امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11276
تاریخ انتشار: 1:51 ب.ظ - شنبه 2015/02/21
چاپ این نوشته
Share

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از ششم تا یازدهم اسفند ماه در استان آذربایجان شرقی شهرستان تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی در نشست خبری تشریح برنامه‌های سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اظهار کرد: سازمان اوقاف یک نهاد فرهنگی است و فعالیت‌های قرآنی زیادی انجام می‌دهد. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که برای اجرای قرآن انقلاب کردیم و شعار انقلاب اسلامی قرآن بود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: اگر می‌خواهیم قرآن در تمام عرصه‌های زندگی ما باشد باید زمینه‌های آن را فراهم کنیم چه در عرصه آموزشی، فرهنگی، تبلیغی و سایر فعالیت‌ها.

وی افزود: این مسابقات از سال ۱۳۶۰ با اهتمام سازمان اوقاف برگزار شده و توانسته نقش مهمی در گسترش و توسعه فعالیت‌های قرآنی داشته باشد. امروز مسابقات قرآن کریم در جمهوری اسلامی صرفا یک مسابقه در حوزه حفظ و قرائت نیست بلکه در حوزه مفاهیم، ترجمه، ترتیل و سایر موارد هم مخاطبانی دارد.

حسینی ادامه داد: تاکنون برگزاری مسابقات قرآنی در فعالیت‌های تبلیغی، ترویجی و پژوهشی اثرگذار بوده است و اگر می‌خواهیم بهره بیشتری ببریم باید از حضور کارشناسان، دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی نیز بهره ببریم. برای اینکه امروز مسابقات را برگزار کنیم فرآیندی را پشت سر گذاشته‌ایم و ابتدا این مسابقات در مرحله استانی و شهرستانی برگزار شده و برگزیدگان آنها به این دوره از مسابقات راه یافتند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: این دوره از مسابقات با حضور دو گروه خواهران و برادران برگزار می‌شود و افزایش یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری را در این دوره از مسابقات داشته‌ایم. ما درصدد آن هستیم که بتوانیم این مسابقات را به گونه‌ای برگزار کنیم که عموم هم بتوانند در آن شرکت کنند چرا که این مسابقات بیشتر در بین نخبگان قرآنی ترویج پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: در سال آینده رشته‌ها را افزایش می‌دهیم. در این دوره از مسابقات ۱۹۲۰ مسابقه در ۳۸۱ شهرستان برگزار شده و برگزیدگان به این دوره از مسابقات راه یافتند. همچنین ۲۸۰ مسابقه در ۳۱ استان برگزار شده و در هر سطحی شش هزار شرکت‌کننده داشته‌ایم که در حفظ یک جزء، ۲/۵ جزء، ۱۰ جزء و ۲۰ جزء و حفظ کل در مرحله شهرستانی در رشته‌های قرائت، تحقیق، ترتیل و مفاهیم و فرازخوانی قرآن کریم شرکت کردند و در مرحله استانی این مقدار را کاهش دادیم و به حفظ ۱ جزء، ۲۰ جزء و حفظ کل در همان رشته‌ها ادامه دادیم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: امسال یک برنامه دیگر هم به این دوره از مسابقات اضافه کرده‌ایم ولی به دلیل اینکه اطلاع‌رسانی ما خیلی کم بود و زمان زیادی برای آن نداشتیم از ۱۲ استان ۱۲ نفر را برگزیدیم و این برنامه شامل حفظ قرائت بود که شرکت‌کنندگان از حفظ قرائت را انجام دهند و مقرر شد که در سال آینده سهمیه سایر استان‌ها حفظ شود تا بتوانند آنها هم در دوره بعد در این مسابقه شرکت کنند.

حسینی گفت: در دیدارهایی که مقام معظم رهبری با جامعه قرآنی داشتند همواره بر این امر تاکید می‌کنند که قاریان، حافظان قرآن هم باشند. امسال رشته قرائت از حفظ را به همین دلیل به مسابقات اضافه کردیم. در این دوره از مسابقات تمام ستادهای اجرایی کشور هستند و ریاست آن بر عهده استاندار آذربایجان شرقی است و تلاش می‌شود از تمام ظرفیت‌های استان بهره ببریم همان‌گونه که از آغاز ایام‌الله دهه فجر تاکنون ۲۰۰ محفل قرآنی برگزار شده تا مردم زمینه حضور در این مسابقات را کسب کنند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از فردا احمدشاهد احمدلو از قاریان بین‌المللی در آذربایجان شرقی حضور دارد. مسابقات برادران در مصلای بزرگ تبریز برگزار می‌شود و مسابقات خواهران هم در پتروشیمی تبریز است.

۴۷۰ نفر شرکت‌کننده داریم که ۲۲۰ نفر آنها خواهران و ۲۵۰ نفر برادران هستند که در حفظ کل و حفظ ۲۰ جزء و ۱۰ جزء به رقابت می‌پردازند.

وی اظهار کرد: ۲۵ داور برادر و ۲۰ داور خواهر این دوره از مسابقات را داوری می‌کنند. امسال بر تعداد استاد راهنما اضافه کرده‌ایم تا شرکت‌کنندگان بعد از مسابقه بتوانند از حضور استادان راهنمای خود بهره ببرند. در هر رشته هم پنج برگزیده داریم و در بخش جوایز، جوایز ویژه‌ای به نفرات برتر رشته قرائت، تلاوت معنایی و صوت، لحن و تجوید اهدا می‌شود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان گفت: ما در این دوره از مسابقات به بعد آموزشی و کمیته فرهنگی توجه ویژه‌ای داشتیم و کارگروهی برای روش حفظ موضوعی قرآن کریم برگزار کردیم. همچنین در حاشیه این مسابقات همایش علامه طباطبایی و قرآن کریم، همایش شهریار و قرآن، همایش سبک زندگی قرآنی را برگزار می‌کنیم و همچنین از نفرات اول ۱۰ دوره گذشته هم دعوت کردیم تا در مراسم حضور یابند و میزگردهای مشاوره و گفت‌وگو‌های قرآنی از دیگر برنامه‌های ماست.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها