امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10565
تاریخ انتشار: 9:47 ق.ظ - سه‌شنبه 2015/02/10
چاپ این نوشته
Share

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی ضمن تاکید بر لزوم تبیین مقام امیرمؤمنان(ع)، تاکید کرد: باید از کارهای غلوآمیز در این زمینه دوری کرد، زیرا الوهیت و ولایت هر کدام جایگاه خود را دارند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ,  آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شامگاه دوشنبه ۲۰ بهمن در دیدار اعضای برگزار کننده دومین همایش بین‌المللی علمی پژوهشی سیره امیرمؤمنان(ع) با اشاره به روایت نبی اکرم(ص) که می‌فرمایند «عنوان صحیفه نیکوکاران و مؤمنان در قیامت حب علی بن ابی‌طالب(ع) است»، گفت: تیتر مهم‌ترین موضوع هر نوشته و مطلبی است، این روایت نیز نشان می‌دهد که مهم‌ترین کار افراد با ایمان محبت علی بن ابی‌طالب(ع) است.

وی افزود: البته محبت به دو دسته لفظی و واقعی تقسیم می‌شود که منظور روایت نیز محبت واقعی است؛ محبت واقعی محبتی است که سبب پیوند مکتب با مکتب و برنامه با برنامه می‌شود، یعنی فرد گام در جای گام علی بن ابی‌طالب(ع) می‌گذارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تقدیر از برگزار کنندگان همایش سیره امیرمؤمنان(ع) اظهار داشت: توصیه بنده این است در موضوعی که نسبت به آنها تحقیق و کار نشده است، وارد شوید؛ ببینید کجا جای خالی است و آن را پر کنید، از کارهای تکراری پرهیز شود.

وی تصریح کرد: درباره امیرمؤمنان(ع) مطالب زیادی نوشته شده است، ولی هنوز خلأهای زیادی نیز وجود دارد، سعی کنید کارهای انجام نشده را انجام دهید تا تلاش شما پر اثر باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که نباید در پژوهش‌ و تحقیق‌های مختلف به ویژه پژوهش‌های دینی و حوزوی کارهای تکراری صورت گیرد، عنوان کرد: کار تکراری سبب اتلاف سرمایه عمر و نیرو می‌شود.

وی تاکید کرد: کارهای نو و انجام نشده‌‌ زیادی درباره مقام امام علی(ع) وجود دارد که باید به آنها پرداخت؛ به هر میزان کار شما با امیرمؤمنان(ع) پیوند داشته باشد، ماندگارتر، با برکت‌تر، مفیدتر و مؤثرتر خواهد بود.

این مرجع تقلید با بیان این‌که ضمن آگاه کردن افراد ناآگاه نسبت به مقام امیرمؤمنان(ع) باید از کارهای غلوآمیز نیز دوری کرد، بیان داشت: باید مراقب افراد اهل غلو و افرادی که راه را اشتباه می‌روند، بود.

وی افزود: به تعبیر بنده برخی برای درست کردن مسأله ولایت مسأله نبوت را زیر سؤال می‌برند و برای درست کردن مسأله نبوت مسأله الوهیت را زیر سؤال می‌برند.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: باید کاری کنیم که الوهیت، نبوت و ولایت در جاهای خود محفوظ باشند، نباید به دنبال غلو بود و به گونه‌ای حرکت کرد که تمام مبانی در جای خود باشند؛ متأسفانه در محیط ما افراد مشکل آفرینی پیدا شده‌اند که باید آنها را نصیحت و هدایت کرد.

این مرجع تقلید در پایان سخنان خود با اشاره به این‌که درباره کلمات امیرمؤمنان(ع) کم بحث شده است، خاطرنشان کرد: نهج البلاغه نیز همانند حضرت(ع) مظلوم واقع شده و حق آن ادا نشده است؛ باید کاری کرد که کلمات حضرت امیر(ع) روشن‌تر، معلوم‌تر و شفاف‌تر باشد لذا می‌توان روی کلمات قصار و دعاهای ایشان بحث کرد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها