امروز: چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11227
تاریخ انتشار: 2:09 ب.ظ - جمعه 2015/02/20
چاپ این نوشته
Share

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد،گفت: نبود روحانی،عدم همت هیئت امنا و کارگزاران، عدم استقبال خادمان مسجد برای بازگشایی درب مسجد، فاصله منزل امام جماعت با مسجد و نداشتن برنامه جذاب در مسجد از جمله دلایل برگزارنشدن نماز صبح است.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری تسنیم ، اولین همایش «پرچمداران بهشت» صبح امروز ۳۰ بهمن ماه با حضور بیش از ۹۰۰ امام جماعت اقامه کننده نماز صبح در سالن الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد و از ائمه جماعت پیشگام و فعال در زمینه برپایی نماز صبح در مساجد تقدیر به عمل آمد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ابتدای این همایش به دلایل عدم برپایی نماز جماعت صبح در برخی مساجد اشاره کرد و اظهار داشت: از لحاظ کمی و کیفی در این زمینه رشد خوبی داشته ایم اما برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی است و باید این فاصله را برطرف کنیم و روحانیون نباید در این زمینه منتظر باشند که اتفاق خاصی بیفتد بلکه همه باید وارد عمل شوند.

وی خاطرنشان کرد: در قرآن کریم خداوند با عنوان “قرآن الفجر” بر اقامه نماز صبح جماعت در مساجد تاکید داشته است و توصیه کرده است که این نماز با شکوه و متفاوت از دیگر نمازها اقامه شود و اقامه کنندگان نماز صبح در کارنامه شان اجر بسیاری ضبط و ثبت می شود.

حاج علی اکبری ادامه داد: حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) در هنگام اقامه نماز صبح در مسجد حضور و غیاب می کردند و در موردی از ایشان شنیده شده است کسانی که اهتمام به نماز صبح ندارند اشدالمنافقین هستند.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد همچنین با اشاره به اهمیت برگزاری نماز صبح در زبان روایات، گفت: درباره نماز تعبیر زیبایی است تنها روایت فریقین مبنی بر اینکه نماز صبح علاوه بر مشهود مسلمین، مشهود فرشتگان شب و صبح است، آمده است که ثواب دو برابر برای اقامه نماز صبح در کارنامه مؤمنین ثبت می‌شود و علاوه بر مشاهده فرشتگان، شهود خود حضرت رسول(صل الله علیه و آله) سپس شهود مسلمین مورد تاکید قرار گرفته است، لذا باید نماز صبح جذاب، باشکوه و متفاوت برگزار شود.

وی تاکید کرد: در روایات مربوط به نماز صبح آمده نمازگزاران به جماعت صبح «فی‌ ذمه‌الله» قرار می‌گیرند و از پشتیبانی خاص الهی بهره‌مند می‌شوند همچنین درجاتی که برای آنها هست با تدابیر بسیار دقیقی باید درباره آنها فکر کنیم.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در ادامه با بیان این که وضعیت اقامه نماز صبح در بیشتر مساجد تهران وضعیت خوبی نیست،گفت:  این وضعیت تناسبی با مسلمانی، ولایت و فتوحاتی که بعد از انقلاب اسلامی داشته ایم و همچنین تناسب با روحانیت شیعه ندارد و باید گفت بی توجهی به اقامه نماز صبح با اتفاقاتی که بعد از انقلاب در کشورمان افتاد، هماهنگی ندارد.

وی تصریح کرد: در سه سال اخیر تلاش شده است که به این موضوع اهتمام ویژه ای صورت گیرد و صبحگاهان درب مساجد بر روی مسجد گشاده شود اما در این زمینه روحانیت نباید منتظر باشند که اتفاق خاصی بیفتد و کسی در این زمینه به میدان بیاید بلکه خودمان باید در این زمینه وارد عمل شویم زیرا که کسی به غیر از خودمان در این زمینه به میدان نخواهد، آمد.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: امروز با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن، اگر غفلت هایی صورت گیرد در تهاجم فرهنگی دشمن از بین خواهیم رفت. بنابراین در چنین شرایطی باید اهتمام ویژه به اقامه نماز صبح داشت زیرا در جایی که دشمن وارد عمل شده است راهی جز تمسک به مسجد و این سنگر مقاومت وجود ندارد.

وی تعداد مساجد برگزار کننده نماز صبح در سه سال اخیر در تهران را ۵۶۰ مسجد عنوان کرد و گفت:  امروز این آمار به ۹۰۰ مسجد افزایش یافته و امید است به دنبال این اقبال و محبت ائمه جماعات سرعت گسترش نماز جماعت و رفع مشکل بسته بودن درب مساجد رفع شود و این خبر خوش را تا پایان سال آینده به رهبر انقلاب تقدیم کنیم که مساجد برگزارکننده نماز جماعت افزایش یافته اند و بیش از نصف مساجد تهران برگزارکننده نماز صبح هستند.

حاج علی اکبری در ادامه به دلایل اصلی عدم برپایی نماز صبح در مساجد اشاره کرد و اظهار داشت: مساجدی که نماز صبح در آنها اقامه نمی شود اول به دلیل نبود روحانی، نداشتن انگیزه مردم، عدم همت هیئت امنا، کارگزاران، عدم استقبال خادمان مسجد برای بازگشایی درب مسجد، فاصله منزل امام جماعت با مسجد و نداشتن برنامه جذاب در مسجد با این مشکل مواجه هستند.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: برای برپایی نماز صبح‌ باید فکری کنیم و راه‌حل‌هایی را ارائه بدهیم. باید بدانیم که چرا مردم برای رفتن به نماز صبح انگیزه‌ای ندارند و  به نظر من اگر مردم به سمت سبک زندگی اسلامی بروند این مشکل حل می‌شود.

وی به عواملی که موجب فراگیری اقامه نماز صبح در مسجد می شود، اشاره کرد و گفت: این عامل اول به خود امام جماعت مسجد برمی گردد زیرا که امام جماعت امام مسجد و رهبر و پیشوا است بنابراین باید در این زمینه برنامه ریزی داشته باشد. امروز در حال حاضر ۲۴۰۰ امام جماعت در مساجد تهران فعالیت می کنند که اگر در این زمینه تصمیم بگیرند قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

حاج علی اکبری ادامه داد: ما بیش از ۲۴۰۰ امام جماعت در تهران داریم، اگر ائمه جماعات نمی‌توانند برای اقامه نماز صبح به علت دوری مسیر در مساجد حضور یابند بهتر است فردی را از میان طلاب مشخص کنند لذا تصمیم‌گیرنده اصلی، امام جماعت است که می‌تواند هیات امنا، خادمان و سایر افراد را برای حضور پرشور در مساجد تشویق کند.

وی تسهیل رفت و آمد امام جماعت، بهره گیری از ظرفیت حوزه های علمیه نزدیک مسجد را از دیگر عوامل موثر در ترویج فرهنگ اقامه نماز صبح در مساجد دانست و گفت: در این میان همفکری و همیاری هیئت امنای مساجد در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد برنامه ریزی برای روزهای پنجشنبه و جمعه مردم برای حضور در مسجد، بهره مندی از ظرفیت نهادها و دستگاه ها، حوزه علمیه، بسیج برای فرهنگسازی اقامه نماز صبح را از دیگر عواملی نام برد که باید از ظرفیت آنها در این زمینه استفاده شود.

حاج علی اکبری تاکید کرد: امروز اقامه نماز صبح اولویت تبلیغی و ترویجی مرکز رسیدگی به امور مساجد است و تلاش می شود اقامه نماز صبح در همه مساجد برگزار شود که در این زمینه ما از نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد خواسته ایم در این زمینه گزارش هایی به مرکز ارایه دهند تا عیب هایی که در این زمینه است برطرف شود و نماز جماعت صبح طراوت و نشاط خود را در میان مساجد داشته باشد.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان به نقش ویژه ائمه جماعات در برگزاری هرچه با شکوه تر ایام فاطمیه اشاره کرد و گفت: سال جدید با ایام فاطمیه همراه است و شایسته است ایام سوگواری حضرت زهرا (س) پررنگ و گسترده برگزار کنیم و تعطیلات باعث نشود عزاداری حضرت زهرا (سلام الله علیها) کم فروغ برگزار شود.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها