امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11093
تاریخ انتشار: 1:46 ب.ظ - چهارشنبه 2015/02/18
چاپ این نوشته
Share

قرائتی گفت: حفظ قرآن و اعتکاف خوب است ولی گاهی اوقات یک مستحب از ده تا واجب بیشتر تبلیغ می شود. تواشیح کجای دین است؟ نماز آیت الله بهجت را نشان دادن تبلیغ نماز نیست.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری مهر، آئین تجلیل از خادمان نماز رسانه ملی بعدازظهر امروز سه شنبه ۲۸ بهمن در سالن رضوان مرکز بسیج صدا و سیما با حضور حجت الاسلام قرائتی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

قرائتی در این نشست گفت: مجری های تلویزیون بسم الله الرحمن الرحیم شان هنوز غلط است. وضوی بسیاری از جوانان ما ایراد دارد. یک مقدار پوستی و ظاهری کار می کنیم. خروجی این فیلم هایی که برای نماز می سازید باید اعتقاد مردم را بیشتر کند. باید نسل نو را در نظر بگیرید؛ هویت و غیرت آنان را مد نظر بگیرید. الان اعتکاف و یا حفظ قرآن از زکات و تدبر در قرآن بیشتر تبلیغ می شود. حفظ قرآن و اعتکاف خوب است ولی گاهی اوقات یک مستحب از ده تا واجب بیشتر تبلیغ می شود.

وی افزود: الان ۳۶ سال است ما گندم زکات نداده در جمهوری اسلامی در شکممان است. تواشیح کجای دین است؟ کجای دین نوشته است روزی یکبار تا چهل روز ختم قرآن کنید؟ دین مبنایی دارد. به یک امامزاده معتبر هیچ کس سر نمی زند اما یک امامزاده که معلوم نیست درست باشد پر از پول است. به من می گویند تکنولوژی جدید شده است چرا هنوز از تخته سیاه استفاده می کنی من می گویم کار ارزان می کنم هرچند کمی کیفیتش پایین باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز تصریح کرد: باید میلیونی کار کرد نه برای یک نفر و فردی. چیزی بسازیم که تاریخ مصرف نداشته باشد. از ازدواج های آسان باید فیلمبرداری کرد در این امر هم از خود مردم باید کمک خواست. باید فیلمهایتان کاربردی باشد. گاهی در تلویزیون نظریه پردازی می کنند اما فقط خواص آن را می فهمند. روی لقمه حلال کار کنید. الان جوانان ما از ازدواج می ترسند و بی ظرفیت شده اند. جوانان ما پوک شده اند. اخلاقشان دارد تنزل پیدا می کند. ما سرطان اخلاقی داریم. بعد می گوییم چرا محبت شاگرد در دل استاد نیست. وقتی دستشویی استاد و دانشجو جداگانه باشد معلوم است که دانشجو به استاد احترام نمی گذارد. ما از داخل پوک شده ایم. بهترین سرمایه، خواندن نماز جماعت در مسجد الحرام است اما آن، نمازی است که به گفته قرآن بازدارنده از فحشا و منکر باشد. زیرا منکر بزرگ الان در جهان اسلام؛ داعش است. چرا این نماز بازدارنده از فحشا و منکر نیست. آیا نعوذ بالله خداوند دروغ گفته است؟

وی افزود: مشکل نماز بی ولایت مانند اسکناس بی نخ است که هیچ ارزشی ندارد. کشورهای عربی به ما متلک می اندازند می گویند در کشورهای ما لامپ مهتابی سبز نشان از مسجد دارد اما در کشور شما کله پاچه ای ها از آن استفاده می کنند. در کشورهای عربی فوتبالیست ها روی چمن نماز جماعت می خوانند اما در کشور ما یا نماز نمی خوانند یا پنهانی نماز می خوانند. باید نماز خواندن روی صندلی اتوبوس و هواپیما و کشتی را به مردم یاد دهیم. وضوی جبیره را یاد دهیم.

قرائتی یادآورشد: ما برای نماز کاری نکرده ایم و نماز های موجود چیزی درونشان نیست. کار نو کنید. نماز آیت الله بهجت را نشان دادن تبلیغ نماز نمی شود. نماز خلبان یا بازیگر یا فلان آدم معمولی را نشان دهیم. علی(ع) خودش نان خالی می خورد به میهمانش نان خالی نمی داد. بهترین غذا را به او می داد. خیلی چیزها جزء دین نیست ولی جزء دین شده است. در نهج البلاغه داریم که پارچه گلدار در اتاق بود حضرت علی به حضرت زهرا گفت آن را بردار زیرا حواسم در نماز پرت می شود. یا بلال برای اذان خواندن روی بامی رفت که اندازه یک آدم و نیم بلندی داشت اما ما الان مناره ۸۰ متری می سازیم چه کسی از آن برای اذان گفتن بالا می رود. چله نشستن آیت الله نخودکی، تواشیح؛ مناره ۸۰ متری و… اینها در کجای دین آمده است؟

وی افزود: فیلم تابستانی ساختن با فیلم زمستانی فرق می کند. پخش فیلم بی موقع و در امتحانات دانش آموزان و دانشجویان ضررش میلیاردی است. هنرمندانه تبلیغ ضد دینی می کنیم و ناهنرمندانه تبلیغ نماز می کنیم. مملکت ما آدم جگردار می خواهد. لباس وزنه برداران تنگ است و عورتشان معلوم می شود. به وزیر ورزش گفتم یک کمی گشادترش کنید، گفت این لباس بین المللی و قانونی است. گفتم اسرائیل ۶۰ سال است که نقض قانون می کند حالا شما نمی توانید دوسانت تنبون وزنه برداران را گشادتر کنید؟

وی ادامه داد: وزیر نیرو به من گفت کم آبی است به مردم بگو که آب کمتر مصرف کنند گفتم چشم اما به جای چمن های پارکها، سبزی بکارید که هم برای هوا بهتر است هم بذرآن خیلی ارزانتر از چمن است و چندین برابر کمتر از چمن آب می خواهد. تمام مشکلات ما گیرش در آموزش و پرورش است. مشکل طلاق، مشکل ازدواج های دیر هنگام، بی کاری زیاد است زیرا در آموزش و پرورش هنری به بچه ها یاد نمی دهیم. اگر آن هنر هم به دردشان نخورد کار آزاد کنند. بی کاری باعث شده که ازدواج جوانان عقب بیفتند. سمینارهای حجاب و نماز و مسائل دینی خوب است اما بی حجاب و افراد غیر دیندار به این سمینارها نمی آیند. باید برنامه هایی برای آنها ترتیب دهیم. احکام گفتن آقای فلاح زاده بعد از نماز صبح و نشان دادن آیت الله بهجت خوب است اما چه کسی آن موقع صبح بیدار است؟ پیداست یا غفلت می کنیم یا خدای ناکرده مجرم هستیم. معتقدم یک واحد سه چهار اتاقه برای اسکان اسلام شناسان خبره در صدا و سیما بسازید تا تمام وقت از آنها استفاده شود. روزی من زود به صدا سیما آمدم یک اتاق برای استراحت پیدا نکردم. برنامه ها را کش ندهید. خیلی مواقع در ده برنامه می شود کار را بست ولی طولانی اش می کنیم وقت و چشم و قلب و گوش مردم امانت است.

وی بیان داشت: به امام(ره) گفتم در بعضی جاها نماینده دارید که ضروری هم نیست مثل من که نماینده شما در نهضت سواد آموزی هستم اما در دوجا که باید نماینده داشته باشید ندارید یکی در آموزش و پرورش و یکی هم در اتاق پخش برنامه های صدا وسیما. حتی در قیافه افرادی که به صدا و سیما می آیند باید دقت شود.

درپایان سخنان قرائتی از عده ای از فعالان و هنرمندان رسانه ملی در عرصه نماز تجلیل به عمل آمد. از سیروس مقدم در مقام کارگردان و محسن تابنده نویسنده سریال پایتخت و مدینه تجلیل به عمل آمد که البته این دو حضور نداشتند. از قچاق و معظمی از سریال فاخته و کارشناس برنامه های دینی، حجت الاسلام رنجبر برای اقامه نماز در مسجد بلال و پرداختن به نماز در برنامه های مختلف صدا و سیما تجلیل به عمل آمد. از رضا شاکری و خانم دکتر میر سیدی به خاطر گزارش ویژه از برنامه نماز و سلامت تجلیل شد. مدیر معارف شبکه یک سیما متوکلیان، به خاطر ساخت کلیپ نماز، دربرنامه آفتاب شرقی و مدیر کل صدا و سیمای مرکز خوزستان بخاطر پوشش مناسب اجلاس بیست و سوم نماز و مسلم حقیقی، بخاطر اهتمام در این مراسم تجلیل به عمل آمد. از علیرضا اسکندری، تهیه کننده، به واسطه برگزاری نماز جماعت در میان برنامه مناظره تجلیل شد. از تنی چند از تهیه کنندگان و خبرنگاران به واسطه پوشش اجلاس بیست و سوم نماز هم تجلیل شد.

در ادامه این مراسم پورمحمدی معاونت سیمای جمهوری اسلامی سخنرانی کرد و در انتها از خبرنگاران و تهیه کنندگان با موضوع نماز در رادیو و تلویزیون تجلیل به عمل آمد. پورمحمدی گفت: برای نماز کارهایی انجام داده ایم و کارهایی در دست انجام داریم. میزان رضایت مخاطبان و تعدادشان را نظر سنجی می کنیم اما نمی دانیم میزان تأثیر این برنامه ها بر روی مخاطبان چقدر است؟ اینکه نمازگزاران متدین داشته باشیم که دروغ و غیبت و تهمت نگویند این مهم است و نه فقط خواندن نماز. باید ببینیم تأثیر نماز خواندن بر روی افراد چیست و این را نشان دهیم. ما در خودمان هم مشکل داریم. در جلساتمان به هنگام زمان اذان آن را تعطیل نمی کنیم تا به نماز بپردازیم. باید نماز خوانان؛ متدین واقعی باشند. روی کودکان و نوجوانان و جوانان باید خیلی کار کنیم اما برنامه ویژه آنها نداریم. باید نمازهای با شکوه را نشان دهیم هرچه نمازها با شکوه تر برگزار شود تأثیرشان بیشتر است. همه شبکه ها و برنامه ها در زمان مهندس سرافراز موظف شده اند مسائل دینی را تبلیغ کنند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها