امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10440
تاریخ انتشار: 11:47 ق.ظ - یکشنبه 2015/02/8
چاپ این نوشته
Share

مراسم رونمایی از موسوعه ۹ جلدی کلمات ائمه(ع)از جمله رونمایی از موسوعه کلمات امام زمان(عج)،امام رضا(ع)و امام کاظم(ع) برای اولین بار برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا , حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی اسماعیلی، مدیر گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم(ع) در طول سال‌های فعالیت خود بعد از انقلاب اسلامی به تدوین آثار زیادی درباره ائمه(ع) پرداخته است که موسوعه نبی اعظم(ص) در ۱۵ جلد و موسوعه امام حسین(ع) که چندین بار تجدید چاپ شده است، از جمله آن‌هاست.

وی ادامه داد: سیره پیامبر(ص) و امام علی(ع) همچنین موسوعه شهادت معصومان(ع) در سه جلد از دیگر آثار این پژوهشکده است و امروز نیز تعدادی دیگر از آثار در محضر آیت‌الله العظمی نوری همدانی رونمایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: امروز مجموعه ۹ جلد از موسوعه معصومین(ع) رونمایی خواهد شد که برخی از آنان مانند موسوعه کلمات امام حسن عسکری(ع)، امام هادی و امام حسن مجتبی(ع) برای دومین بار با افزایش محتوا، کیفیت چاپ و بازتحریر و برخی نیز مانند امام رضا، امام کاظم و امام زمان(عج) برای اولین بار چاپ می‌شود.

اسماعیلی گفت: موسوعه کلمات امام سجاد(ع) نیز تا پایان امسال برای اولین بار منتشر خواهد شد که با احتساب همه موسوعه‌ها به ۱۵ جلد خواهد رسید.

وی در تشریح هر یک از این موسوعه‌ها عنوان کرد: موسوعه کلمات حضرت زهرا(س) در سال ۱۳۸۶ در ۶۰۰ صفحه و ۴۶۶ حدیث نشر شد، و باز تحقیق آن توسط پژوهشگران گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم پس از گذشت چندین سال آغاز که در نتیجه برای مرحله دوم در ۶۷۳ صفحه و تعداد ۵۲۲ حدیث در دو جزء و هر جزء شامل چند فصل وبا ترجمه فارسی چاپ شده است.

وی اظهار کرد: جزء اول کلمات آن حضرت بر حسب تاریخ سخن تنظیم یافته است که شامل دو فصل با عنوان فصل اول سخنان آن حضرت قبل از وفات پدر و فصل دوم بعد از وفات است، جزء دوم بر حسب موضوعات تنظیم شده است و شامل چهار فصل است فصل اول عقائد، فصل دوم احکام، فصل سوم اخلاق، فصل چهارم دعا و ذکر.

گردآوری موسوعه کلمات امام حسن مجتبی(ع)

مدیر گروه حدیث این پژوهشکده بیان کرد: موسوعه کلمات امام حسن مجتبی در سال ۱۳۸۱ توسط پژوهشگران در ۳۹۹ صفحه و ۴۳۸ حدیث منتشر شد و پس از باز تحقیق آن با همت و تلاش‌های محققان گروه حدیث در پژوهشکده باقر العلوم در دو جزء و در هفت فصل گردآوری شد، جزء اول سخنان آن حضرت بر اساس تاریخ سخن است که شامل ۳ فصل است فصل اول سخنان امام مجتبی در زمان پیامبر فصل دوم سخنان آن حضرت در زمان امام علی و فصل سوم سخنان امام در زمان امامت آن حضرت است.

اسماعیلی عنوان کرد: جزء دوم بر اساس موضوعات تنظیم شده است که شامل چهار فصل است فصل اول عقائد، فصل دوم احکام، فصل سوم اخلاق، فصل چهارم ادعیه و زیارات که در نتیجه در۶۸۴ صفحه و ۱۰۰۵ حدیث به اتمام رسید و با ترجمه فارسی به علاقه‌مندان تقدیم می‌شود.
وی در تشریح ویژگی موسوعه کلمات امام سجاد گفت: شاید برخی فکر کنند که از امام سجاد۷ با توجه به گرفتاری‌های پس از حادثه عاشورا و خیمه زدن اندوه و ماتم بر زندگی و وجود آن حضرت، سخنان زیادی از آن حضرت نقل نشده باشد ولی مجموعه حاضر که با تلاش و همت پژوهشگران ترتیب یافته است نشان از گستردگی دایره سخنان آن حضرت دارد اگر چه ادعای گردآوری تمام سخنان آن حضرت را نداریم زیرا برای اولین بار و بدون تحقیق جدید چاپ و عرضه می شود.

وی افزود: این مجموعه نیز در شش فصل شامل عقائد، احکام، اخلاق، طب، ادعیه و زیارات و اشعار تنظیم و در ۷۲۰صفحه با بیش از هزار حدیث وبا ترجمه فارسی به زیور طبع آراسته گردید و به علاقه‌مندان آن حضرت تقدیم شد.
اسماعیلی با اشاره به موسوعه کلمات حضرت امام کاظم(ع) تصریح کرد: میراث گران‌بهای علمی فرهنگی امام کاظم را با همت و تلاش بی وقفه محققان پر تلاش گروه حدیث در مجموعه‌ای سه جلدی گرد‌آوری کرده‌ایم، جلد اول آن در شش فصل شامل توحید، قرآن و تفسیر، نبوت، امامت، معاد، فرق و اصحاب، و جلد دوم و سوم آن در احکام فقهی و طب و اخلاق و آداب و دعاها و زیارات ترتیب و تنظیم شده است که در مجموع بیش از ۳۶۳۹حدیث در ۱۹۰۰صفحه جمع‌آوری گردید.
موسوعه امام رضا(ع) برای اولین بار عرضه می‌شود

وی درباره موسوعه کلمات امام رضا(ع) نیز بیان کرد: احادیث و روایات نشر یافته در لابلای کتب روائی و حدیثی برای اولین بار در مجموعه‌ای به نام مبارک آن حضرت در دو جلد و در هشت باب جمع‌آوری شد که در جلد اول آن سه باب شامل مباحثی از قبیل عقائد، مناقب  سیره، قرآن و تفسیر و در جلد دوم پنج باب شامل احکام، طب، اخلاق، نامه ها، فرقه ها  و اشخاص، و ادعیه و زیارات است.
وی همچنین با اشاره به موسوعه کلمات حضرت امام هادی (ع) تصریح کرد: این اثر در سال ۱۳۸۶ در چهار فصل شامل عقائد احکام اخلاق و ادعیه با ۴۳۰ حدیث و در ۴۰۰ صفحه منتشر و با استقبال علاقه‌مندان روبرو شد، و اما اکنون برای دومین بار با افزودن ۱۶۶ حدیث و در مجموع ۵۹۶ حدیث در ۵۰۰ صفحه با ترجمه فارسی منتشر می‌شود.
اسماعیلی درباره موسوعه کلمات حضرت امام حسن عسکری نیز اظهار کرد: مجموعه سخنان حضرت امام عسکری(ع) در سال ۱۳۸۶ در چهار فصل شامل عقائد احکام اخلاق و دعاهای آن حضرت و در ۳۰۸ صفحه به تعداد ۳۴۶ حدیث منتشر شد که پس از تحقیق مجدد در ۵۴۱ صفحه و ۵۲۶ حدیث با ترجمه فارسی چاپ و منتشر شد.
وی افزود: موسوعه کلمات حضرت مهدی(عج) برای اولین بار در پژوهشکده باقر العلوم از کتاب‌های گوناگون جمع‌آوری شد که این مجموعه شامل هفت فصل در ۵۲۸ صفحه و ۳۳۲ حدیث شامل عقائد و قرآن، سیره و معجزات، احکام، وکلاء و ممدوحین و مذمومین، مابعد الظهور، ادعیه و زیارات و تشرفات است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها