امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10862
تاریخ انتشار: 12:20 ب.ظ - یکشنبه 2015/02/15
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی معامله سلف و شرایط شش‌گانه آن را از نظر فقهی بیان کرده اند.

امروزه بسیاری از معاملات بانکی یا داد و ستدهای بازار بر اساس معاملات سلفی انجام می‌گیرد و برخی طرفین به دلیل عدم اطلاع از شرایط این نوع معامله ممکن است مرتکب داد و ستدهای ربوی شوند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه» ، به منظور تبیین معاملات سلفی متن فتاوای حضرت آیت الله صافی را در این خصوص منتشر می‌کند.

*تعریف معامله سلف

معامله سلف آن است که مشتری پول را بدهد که بعد از مدتی جنس را تحویل بگیرد و اگر بگوید: این پول را میدهم که مثلاً بعد از شش ماه فلان جنس را بگیرم؛ و فروشنده بگوید: قبول کردم، یا فروشنده پول را بگیرد و بگوید: فلان جنس را فروختم که بعد از شش ماه تحویل بدهم، معامله صحیح است.(۱)

اگر پول طلا و نقره یا طلا و نقره را سلف بفروشد به پول طلا و نقره یا به طلا و نقره، معامله باطل است ولی اگر جنسی را سلف بفروشد و عوض آن را جنس دیگر یا پول بگیرد، معامله صحیح است، و احتیاط مستحب آن است در عوض جنسی که میفروشد پول بگیرد و جنس دیگر نگیرد.

*شرایط معامله سلف

معامله سلف شش شرط دارد:

اول ـ خصوصیاتی را که قیمت جنس به واسطه آن‌ها فرق میکند معین نمایند ولی دقت زیاد هم لازم نیست، همین‌قدر که مردم بگویند: خصوصیات آن معلوم شده کافی است. پس معامله سلف در نان و گوشت و پوست حیوان و مانند این‌ها که نمیشود خصوصیاتشان را کاملاً معین کرد، باطل است.

دوم ـ پیش از آن که خریدار و فروشنده از هم جدا شوند، خریدار تمام قیمت را به فروشنده بدهد، یا به مقدار پول آن از فروشنده طلبکار باشد و طلب خود را بابت قیمت جنس حساب کند و او قبول نماید، و چنان‌چه مقداری از قیمت آن را بدهد، اگر چه معامله به آن مقدار صحیح است، ولی فروشنده میتواند معامله همان مقدار را به هم بزند.

سوم ـ مدت را کاملاً معین کنند، و اگر مثلاً بگوید تا اول خرمن جنس را تحویل میدهم چون مدت کاملاً معلوم نشده، معامله باطل است.

چهارم ـ وقتی را برای تحویل جنس معین کنند که در آن وقت، جنس به قدری کمیاب نباشد که فروشنده نتواند آن را تحویل دهد.

پنجم ـ جای تحویل جنس را معین نمایند، ولی اگر از حرفهای آنان جای آن معلوم باشد، لازم نیست اسم آنجا را ببرند.

ششم ـ وزن یا پیمانه آن را معین کنند و جنسی را هم که معمولاً با دیدن معامله میکنند اگر سلف بفروشند اشکال ندارد، ولی باید مثل بعضی از اقسام گردو و تخم‌مرغ تفاوت افراد آن به قدری کم باشد که مردم به آن اهمیت ندهند.

مسائل ۲۱۱۸ تا ۲۱۲۰ رساله عملیه معظم‌له

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها