امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11064
تاریخ انتشار: 10:36 ق.ظ - چهارشنبه 2015/02/18
چاپ این نوشته
Share

با اشاره به این که این روزها با استفاده از پیامک‌ها و دیگر ابزارهای ارتباطی، سخنان مختلفی پشت سر افراد گفته می‌شود، تصریح کرد: طبق بیان اهل‌بیت(ع) خداوند کسی که عیب دیگران را نقل کند، از ولایت خود بیرون می‌کند.

به گزارشپایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه» ، حجت الاسلام  والمسلمین حبیب الله فرحزاد سه شنبه شب در جمع نمازگزاران و مجاوران مسجد مقدس جمکران با اشاره حدیثی از امام صادق علیه السلام اظهارداشت: در این حدیث کلید و رمز موفقیت انسان برای رسیدن به قرب الی الله ذکر شده است که هر کس آن را به کار ببندد طبق قول حضرات معصومین علیهمالسلام اهل بهشت خواهد بود.

این کارشناس مسائل دینی و تربیتی با اشاره به حدیث «اِنَّ لاَِهْلِ الْجَنَّهِ اَرْبَعُ عَلاماتٍ، وَجْهٌ مُنْبَسِطٌ، وَ لِسانٌ لَطیفٌ وَ قَلْبٌ رَحیمٌ وَ یَدٌ مُعْطِیَهٌ» افزود: امام صادق علیه السلام در این حدیث نورانی مهمترین ویژگی های اهل بهشت را به چهار دسته تقسیم کرده است.

*گشاده رو باشیم

حجت الاسلام والمسلمین  فرحزاد ادامه داد: طبق این حدیث اهل بهشت چهار علامت دارند که نخستین آن‌ها روی گشاده است و دومین آن‌ها گفتار زیباست.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم تصریح کرد: روی گشاده، توسط اهل بیت(ع) توصیه شده است و همه باید با گشاده رویی با یکدیگر مراوده کنند به طوری که حضرت زهرا علیها السلام فرمودند؛ لبخند و تبسم مومن حسنه و ثواب است.

*دومین صفت اهل‌بیت(ع)

وی با اشاره به گفتار نیک و زیبا به عنوان دومین صفت اهل بهشت، افزود: در روایات آمده که غسال حق ندارد عیوب اموات را انتقال دهد و تا این حد باید اسرار مؤمنین مخفی بماند و از امام صادق(ع) نیز نقل شده است اگر کسی سخنی را نقل کند تا به مؤمنی صدمه بزند، خداوند آن فرد را از ولایت خویش خارج می‌کند و از چشم خدا می‌افتد.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزداد با اشاره به آیه ( یاایها الذین امنوا اتقوا الله وقولو قولا سدیدا)(۷۰/ احزاب) بیان داشت: پیامبر مکرم اسلام (ص) با این که منشاء علم الهی و برگزیده خداوند بودند این آیه را همیشه در منابر خود قرائت می‌کردند تا علاوه بر دعوت بر تقوا از مردم بخواهند به نیکی سخن بگویندو در گفتار خود حق بگویند.

خطیب حوزه علمیه قم با اشاره به این که این روزها با استفاده از پیامک‌ها و دیگر ابزارهای ارتباطی سخنان مختلفی پشت سر افراد گفته می‌شود، تصریح کرد: طبق بیان ائمه(ع) خداوند کسی را که عیب دیگران را نقل کند، از ولایت خود بیرون می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد با اشاره به گناه حسد، خاطرنشان کرد: حسادت در اکثر انسان‌ها هست و تنها در کسی نیست که وقتی رقیبش به موفقیتی دست یافت، خوشحال شود. کنترل زبان بسیار مهم است و بیشتر گناه‌ها از طریق زبان است. لطمات بدنی قابل درمان است؛ اما زخم زبان، قابل درمان نیست.

وی افزود: سومین علامت اهل بهشت، قلب مهربان است و در حدیث آمده است خداوند پدر یا مادری را به بهشت می‌برد زیرا به فرزند خود بسیار محبت می‌ورزد و به همین دلیل، محبت به زیردستان بسیار توصیه شده است.

*بهشتیان مهربانند

این محقق حوزه علمیه قم تصریح کرد: در بین افراد، محبت ورزیدن به دیگران به ویژه مدیران بر زیرمجموعه و کارمندان، نشانه قلب مهربان است. برخی از مدیران طوری عمل می‌کنند که وقتی از جای می‌روند، زیر مجموعه آن‌ها ناراحت و گاهی گریان می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد، چهارمین علامت اهل بهشت را، سخاوت و انفاق دائم دانست و اظهار داشت: سخاوت و انفاق از ویژگی های اهل بهشت است و بسیار در اسلام توصیه شده است.

وی افزود: کسی که کار مؤمنی را راه بیاندازد، خداوند کارهای او را راه می‌اندازد و حوائج وی را برطرف می کند و چه خوب است که همه چنین رویه ای داشته و در عین حال به نقل احادیث نیز اهتمام ویژه ای داشته باشند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها