امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10346
تاریخ انتشار: 5:18 ب.ظ - جمعه 2015/02/6
چاپ این نوشته
Share

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران یکی از مهمترین مسائلی که عامل برداشتن گام‌های صحیح امام راحل در مسیر به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی وجود داشت را تفکر فلسفی و ذهن خلاق ایشان به شمار آورد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری فارس , زهره توازیانی رئیس دانشکده الهیات دانشگاه الزهرا (ص) با تأکید بر اهمیت فلسفه و فقه در اندیشه امام راحل گفت: فلسفه ذهن را باز می‌کند و باعث می‌شود تا همه جانبه و خلاق انسان به اطراف نگاه کند.

وی در ادامه گفت: چنین نوع تفکر و بینشی در زندگی بسیاری از بزرگان ما دیده می‌شود که نمونه شکوفا شده و مشخص آن در امام خمینی (ره) واضح و مشخص است این نوع تفکر فلسفی و اندیشه‌ای در سطوح بالا باعث موفقیت و ارتباط صحیح برقرار کردن انسان با خیل زیادی از افراد می‌شود. توازیانی دیگر نکته تأثیرگذار در پیروزی بر قلوب امام خمینی (ره) وجود پشتوانه مردمی به شمار آورد و گفت:‌ این نکته را همه جامعه‌شناسان و اهالی سیاست می‌دانند که در صورتی که پشتوانه مردمی برای هر فرد و حکومتی وجود داشته باشد آن حکومت با دوام باقی می‌ماند امام راحل نیز چنین کلید طلایی را در دست داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اندیشه امام راحل متأثر از تفکر صدرایی بود، گفت: بله، تفکرات امام راحل متأثر از اندیشه‌های ملاصدرای شیرازی بود چرا که ملاصدرا نیز تفکر خلاق و بزرگی داشت ایشان اندیشه بزرگان پیش از خود را به کرات مورد بررسی و عملیاتی شدن قرار می‌داد. توازیانی با تأکید بر اینکه البته اندیشه امام راحل از دیگر بزرگان نیز متأثر شده بود از جمله ابوعلی سینا، یادآور شد: بُعد فلسفی تفکر امام راحل در برخی مواقع نادیده گرفته می‌شود درحالیکه این بخش از ذهن ایشان بوده که عامل این همه محبوبیت قلوب و توجه به اندیشه‌های دیگران و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی ایران شده است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها