امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11058
تاریخ انتشار: 10:29 ق.ظ - چهارشنبه 2015/02/18
چاپ این نوشته
Share

نشست علمی «بازشناسی رنگ پوشش در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت» با ارائه مقاله توسط حجت‌الاسلام والمسلمین حسین مرادی دولت‌آبادی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ,  در این نشست علمی پژوهشی که دیشب ۲۸ بهمن در سالن همایش‌های مرکز تخصصی علوم حدیث حوزه علمیه قم برگزار شد، مولف مقاله پژوهشی «بازشناسی رنگ پوشش در الگوی اسلامی –ایرانی پیشرفت» در سخنانی به تبیین مقوله پوشش‌های رنگی و نقش آن در پیشرفت جامعه پرداخت.

وی پوشش را نماد و ویترین فرهنگ فردی و اجتماعی نامید و با بیان اینکه متون دینی اهتمام زیادی به رنگ پوشش انسان دارند، تصریح کرد: پاسخ به مطالبات مقام معظم رهبری، توجه به جایگاه پوشش در چینه پیشرفت، پاسخ به درخواست فرهیختگان و نخبگان، کاربردی نمودن مفاهیم دینی و لزوم ترسیم الگوی اسلامی در مقوله رنگ پوشش از ضرورت‌هایی بوده که باعث شد بنده این پژوهش را انجام دهم.
این مدرس حوزه علمیه قم کمک به متولیان فرهنگی جامعه، تولید و پیشبرد علم، اثبات اهتمام دین به این قبیل امور اجتماعی و تغییرنگرش برخی افراد لائیک وسکولار را از اهداف خویش در نوشتن این مقاله علمی پژوهشی ذکر کرد.

تحلیل ۷۰ آیه قرآن

مرادی دولت آبادی از جمع‌آوری و تحلیل حدود هفتاد آیه از قرآن کریم و ۶۰۰ حدیث از متون روایی تشیع و اهل سنت و مطالعات تطبیقی آن درباره رنگ پوشش خبر داد.

وی تاکید کرد: از مجموع یک‌هزار و ۵۰۰ فیش نوشته شده، بیش از ۳۰۰ فیش به نوعی در این نوشتار استفاده شده است، ضمن اینکه چهار مقاله علمی همسو از جمله تاثیر پوشش‌های رنگی در سلامت جسم و جان همچنین پوشش‌های رنگی در سبک زندگی اسلامی نیز ره‌آورد این مطالعات بوده است.
مشاور مدیر مرکز تخصصی علوم حدیث حوزه در ادامه نشست، پژوهش حاضر را دارای نوآوری و مقوله‌ای با رویکرد تولید علم برشمرد و بر استفاده از نتایج نشست علمی در ترسیم الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت تاکید کرد.
این فارغ‌التحصیل رشته علوم حدیث حوزه سپس به تشریح محتوایی پژوهش پرداخت و ضمن ذکر آیات و روایات متعدد اهتمام ویژه نصوص دینی به مقوله پوشش و رنگ آن را اثبات نمود و پوشش‌های زرد، سبز، قرمز، آبی را مورد بررسی قرآنی و روایی قرار داده و سپس به جرح و تعدیل و رفع تعارض روایات در برخی رنگ‌های خاص پرداخت.
وی با ذکر برخی خواص درمانی و روان‌شناسی رنگ‌ها به تطبیق دستاوردهای دانش بشری با متون دینی پرداخت و ضمن انطباق این علوم  چگونگی و جایگاه استفاده صحیح از هر رنگ به‌ویژه در پوشش را تشریح کرد.

اثرات روان‌شناختی جامعه

حجت‌الاسلام مرادی در پاسخ به سؤال ایکنا درباره ارتباط و نقش رنگ پوشش در پیشرفت جامعه تصریح کرد: رنگ اثرات روان‌شناختی زیادی دارد و یک رنگ خوب می‌تواند باعث آرامش و رنگ دیگری می‌تواند باعث از بین بردن آرامش فرد و کسانی که با او مرتبط هستند بشود و گاهی یک رنگ نامناسب می‌تواند ایجاد چالش کند.

مرادی با بیان اینکه رنگ آبی و سبز نسبت به دیگر رنگ‌ها شمولیت بیشتری دارد بیان کرد: رنگ سبز و ابی دو رنگی هستند که در بیرون و درون منزل و در مجالس رسمی موضوعیت دارد ولی رنگ قرمز و زرد جزء رنگ‌های جانبی هستند و جهت استفاده در مراسم شادی و درون منزل بر آن تاکید شده است.

این محقق حوزوی با تاکید بر اینکه ائمه(ع) در مراسم شادی مانند دامادی و … از رنگ‌های شاد استفاده می‌کردند عنوان کرد: پوشیدن رنگ‌های شاد بدون داشتن حرمت، تبرج، مفسده و تبدیل شدن به لباس شهرت برای زنان نیز منعی ندارد.

مرادی در تبیین بیشتر نقش رنگ و پوشش در پیشرفت اظهار کرد: رنگ و پوشش یکی از نمادهای فرهنگی در هر جامعه محسوب می‌شود و پیشرفت نیز مقوله‌ای چندوجهی است و لازمه آن ارتقاء سطح فرهنگی و اجتماعی است بنابراین ارتقاء پوشش (که رنگ لازمه انفکاک ناپذیر آن است) مبتنی بر آموزه‌های دینی و بر طبق مصالح می‌تواند ارتقاء فرهنگی جامعه را که خود یکی از مولفه‌های پیشرفت است به دنبال داشته باشد.

تکیه بر تولیدات ملی

وی افزود: یکی دیگر از نقش‌های رنگ و پوشش در پیشرفت، بحث تاثیر آن در خودباوری، تکیه بر تولیدات ملی و پوشش‌های اسلامی و استفاده بیشتر از رنگ‌هایی است که با مصالح اسلامی و با آموزه‌‌های دینی سازگاری بیشتری دارند و می‌تواند فضای فرهنگی جامعه را به سمت بهره‌مندی بیشتر از تولیدات ملی در پوشش سوق دهد و ما را از الگوهای بیگانه مستغنی سازد.

نوآوری در مقاله

همچنین در ادامه این نشست که به دبیری حجت‌الاسلام علوی‌نژاد برگزار شد، حجت‌الاسلام صهیب تقوی از اساتید و پژوهشگران علوم حدیث به عنوان ناقد ضمن برشمردن نقاط قوت پژوهش به نوآوری آن اشاره و تحقیق در این مقولات را نیاز روز جامعه برشمرد.

وی جامعیت استفاده از متون دینی و همچنین دستاوردهای علوم بشری و انطباق آن و نیز ذکر نمونه‌های کاربردی و ارایه مدل واره مناسب را در مقاله بسیار خوب ارزیابی کرد.

دبیرانجمن حدیث حوزه لزوم ساختاری پویاتر، دسته‌بندی شکیل‌تر منابع و جداسازی منابع مطالعاتی، و توازن بخش‌های مختلف پژوهش جهت سهولت دسترسی به محتوای آن را مورد نقادی و تاکید قرار داد.
یادآور می‌شود، این نشست علمی پژوهشی با همکاری مشترک مرکز تخصصی علوم حدیث، انجمن علمی حدیث حوزه و دبیرخانه حوزوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها