبب می‌شود مردم از رفتار دینی فاصله بگیرند این است که متولیان دین، دین را آن طوری که هست معرفی نمی‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری ایرنا , حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان درباره رفتارهای دینی مردم جامعه با بیان این‌که «ما ابتدا باید بدانیم که تعریف ما از فرهنگ و رفتار دینی چیست» اظهار کرد: اگر بخواهیم نگاهی کلی داشته باشیم خیلی از رفتارهای مردم در جامعه دینی است. ولی شاید از نظر داور تنگ‌نظری، برخی رفتارها دینی نباشد. ما ابتدا اگر می‌خواهیم رفتار دینی را تعریف کنیم باید صحبت‌های دو داور منصف و غیرمنصف را در رابطه با رفتار دینی بدانیم و داوری و قضاوت آن‌ها در جای خود قابل تامل و بحث برانگیز است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: ما برای اینکه بگوییم رفتاری در جامعه دینی است یا غیر دینی، نمی‌توانیم به نظر شخصی خود اکتفا کنیم و حتما باید برای اینکه به این موضوع بپردازیم به آنهایی که صلاحیت این کار را دارند باید مراجعه کنیم.

غرویان با بیان این‌که «برای اینکه بدانیم رفتارهای دینی در جامعه چیست باید یک قدر مشترکی از تمامی نظرها کسب کنیم» افزود: یکی از دلایلی که مردم از فرهنگ و رفتار دینی فاصله می‌گیرند متولیان دین هستند و پس از آن رفتارهای خود مردم است که به سمت ماهواره‌ها و یا رسانه‌های غربی، نشریات و امثال اینها می‌روند. در جهان امروز رسانه‌های مختلفی هستند که فرهنگ‌های مختلف را در سطح جامعه ترویج می‌دهند و همین کار سبب می‌شود که مردم از آن رفتار دینی فاصله بگیرند.

وی در توضیح دلیل اول گفت: متولیان دین، دین را آن طوری که هست معرفی نمی‌کنند. مثلا دین را به گونه‌ای مشکل معرفی می‌کنند و همین مشکل جلوه دادن دین سبب می‌شود که افراد و به خصوص جوانان از دین فاصله بگیرند. آن‌ها باید به گونه‌ای دین را معرفی کنند که برای افراد جامعه جذاب باشد.

این استاد دانشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: متولیان دین باید به جنبه کاربردی دین هم اهمیت زیادی بدهند. مردم باید بدانند که دین در معیشت و رفتار آن‌ها اثرگذار است نه اینکه دین را با یک چهره تلخ نشان دهند. متولیان امر باید چهره بهشتی و معنوی دین را معرفی کنند.

غرویان در پایان گفت: متاسفانه یکسری از افراد فکر می‌کنند دین یعنی غم و نداری و همین جلوه دین را هم به مردم ارائه می‌دهند در صورتی که دین و رفتار دینی اینگونه نیست. دین سبب پیشرفت، تکامل و ترقی انسان‌ها می‌شود. ما نباید با ترویج چهره غلط از دین سبب شویم که مردم از آن رفتار دینی فاصله بگیرند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها