امروز: پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11032
تاریخ انتشار: 1:05 ب.ظ - سه‌شنبه 2015/02/17
چاپ این نوشته
Share

استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی گفت: امروز جنگ‌های مختلف بین‌المللی نشان می‌دهد که تمدن غرب دچار افول شده و این برای تمدنی که تأثیرات بسیاری بر جوامع دنیا گذاشته است، امر کمی نیست.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری فارس , حسین کلباسی اشتری استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی درباره تفاوت تمدنی غرب و اسلامی گفت: همه می‌دانیم تاریخ غرب سه دوره یونان باستان، قرون وسطی و دوره جدید دارد در حالی که این تقسیم‌بندی‌ها همه قراردادی است و نمی‌توان کامل و مشخص به همه تعمیم داد.

وی در ادامه افزود: تمدن اسلامی در طی قرون دوم تا پنجم قمری ایجاد شد که در این دوره نهضت ترجمه نیز شکل گرفت، بنابراین فرهنگ و تمدن اسلامی نیز در یک دوره‌ای از دستاوردهای علم و فلسفی دیگران استفاده کرد و به مطالعه و تحقیق در حوزه‌های مختلف پرداخت. کلباسی با تأکید بر اینکه هیچ تمدنی نمی‌تواند تقابلی با تمدن دیگر داشته باشد، توضیح داد: تمدن همیشه در حال جستجو و کندوکاو است و به دنبال چیره شدن بر دیگر تمدن‌ها نیست بنابراین هیچ زمان برای دست اندازی به منابع دیگری تلاش نمی‌کند بنابراین مواجهه تمدنی اصطلاح درستی نیست.

این استاد فلسفه دانشگاه یادآور شد: همین امروز غرب در تلاش برای دست یابی به دستاوردهای دیگر تمدن‌ها است و تلاش دارد تا مباحث میان فرهنگی را مطرح کند. بنابراین حتی اگر امروز ما به دنبال تمدن سازی و گفتمان سازی در این حوزه باشیم این امر دلیل نمی‌شود که به دنبال برتری تمدنی و غلبه بر دیگر فرهنگ‌ها هستیم. وی با بیان اینکه چیرگی غرب بر تمدن‌ها پس از انقلاب اسلامی ایران دچار شک و تردید شد، توضیح داد: تفکراتی چون داعش و القاعده، تروریسم و … به دلیل همین تلاش غرب برای حفظ بقای خود صورت گرفت. کلباسی یادآور شد: تمدن غرب با اتفاقاتی چون جنگ های بین‌المللی دچار افول شده است، و امروز نکته مهم اثراتی است که این تمدن بر جوامع گذاشته است این تمدن آثار اجتماعی بسیاری در نقاط مختلف دنیا گذاشته است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها