امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10801
تاریخ انتشار: 10:05 ق.ظ - شنبه 2015/02/14
چاپ این نوشته
Share

به گزارش  پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ، استاد محمد باقربهبودی در ۸۶ سالگی و در شهر تهران دیده از جهان فروبست. دیدگاه‌‌های او در پالایش حدیث و فعالیت‌‌هایش در گزینش روایت‌‌های معتبر شیعه به ویژه در دهه ۶۰ بحث‌‌های بسیار برانگیخت و آثاری محسوس بر دیدگاه معاصران داشت. یادداشت زیر گزارشی به […]

به گزارش  پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ، استاد محمد باقربهبودی در ۸۶ سالگی و در شهر تهران دیده از جهان فروبست. دیدگاه‌‌های او در پالایش حدیث و فعالیت‌‌هایش در گزینش روایت‌‌های معتبر شیعه به ویژه در دهه ۶۰ بحث‌‌های بسیار برانگیخت و آثاری محسوس بر دیدگاه معاصران داشت. یادداشت زیر گزارشی به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمد علی ایازی است که در اختیار ایکنا قرار گرفته است.

محمدباقر بهبودی  در آبان (۱۳۰۷ ش/ ۱۳۴۷ ق)، در مشهد به دنیا آمد. او در ۱۳۲۷ تحصیلات مذهبی خود را در حوزهی علمیه مشهد آغاز کرد.

در سال‌های نخستین تحصیلی‌اش آثاری چون شرح بر صمدیه و عوامل ملامحسن، قاطع البرهان فی علم المیزان، اسلوب جدید در شناسایی تجوید، میثم تمار و آیین دوستی و مردم‌داری را تا سال ۱۳۲۷ تألیف کرد.

در سال ۱۳۳۳ به قم و سپس به نجف مسافرت کرد و در سال ۱۳۳۵ به مشهد بازگشت. در سال ۱۳۳۷ به تهران آمد و تصحیح، مقابله، تحقیق و تألیف کتب را آغاز کرد.

اساتیدش محمدتقی نیشابوری، معروف به ادیب دوم، میرزا هاشم قزوینی و احمد یزدی بودند. در نجف نیز از محضر اساتیدی همچون آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، سید محسن حکیم و عبدالهادی شیرازی بهره برد.

او در سال‏‌های ۱۳۵۲- ۵۷ به تدریس مسائل موضوعی قرآن پرداخت و نیز به مطالعه‏‌های رجالی- حدیثی ادامه داد و پس از آن چند سالی (۱۳۶۹- ۷۲) در دانشگاه تربیت‏‌مدرس، به تدریس علوم رجالی پرداخت.
تصحیح، تحقیق و مقابله‌ المیزان فی تفسیر القرآن از جلد ۷ تا جلد ۲۰ و بحارالانوار از جلد ۱۷ تا آخرین مجلد به جز جلدهای ۷۷ و ۷۸ از او است.

بهبودی آثار دیگری در زمینهی قرآن، تفسیر، فقه، علوم قرآنی، تاریخ و حدیث دارد  که مشهورترین آن‏ها در علوم قرآن، معانی القرآن (ترجمه و تفسیر قرآن)،  تدبری در قرآن (در دو مجلد)  و معارف قرآنی  است که حاوی مجموع ۱۶ مقاله در موضوعات قرآنی، ادبی و فقهی است.

از جمله آثار مهم حدیثی او گزیده جوامع اولیه حدیثی شیعه: صحیح الکافی (۳ جلد) و ترجمه آن به نام گزیده کافی (۶ جلد)،  صحیح التهذیب (۲ جلد) و ترجمه آن به نام گزیده تهذیب (۵ جلد)،  صحیح الفقیه (۱ جلد) و ترجمه آن به نام گزیده فقیه (۲ جلد).  معرفه الحدیث و تاریخ نشره و تدوینه و ثقافته عند الشیعه الامامیه  و همچنین علل الحدیث است.

با این همه، برخی از دیدگاه‌های ویژه او در نقد حدیث و ترجمه قرآن با نظرهای متفاوت و گاه با مخالفت‌های جدّی روبه‌رو بوده است (از جمله رک. خرمشاهی، بهاء الدین، “دربارهی معانی القرآن”، کیان، ش۱۷، ص۵۵- ۶۰؛ استادولی، حسین، “ترجمه‌ای اسف‌انگیز از قرآن کریم”، مترجم، ش۱۰، سال سوم، ص۹۳- ۱۲۳).

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها