امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10319
تاریخ انتشار: 10:52 ق.ظ - جمعه 2015/02/6
چاپ این نوشته
Share

مفسر قرآن کریم با اشاره به شرک جلی و شرک خفی، اظهار کرد: بسیاری از کسانی که ایمان آورده‌اند هم مشرک هستند، از جمله جامعه‌ای که پذیرای حکومت طاغوت است، عملاً مشرک است.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ، آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، مفسر قرآن ۱۶ بهمن بعد از نماز مغرب و عشا در دویست و پنجاه و نهمین جلسه تفسیر هفتگی خود با محوریت سوره حمد که در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد، با اشاره به جمله «غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ»، گفت: کفر یکی از مهم‌ترین عوامل غضب الهی است.

وی افزود: دومین عاملی که سبب خشم الهی می‌شود، دروغ بستن به خدا و دروغ شمردن آیات الهی است. آیا مخاطب این سخن فقط مشرکین صدر اسلام است یا ممکن است در میان ما هم کسانی باشند که به خدا دروغ ببندند.

آیت‌الله ری شهری با اشاره به آیه ۲۱ سوره انعام، اظهار کرد: «وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللّهِ کَذِبًا أَوْ کَذَّبَ بِآیَاتِهِ إِنَّهُ لاَ یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ»، چه کسی ظالم تر از آن است که به خدا دروغ می بندد یا آیات الهی را تکذیب می کند. بدانید که هر کس ستم کرد کامیاب نمی شود. ستمکار به خواسته های مادی و معنوی اش نمی رسد.

دروغ بستن به خدا یعنی انکار توحید

وی ادامه داد: دروغ بستن به خدا یعنی انکار توحید. دروغ شمردن آیات الهی انکار نبوت است. شرک، ظلم است. عدل از نظر لغت یعنی هر چیزی را در جای خود نهادن، ظلم هم یعنی چیزی را جای خود قرار ندادن. لقمان به پسرش موعظه می کرد که شرک ظلم بزرگی است.

این مفسر قرآن با بیان اینکه شرک موجب غضب خداست، عنوان کرد: آن قدر شرک در زندگی خطرناک است که قابل آمرزش نیست، سایر گناهان را ممکن است خداوند حتی بدون توبه هم بپذیرد. اگر کسی از گناهان کبیره اجتناب کند گناهان صغیره اش را خدا می آمرزد ولی مشرک را خدا نمی آمرزد، مگر اینکه توبه کند.

آیت‌الله ری‌شهری اظهار کرد: توحید محبوب‌ترین چیز نزد خداست و شرک خطرناک‌ترین گناه نزد خداست. امیرالمؤمنین در نهج البلاغه خطبه ۱۷۶ می فرماید: سه قسم ظلم داریم، یک ظلمی است که خدا نمی آمرزد، یک ظلمی است که خدا از او رها نمی کند و ظلمی که خدا طلب نمی کند. ظلمی که خدا نمی آمرزد شرک است.

وی گفت: دو گونه شرک داریم؛ شرک جلی، شرک خفی. شرک جلی آن است که در ظاهر آشکار است. شرک خفی هم آن است که اگر کسی از انسان جباری اطاعت کرد مثل اوست و این شرک است، بسیاری از کسانی که ایمان آورده اند هم مشرک هستند. کسی که از شیاطین انس و جن اطاعت می کند مشرک است. جامعه ای که پذیرای حکومت طاغوت است عملاً مشرک هستند.

این مفسر قرآن با بیان اینکه اگر کسی به جای اطاعت از حق از حزب سیاسی اطاعت کرد، شرک خفیه است، اظهار کرد: شرک خطرناک ترین چیز برای جامعه اسلامی است. از نمونه این شرک این است که بگوییم اول خدا، دوم شما به دادم رسیدید. نه تنها اول خدا، دوم هم خدا. باید گفت خدا او را رساند. خدا واسطه ساز و واسطه سوز است. اگر به چشم واسطه خدا دیدیم شرک نیست.

آیت الله ری شهری افزود: این که خدا گناهان کوچک را می آمرزد در مورد گناهانی است که حق کسی را ضایع نکرده است، اگر کسی به دیگری ظلم کرد تا زمانی که صاحب حق را راضی نکرده است، خداوند او را نمی بخشد.

یادآور می‌شود، این جلسه تفسیر ۱۶ بهمن بعد از نماز مغرب و عشا در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد. صوت کامل سخنرانی را بشنوید:

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها