امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10896
تاریخ انتشار: 4:25 ب.ظ - یکشنبه 2015/02/15
چاپ این نوشته
Share

رییس مرکز تخصصی نماز گفت: نماز همچون جاده ای است که انسان را به خدا می رساند و باید تصور تکراری بودن نماز در بین مردم اصلاح شود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام محمدصادق کفیل در مراسم رونمایی از ۱۱ کتاب در حوزه نماز و مسجد افزود: نماز، تکراری نیست بلکه یک سیر حرکتی برای وصال است و باید این نکته در جامعه شناسانده شود که پیشرفت انسان همواره در مسیر نماز قرار دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری شبستان، وی افزود: انسان باید به این فهم برسد که باید نماز امروز او با روز گذشته متفاوت باشد تا بتواند به فهم جایگاه خود در مسیر یاری رساندن به دین الهی قرار گیرد.

کفیل درمورد راهبردهای مرکز تخصصی نماز اضافه کرد: یکی از اهداف در مرکز تخصصی نماز ، ایجاد رشد در مسیر اشاعه فرهنگ نماز است.

وی با بیان اینکه این مرکز همواره سه گروه تاثیرگذار مربیان و مبلغان، خانواده و اهل رسانه را مخاطب خدمات خود می داند، افزود: نماز باید محور زندگی مردم قرار گیرد و برای رسیدن به چنین امر مهمی، باید علاوه بر اینکه نماز می خوانیم، نسبت به آموزش فراگیر آن نیز توجه داشته باشیم.

کفیل درباره ویژگی های افرادی که جایگاه یاری کردن خدا و دین او را دارند، به آیه ۴۱ سوره حج اشاره کرد و گفت: افرادی می توانند یاریگر خداوند باشند که نماز برپا می دارند و زکات می دهند و به کارهای پسندیده وا می دارند و از کارهای ناپسند باز می دارند و مشخصا در این آیه جایگاه نماز به درستی نشان داده شده است.

رییس مرکز تخصصی نماز افزود: طبق نظر مفسران، حتی زکات نیز با محوریت نماز معنا می یابد چرا که کمک به محرومان مقدمه ای بر وصال حضرت حق است و زکات یکی از فروع نماز محسوب می شود. امر به معروف و نهی از منکر نیز با محوریت نماز معنا می یابد چراکه محور معروف های عالم نماز است و از سوی دیگر محور منکرات نیز ترک نماز است.

وی توجه به سخنان مقام معظم رهبری در حوزه نماز را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در حوزه نماز برای اقشار مختلف اعم از دانش آموزان، کارمندان، مدیران، هنرمندان، خانواده ها و ادارات مختلف، سخن و راهکار عملیاتی ارائه کرده اند و چنانچه این نکات دقیق عملیاتی شوند، می توان نماز را همگانی کرد و آثار و برکات آن را در بین اجتماعات دید و مسجد در این میان از نقش ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای به ائمه جماعات و آموزش مفاهیم نماز به اهل مسجد و توانمندسازی ائمه جماعات قائل دارند و از این رو در مرکز تخصصی نماز تلاش شده آثاری در این زمینه ارائه شود تا برای تقویت جایگاه مسجد و نماز در اختیار گروه های هدف قرار گیرد.

* هر فعالیتی در حوزه نماز تیری به قلب شیطان است

حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در این مراسم با بیان روایتی از امام زمان (عج) گفت: هر فعالیتی که در حوزه نماز انجام شود و یا هر کتابی که در عرصه نماز و مسجد منتشر شود، تیری به قلب شیطان و شیطان صفتان است.

دبیر ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرزندان خانواده های مانوس با مسجد و نماز از تربیت بهتری برخوردارند و چنانچه خانواده ها برای فریضه نماز اهمیت قایل شوند، فرزندانی نقش آفرین در آینده تربیت می شوند.

وی نقطه هدف دشمن برای فروپاشی جامعه را ایجاد تزلزل در نهاد خانواده دانست و گفت: تزلزل در بنیان خانواده، فروپاشی جامعه را به دنبال دارد و تربیت نسل آگاه و بابصیرت در گرو مسلح شدن خانواده ها به ارزش های اسلامی و دینی است.

سلیمانی با بیان خاطراتی از شهید مصطفی چمران و علاقه وی به مسجد و یاد خدا گفت: شخصیت های بزرگ با یک تصمیم و اراده مسیر خود را تغییر می دهند و مسیر زندگی هر شخصی از کودکی و جوانی مشخص می شود و حضور در مسجد از کودکی، خانواده و جامعه را به سوی سلامت رهنمون می کند.

بر اساس این گزارش تعدادی از کتاب های رونمایی شده در حوزه کودک و نوجوان بوده و کتاب های «نماز پرشور و مسجد آباد»، «اینگونه پاسخ دهید»، «مفتاح، درسنامه عمومی معارف نماز»، «تفسیر آیات نماز» و «منبر و محراب» نیز برای آموزش و برگزاری دوره های آموزشی منتشر شده است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها