امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11114
تاریخ انتشار: 10:29 ق.ظ - پنج‌شنبه 2015/02/19
چاپ این نوشته
Share

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: باید ترجمه‌خوانی قرآن را به یک سنت در ایران تبدیل کنیم به نحوی که تمامی تلاوت‌ها در مجالس همراه با ترجمه باشد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه مسابقات قرآن تسنیم و تلاوت که امشب، ۲۹ بهمن ماه، در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: بعد از اینکه پایه‌های حکومت اسلامی استقرار یافت رهبر معظم انقلاب افق آینده را برای ما مشخص کرده‌اند و فرمودند مقصود اصلی ما رسیدن به تمدن اسلامی است.
وی افزود: بر این اساس هدف نهایی ما از انقلاب و برپایی جمهوری اسلامی ایران این است که به تمدن اسلامی دست پیدا کنیم در واقع هدف از جمهوری اسلامی، رسیدن به تمدن اسلامی است.
حداد عادل در ادامه گفت: امروز در دنیا یک تمدن است که به جهان سیطره دارد و آن تمدن غربی است. در بسیاری از کشورهای اسلامی حتی تقویم سالانه‌شان هم غربی است و روز تعطیلاتشان روز تعطیل اسلامی نیست و همه شئون اسلامی مسلمانان در جهان اسلام تحت تاثیر تمدن غربی است.
وی با بیان اینکه تمدنی به نام تمدن اسلامی هم اکنون شکل نگرفته است که اثر گذار باشد، گفت: همه چیز دنیای اسلام تحت تاثیر تمدن غربی آسیب دیده است و اگر جمهوری اسلامی ایران تشکیل نشده بود ما باید بیشتر از این متاسف می‌شدیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دعوتی که رهبر معظم انقلاب از مسلمانان برای بازگشت به سبک زندگی اسلامی دارد جدا از تمدن اسلامی نیست. تمدن اسلامی جنبه‌ سخت افزاری است و جنبه نرم افزاری آن هم فرهنگ اسلامی می باشد که مقدمه فرهنگ اسلامی نیز قرآن است.
حداد عادل در ادامه عنوان کرد: قرآن از دو جهت در ایجاد تمدن اسلامی محوریت دارد که یکی از جهت ایجاد جهان بینی الهی و معنوی و گشودن افق ملکوتی آسمانی نامتناهی به روی مسلمانان است و دیگری هویت بخشیدن به مسلمانان است.
وی در ادامه گفت: طی دهه‏‏ های اخیر به همان اندازه که با شخص پیامبر اکرم(ص) دشمنی می‌ورزند با قرآن هم دشمنی می‌کنند، در حالی که قرآن ادامه وجود پیامبر(ص) در تاریخ اسلام است.
وی یاد آور شد: همه ما در جمهوری اسلامی ایران وظیفه داریم قرآن را از حاشیه به متن زندگی بیاوریم و فرد فرد جامعه ما باید با قرآن انس داشته باشد، نه اینکه قرآن را فقط از رو بخوانند بلکه باید قرآن را بفهمند و به آن عمل کنند.مردم ما باید بینش قرآنی برای رسیدن به اسلام راستین پیدا کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از اینکه چهار هزار خانه قرآنی بخشی از فعالیت‌های عظیم قرآنی در کشور است باید خوشحال باشیم، ولی بدانیم که در آغاز راه هستیم. باید به جایی برسیم که هر فارغ التحصیل دانشگاهی بینش قرآنی داشته باشد و با قرآن مأنوس باشد تا بتوانیم راه را به سوی تمدن اسلامی باز کنیم.
حداد عادل در ادامه گفت: هر کاری که به توسعه فرهنگ قرآنی و ترویج قرآن بینجامد شایسته تقدیر است و باید کمک کنیم تا این امر توسعه پیدا کند.
وی در بخشی دیگری از سخنان خود گفت: همچنین باید ترجمه خوانی قرآن را در ایران به یک سنت تبدیل کنیم. باید بپذیریم که ۹۰ درصد از مستمعین ما، عربی را نمی‌دانند و بدون ترجمه قرآن را نمی‌فهمند.
وی یاد آور شد: خوب است همه جلسات ما با تلاوت قرآن آغاز می‌شود اما اگر آنچه که تلاوت می‌شود از سوی مستعمین درک نشود نتیجه مورد نظر به دست نمی‌آید. قرآن در کشور ما زیاد خوانده می‌شود اما کم فهمیده می‌شود.
حداد عادل در پایان افزود: بیاید جرأت کنیم در هر مجلسی قرآن تلاوت شد ترجمه قرآن را نیز قرائت کنیم؛ البته نباید هر ترجمه در مجالس قرائت شود و باید ترجمه‌های مناسب را برای این کار انتخاب کنید.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها