امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10304
تاریخ انتشار: 10:40 ق.ظ - جمعه 2015/02/6
چاپ این نوشته
Share

وزیر دادگستری با انتقاد از کسانی که می گویند؛ باید مذاکرات را تعطیل کرد گفت: برخی می گویند؛ باید مذاکرات را رها کرد در حالی که برای تثبیت جایگاه کشور نمی توانیم جای خالی دهیم و اگر کنار برویم می گویند ایران عقب نشینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه» ، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی دیروز در دوازدهمین نشست «طلبه تراز انقلاب اسلامی» که با موضوع «تحلیل شرایط فعلی ایران و جهان و تاثیر انقلاب اسلامی بر مناسبات جهانی» در مدرسه علمیه حقانی قم برگزار شد، با تاکید بر اینکه کلام رهبری دوای مشکلات کشور است، اظهار داشت: سمینار ضدفساد حدود دوماه پیش برگزار شد و رهبری در چند خط بر جدیت مبارزه با فساد تاکید کردند.

وی تصریح کرد: حس نمی کنم کسی در دولت بنای فرارکردن و عدم توجه به فرمایشات رهبری را داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با اشاره به اینکه دولت فرمایشات رهبری را هادی و حامی می داند، گفت: اگر هدایت های رهبری نباشد دولت نمی تواند برخی موضوعات را پیش ببرد.

*نظام با مذاکرات در دنیا آبرومندتر شد 

وی با اشاره به مذاکرات جمهوری اسلامی و ۱+۵ اظهار داشت: با توجه به اینکه ۲۰ سال است اخبار خارجی را پیگیری می کنم و تقریبا در این زمینه متخصص هستم تاکید می کنم نظام با مذاکرات در دنیا آبرومندتر شده است.

وزیر دادگستری با بیان اینکه حتما موقعیت جمهوری اسلامی در یک سال و نیم اخیر بهتر شده است، گفت: این مسئله دلایل متعددی نظیر حوادث منطقه را دارد؛ اما قطعا دولت نیز در بخشی از آن سهیم است.

*بین دولت و رهبری فاصله وجود ندارد

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با اشاره به اینکه برخی افراد می گویند؛ نگاه دولت و رهبری در مذاکرات متفاوت است، ابراز داشت: ممکن است در برخی تاکتیک ها نگاه متفاوتی نسبت به نظر نگاه رهبری وجود داشته باشد؛ اما رهبری این مشی را مردود نکردند، اما تاکید دارند رو دست و فریب حریف نخوریم.  به هیچ عنوان قبول ندارم بین دولت و رهبری فاصله عمیق و زیادی وجود دارد.

وزیر دادگستری با اشاره به سنگینی فضای مذاکرات، گفت: ۶ وزیرخارجه مقابل وزیرخارجه ایران می نشینند؛ اما بیش از ۱۰۰ کارشناس غربی در عقبه مذاکرات حضور پیدا می کنند.

* تداوم مذاکرات حکم شرعی و عقلانی است

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با تاکید بر لزوم تداوم مذاکرات، ابراز داشت: حکم شرعی و عقلانی ما این است که برویم حق خود را از دنیا بگیریم؛ اما نباید با لبخند و وعده حریف نیز دچار وادادگی شویم.

وی با اشاره به نرمش قهرمانانه، گفت: در دیپلماسی باید مشت محکم زد، اما لبخند نیز باید باشد و این ها از فضای دیپلماسی محسوب می شود.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه به مذاکرات خوش بین نیستم، اظهار داشت: البته نباید به مذاکرات بدبین باشیم؛ چرا که دلیل بدبینی نیز نداریم؛ اما نقطه ضعف طرف مقابل را باید پیدا کنیم.

*برخی می گویند مذاکرات تعطیل شود

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با انتقاد شدید از کسانی که می گویند باید مذاکرات را تعطیل کرد، ابراز داشت: برخی می گویند باید مذاکرات را رها کرد در حالی که برای تثبیت جایگاه کشور نمی توانیم جای خالی بدهیم و اگر کنار برویم می گویند ایران عقب نشینی کرد.

وی افزود: متاسفانه سبک و سیاقی که برخی از متدینین و اصولگرایان می گویند متفاوت از حمایت، هدایت، تذکر و دلسوزی است. البته باید نگران بود چرا که دشمن غدار است و نباید اسیر فریب دشمن شویم.

*دایره موافقان نظام را افزایش دهیم

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی همچنین با تاکید بر اینکه باید دایره جذب نظام را افزایش دهیم، گفت: هرکسی از اقدامات نامناسب خود پشیمان شد و به سوی نظام، رهبری و ملت بازگشت، وی را بپذیریم و دایره موافقان را افزایش دهیم.

*به دین مسئولان فرهنگی نمی توان نسبت منفی داد

وی با اشاره به انتقاداتی که به مسئولان فرهنگی دولت می شود، ابراز داشت: اگرچه ممکن است بنده برخی تردیدهای آقایان را نپسندم؛ اما نمی توانم به دینی و انقلابی بودن افراد فرهنگی دولت نسبت منفی بدهم.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه بحث فرهنگ موضوع بسیار اساسی و جدی است؛ چرا که شاکله دین و انقلاب ما را تشکیل می دهد، اظهار داشت: قدرتی که امروز بدست آوردیم از فرهنگ ناشی می شود و باید نسبت به این مسئله حساسیت داشته باشیم.

*در حوزه فرهنگی نمی شود تحمیل فکری کرد

وی با بیان اینکه نگاه ها در مقولات فرهنگی تفاوت مبنایی ندارد، اما در مصادیق و نتایج متفاوت می شود، گفت: در حوزه فرهنگ نمی شود چیزی را تحمیل کرد؛ چرا که به گرایش فکری افراد مربوط می شود و انسان ها را نمی شود مجبور به موحد بودن کرد؛ چرا که ممکن است در ظاهر بگوید چشم، اما در باطن هرکاری دلش می خواهد انجام می دهد؛ امر به معروف و نهی از منکر برای فرهنگ عمومی جامعه مهم است.

وزیر دادگستری با بیان این که با تغییر دولت ها فرهنگ ها جابه جا نمی شود، گفت: مسائل فرهنگی امروز برای یک سال گذشته نیست.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه وضعیت فرهنگ در دولت ها را باید طی یک دوره طولانی سنجید، اظهار داشت: ممکن است سلیقه وزیر ارشاد با ما متفاوت باشد، اما نمی توان به وی تعلق بی دینی و بی تفاوتی به انقلاب را وارد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی بر ضرورت تربیت نیروهای فرهنگی تاکید کرد و ابراز داشت: اگر امروز ۵۰۰ تا آقای قرائتی داشتیم در عرصه فرهنگی بسیار فعال تر بودیم.

*پیوند حوزه و هنر باید محکم تر شود

وی با انتقاد از اینکه چرا در حوزه به عرصه هنر پرداخته نشده است، گفت: مگر کار ما تبلیغ نیست؟ چرا از ابزار تبلیغی هنر نظیر سینما و رسانه استفاده نکردیم؛ تحول فرهنگی فقط با منبر اتفاق نمی افتد، امروز باید ۵۰ سناریو نویس داشته باشیم تا هنر دینی را مطرح کنیم.

وزیر دادگستری تصریح کرد: هنرمندان متعهد دین مدار بسیاری نیز داریم که باید از ظرفیت آن ها بهره برداری کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود دهه فجر را ایام حاکمیت اسلام دانست و گفت: دهه فجر ایام عزت، حماسه، جهاد و شهادت ملت ما است که قله برجسته تاریخ می باشد.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در حساس ترین شرایط تاریخی شکل گرفت، ابراز داشت: جذابیت امروز غرب با گذشته قابل قیاس نیست و در گذشته جایگاه و نظریه های غربی طرفداران بسیاری داشت.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه اقتدار جبهه شرق از اقتدار امروز غرب نیز بالاتر بود، تصریح کرد: شوروی سابق با یک جغرافیای عظیم کمونیسم بود؛ چین و ژاپن نیز عقاید کمونیستی داشتند و از نظر جمعیت و وسعت دوسوم دنیا در اختیار کمونیست ها بود.آن روز راهی جز شرقی یا غربی بودن وجود نداشت، چرا که نقشه سیاسی دنیا این گونه بود.

وزیر دادگستری با اشاره به دلایل انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، اظهار داشت: جریان غالب مارکسیستی و ضددینی و الهی در دانشگاه ها حضور داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه پیش از انقلاب فضای فکری دینی وجود نداشت، افزود: شرقی ها کمونیسم و مارکسیسم بودند و به دین اعتقاد نداشتند؛ غربی ها نیز که خدا را قبول داشتند لائیک و سکولار بودند.

*آمریکا ۳۶ سال می خواهد انقلاب را زمین بزند 

وی با بیان اینکه برای درک عظمت انقلاب باید موقعیت گذشته را بررسی کرد، گفت: آمریکا ۳۶ سال است که می خواهد ما را زمین بزند؛ چرا که می داند چه اتفاقی افتاده است و این انقلاب با آن ها چکار کرده است.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه یکی از موضوعات دشمنی آمریکا مسئله فلسطین و اسرائیل است، گفت: غربی ها با ایجاد اسرائیل به دنبال تحت نظارت قرار دادن منطقه بودند.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه اسرائیلی ها تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی موقعیت ممتاز و سیاسی و نظامی بهتری داشتنند، ابراز داشت: تمام موقعیت های صعودی اسرائیل از سال ۱۹۸۴ میلادی متوقف شد.

*عراق امروز همراه ایران است 

وی با اشاره به اینکه دشمنان، عراق را علیه ما به جنگ فرستادند اما امروز عراق با ما است، گفت: این مسئله تغییر موازنه استراتژیک را نشان می دهد؛ عراق روزی مورد جدال شرق و غرب قرار داشته است، اما امروز سیاست هایش همراه با نظام ما است.

*وزیرخارجه آمریکا مجبور به مذاکره با ایران است

وزیر دادگستری به مذاکرات ایران و ۱+۵ اشاره کرد و اظهار داشت: امروز وزیرخارجه آمریکا به عنوان ابرقدرت دنیا مجبور می شود ۵۰ ساعت با وزیرخارجه ایران مذاکره کند؛ کاری به نتیجه مذاکرات نداریم اما اصل موضوع مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه جمهوری اسلامی همواره سیاست «نه شرقی نه غربی» خود را تحت زعامت رهبری حفظ کرده است، گفت: امروز خط انقلاب حفظ شده است و این مسئله مهم ترین موضوعی است که می توانیم به آن اذعان کنیم.

*اسلامیت انقلاب حفظ شده است

وی با تاکید بر اینکه اسلامیت رکن اصلی انقلاب است، ابراز داشت: در عمل شاید برخی افراد سوال و شبهه داشته باشند یا عمل ضعیف و قوی داشتند، اما اسلام رکن اصلی انقلاب است و معارف اسلامی جایگاه ممتاز خود را حفظ کرده است.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه اخیرا در یک نظرسنجی، بالاترین پایگاه گرایشی مردم به مسائل دینی است، اظهار داشت: این مسئله نشان می دهد جایگاه دین، حوزه ها، روحانیت و مساجد همچنان جایگاه والای خود را حفظ کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی افزود: اسلام ناب دین عقلانی است که پاسخگوی نیازهای انسان می باشد.

*نامه رهبری برگرفته از اسلام عقلانی بود

وی با اشاره به نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی اظهار داشت: رهبری در نامه خود تصریح کردند با توجه به آزادی بیانی که غربی ها مدعی هستند بهترین ارزش در غرب است، جوانان دنیا اسلام را آگاهانه و از منابع صحیح مطالعه کنند و بعد هر تصمیمی گرفتند قابل احترام است.

وزیر دادگستری با بیان اینکه اسلام به عقلانیت، انتخاب و تصمیم های افراد احترام می گذارد، ابراز داشت: این دین پاسخ به نیازها و سوال های جوانان امروز را نیز دارد.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با تاکید بر اینکه حفظ دین دستاورد بزرگ انقلاب است، گفت: امروز مساجد دانشگاه ها از پررونق ترین مساجد کشور است و بچه های ناب حزب اللهی در دانشگاه ها هستند در حالی که در گذشته متدینین خجالت می کشیدند در دانشگاه نماز بخوانند.

وی با اشاره به رویش های انقلاب، اظهار داشت: طلاب امروز ما از رویش ها و محصولات انقلاب اسلامی هستند.

*مردم فقط عمل ما را نگاه می کنند

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه مشکلات و ضعف های بسیاری نیز داریم، ابراز داشت: امروز باید به دنبال حل مسائل باشیم، چرا که بسیاری از مردم فقط عمل ما را می بینند و می گویند چون عمل شما اشتباه است فکرتان نیز خراب است؛ بسیاری از افراد عقل شان به چشم شان است و تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرند و از این رو باید مراقب رفتار خود باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با بیان اینکه انقلاب اسامی تاثیرگذاری داشته و دارد، اظهار داشت: امروز شعارهای انقلاب جدی تر و محکم تر از گذشته است.

*حوزه و روحانیت سرمایه انقلاب است 

وی در پایان با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه و طلاب یکی از مهم ترین سرمایه های انقلاب هستند، خاطرنشان کرد: اردوگاه قدرتمند تثبیت و حرکت مقتدرانه نظام، اتکای هوشمندانه به دین و باور دینی مردم است که پایگاه اصلی آن حوزه ها و روحانیت می باشد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها