امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11105
تاریخ انتشار: 2:01 ب.ظ - چهارشنبه 2015/02/18
چاپ این نوشته
Share

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: بهره گیری از موسیقی بومی و محلی تنها راه مدیریت بر ذائقه ­ موسیقاییِ نسل جوان و نوخاسته است .

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از ایرنا، حجت الاسلام «محمد قطبی» در واکنش به برخی اعتراضات به برگزاری کنسرت موسیقی «همایون شجریان» که طی دو روز گذشته در سپاهان شهر اصفهان برگزار شد، افزود: نباید برای مدیریت در دنیای مدرن، از سنت عبور کرد، بلکه گاه می­توان با بهره ­گیری از سنت، دنیای مدرن را مدیریت کرد.

وی اضافه کرد: از لالایی مادران تا سنج و دهل عزاداران و از نی «کسایی » تا « آواز تاج»، از ربنای «شجریان » تا ایران ایران « رویگری»، از ناقاره و کرنای حرم رضوی تا ترمپت و دمام تعزیه، همه و همه نشان از پشتوانه قوی و ساختاری استوار دارد.

در این مطلب که روز دوشنبه در پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان منتشره شده به نقل از قطبی آمده است : نسل نوخاسته در فضای وایبر، اندروید، ماهواره، گجت و اپلیکیشن زندگی می­ کند و بسیاری از سنت­ها و آیین­ های نسل پیش از خود را ندیده و با آن غریبه هستند تا جایی که گاه گذشته را در تعارض با خواسته­ ها و تمایلات امروز خود می ­پندارد و این، نه از خیره ­سریِ این نسل بلکه از ضعف مدیریت ما نسل پیشین است که زیبایی­ های سنت را در صندوقچه ­های چوبی مخفی کرده و هرگز اجازه ندادیم فرزندانمان با آن آشنا شوند.

قطبی افزود: موسیقی سنتی، بومی و محلی ایران که، نه یک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسیقی غربی بلندتر و راست قامت­ تر است با همین رفتارهای بچه­ گانه ما به حاشیه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بی ­وقفه آهنگ و موسیقی غرب و غربی واقع شده­ اند نه پناهگاه سنتیِ موسیقاییِ مناسبی دارند و نه طاقت پرهیز از موسیقی بیگانه.

وی افزود: نوای گلوی همایون شجریان یکی از قله ­های موسیقی سنتی معاصر به حساب می ­آید که با آن و نواهای مشابه می ­توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خویش آشنا سازیم و سپر بلایمان باشد در مقابل آنچه از ناکجا آباد بر ما پرتاب می ­شود.

وی با اشاره به آنانی که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند، گفت: اینان یا سنت را نمی ­شناسند یا موج موسیقی مدرن را، یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی­خبرند.

وی افزود: اجرای همایون شجریان با حمایت صریح استاندار اصفهان صورت گرفت و نشانی بود از اقتدار آواز ایرانی و موسیقی محلی؛ اجرایی بود که با بندبند قوانین کشور مطابقت داشت و حریم­ ها و حرمت­ ها را رعایت کرده بود لذا آنانکه اعتراض دارند یا قانون را نمی­ شناسند یا خود را بالاتر از قانون می ­پندارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان افزود: ما معتقدیم قانون در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعی است، حتی اگر جایی هم کسی تشخیص متفاوت داشته باشد نمی ­بایست در مقابل قانون بایستد و با اردوکشی و یارگیری و تحریک چند جوان ترم اولی روی نیمکت بایستد تا قدّش بلند شود.

وی افزود: هرکس، با هر نام و نشانی، با هر قد و قواره ­ای، با هر میزان سوادی، با هر شکل و شمائلی، با هر دغدغه ، با هر حامی و پشتیبانی، با هر رنگ و زبانی، حرفی برای گفتن دارد یا احساس می ­کند قانونی زیر پا رفته یا ادعای فهم بیشتری دارد یا نیاز به دیده شدن دارد یا عربده­ ای در گلویش گیر کرده یا اندیشه ­ای در فکرش پنهان شده یا منطقی بر زبانش جاری است، بیاید تا با هم گفت و گو کنیم.

وی افزود: خودم را بلندتر از قانون نمی ­دانم و تفسیر شرع را به اهلش می ­سپارم، نه اجتهاد می­کنم و نه هیجان زده می ­شوم.

وی با این عنوان که «عده ای از دور بانگی شنیدند، نفس زنان دویدند، چیزی ندیدند، خجالت کشیدند»، گفت: کاش چهار انگشت فاصله را زودتر طی می ­کردید و قبل از دیدن قضاوت نمی­ کردید، که شرمنده شوید.

وی افزود: شاید حالا فهمیده باشید که – شنیدن کی بود مانند دیدن-، دنبال خواننده زن می­ گشتید، نوازندگان با حجاب دیدید، دنبال رقص و لعاب می­ گشتید، چهارکلام حرف حساب شنیدید، کلاه گشادی سرتان رفت.

گفته می شود یکشنبه شب عده ای در اعتراض به برگزاری کنسرت همایون شجریان در محل برگزاری این برنامه در تالار نگین نقش جهان در سپاهان شهر برای دقایقی تجمع کردند اما هیچ خللی در اجرای این برنامه ایجاد نشد .

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها