امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 11014
تاریخ انتشار: 11:07 ق.ظ - سه‌شنبه 2015/02/17
چاپ این نوشته
Share

نماینده ولی‌فقیه در کاشان گفت: اهل ربا در دنیا زندگی متعادلی ندارند و زندگی آنها دارای پیچ و خم‌های زیادی است و با وجود داشتن مال و ثروت اما آسایش ندارند و زندگی آن‌ها شیرین نیست.

 به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ، آیت‌الله عبدالنبی نمازی، نماینده ولی‌فقیه در کاشان در جلسه هفتگی تفسیر قرآن و در تفسیر و ترجمه آیه ۲۷۵ و ۲۷۶ از سوره مبارکه بقره گفت: این آیه در مقام تشریح و صدور حکم ربا، اثر ربا و موقف زندگی دنیا و برزخ رباخوار آمده است.

وی افزود: ربا در زمان جاهلیت و قبلا از بعثت پیامبراکرم(ص) نیز به عنوان یکی از معاملات اقتصادی رایج آن دوره بوده است، ضمن این که یکی از صادارات آن زمان توزیع شراب در مکه و حجاز به عنوان یک امرعادی و رایج بوده است.

به گفته وی، زمانی که پیامبراکرم(ص) نیز مبعوث شد، توزیع و تولید شراب و شرب خمر شیوع داشته و اکثرا افراد به این معضل مبتلا بودند، لذا اگر پیامبر از همان روز اول می خواست این مسأله را بیان کند جامعه پذیرای آن نبود.

نماینده ولی‌فقیه در کاشان گفت: ربا خوار و ربا دهنده و ربا گیرنده کسانی هستند که حرکت شان و مسیر زندگی و مسیرمعاش آنها مانند انسان های دیوانه است.

آیت‌الله نمازی گفت: این آیه می‌فرماید کسانی که رباخوار هستند مسیر زندگی آنها متعادل نیست و در پیچ و خم زندگی آنها مصیب هایی به وجود می آید که از آثار رباخواری آنها است، حالا می خواهد آنها متوجه شوند و یا متوجه نشوند.

به گفته وی، مسیر زندگی رباخواران، مانند انسان‌های سرگردان و گیجی هستند که کنترلی از خود ندارند و مبتلای به نابسامانی‌های زندگی می‌شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یاد آورشد: برخی از رباخواران، برای این که خود را راضی کنند، رباخواری خود را تحلیل می‌کنند و مدعی هستند که این کار با داد و ستد در بازار تفاوتی ندارند و لذا این آیه می فرماید کسانی که اقدام به رباخواری می کنند آدهای جاهلی هستند که می خواهند برای خدا تعیین تکلیف کنند و رباخواری خود را یک نوع کار اقتصادی تفسیر می کنند.

آیت‌الله نمازی با اشاره به این که پیام و حکم خدا در رابطه با ربا به هرکسی که رسیده باشد و ابلاغ شده باشد و به آن آگاهی داشته باشد و جاهل نباشد و با علم به آگاهی از حرام بودن ربا، اگر توجهی نکند جهنمی است و جهنمی بودن افراد نیز دارای مراتبی است، برخی موقتی و برخی دیگر دائمی است.

نماینده ولی‌فقیه در کاشان تأکید کرد: ربا گناه کبیره است و تعریف گناه کبیره در قرآن خداوند وعده خلود در نار را داده است.

آیت‌الله نمازی با اشاره به این خداوند در ربا اثر قرارنداده است و آن را از بین برنده دانسته است یاد آورشد: صدقه بر عکس ربا رشد دهنده و افزایش دهنده است.
عضو جامعه مدرسیه حوزه علمیه قم گفت: خداوند تمام کسانی که به احکام الهی کفر می‌ورزند و سرکشی می‌کنند و ستیزه می‌کنند آنها را دوست ندارد، لذا خداوند خیر و برکت را از ربا می‌برد و برعکس آن در صدقات خیر و برکت می‌دهد.

آیت‌الله نمازی گفت: در این آیه خداوند می‌فرماید؛ اهل ربا در دنیا زندگی متعادلی ندارند و زندگی آنها دارای پیچ و خم‌های زیادی است و با وجود داشتن مال و ثروت زیاد، آسایش ندارند و زندگی آنها شیرین نیست.

نماینده ولی‌فقیه در کاشان در پایان یادآور شد: متأسفانه براساس گزارشات رسیده در نظام بازاری شهرستان نیز ربا وجود دارد و بر همین اساس خداوند توجهی برای دعای باران ندارد و شاهد نزول رحمت الهی نیستیم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها