امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10877
تاریخ انتشار: 12:36 ب.ظ - یکشنبه 2015/02/15
چاپ این نوشته
Share

رئیس مدرسه عالی تفسیر قرآن کریم گفت: تعداد دروس تفسیر در حوزه‌های علمیه سراسر کشور به ۴۱۰ درس تفسیر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی میرکتولی  گفت: تعداد دروس تفسیر در سطوح عالی و خارج که در سال گذشته ۲۵۳ درس بود در سال جدید حوزه‌های علمیه که در حال سپری کردن آن هستیم به ۴۱۰ درس رسیده است.

رشد ۶۰ درصدی دروس تفسیر حوزه

وی افزود: این تعداد افزایش رشد ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد و بیانگر اقبال حوزه‌های علمیه نسبت به بحث تفسیر قرآن و ارتقای نقش و جایگاه قرآن در دروس حوزوی است.

رئیس مدرسه عالی قرآن بیان کرد: اساتید در انتخاب مباحث تفسیری آزاد هستند، بنابراین مباحث گوناگون و متنوعی در دروس تفسیر در حوزه ارایه می‌شود و هر فرد می‌تواند متناسب با علاقه‌مندی خود در دروس استاد شرکت کند.

میرکتولی در پاسخ به این سؤال که آیا ازدیاد سریع این تعداد کلاس تفسیر موجب ارتقاء کمی بدون رشد کیفیت نخواهد شد، عنوان کرد: متناسب با افزایش کلاس‌های تفسیر همایش‌ها، دوره‌ها، کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی مختلفی نیز برای مدرسان تفسیر حوزه در طول سال در نقاط مختلف کشور برگزار می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در این دوره‌ها، مدرسان تفسیر با مهارت‌های بیان تفسیر، روش‌ها و متدها همچنین خط مشی‌های آموزشی و مذاهب و مکاتب تفسیری آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند. ضمن اینکه این افراد عمدتا کسانی هستند که رشته تخصصی تفسیر را گذرانده و سال‌ها با این مباحث آشنا بوده و هستند.

لزوم ارتقاء جایگاه قرآن در حوزه

میرکتولی تصریح کرد: ارتقاء وضعیت علمی در حوزه به خصوص پژوهش‌محوری در آموزش جزء برنامه‌های اصلی مدیران حوزه و مراکز تخصصی به خصوص در بحث تفسیر است.

رئیس مدرسه عالی تفسیر قرآن با اشاره به نشست‌های شورای منتخب اساتید تفسیر سطوح عالی و خارج حوزه عنوان کرد: رسمیت یافتن درس تفسیر قرآن کریم در کنار دروس فقه و اصول در سطوح عالی مورد موافقت مدیران حوزه است.

وی با اشاره به دروس تفسیری ارایه شده در مدرسه عالی تفسیر اظهار کرد: انتخاب تفسیر جامع‌الجوامع در پایه‌های ۷ و ۸ و جلد ۱۳ تفسیر المیزان در پایه‌های ۹ و ۱۰ به طلاب ارائه می‌شود.

راه‌اندازی مجمع عالی تفسیر 

میرکتولی با اشاره به راه‌اندازی مجمع عالی تفسیر قرآن گفت: این مجمع زیر نظر مراجع معظم تقلید و جمعی از استادان سطوح عالی فعالیت دارد که شورای منتخب تفسیر را تشکیل می‌دهند.

مدرس تفسیر قرآن تصریح کرد: این مجمع با ۹۰۰ تن از استادان سطح عالی حوزه در ارتباط است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها