امروز: چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10172
تاریخ انتشار: 12:01 ب.ظ - چهارشنبه 2015/02/4
چاپ این نوشته
Share

کتاب «۴۰ ویژگی جوان مسلمان و انقلابی» به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «۴۰ ویژگی جوان مسلمان و انقلابی» متن سخنرانی حجت‌الاسلام غلامی است که ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ در محل جامعه تعلیمات اسلامی تهران ایراد شده است. حجت‌الاسلام غلامی در مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته انگیزه‌های خود را از انتشار این ویژگی‌ها در قالب یک کتاب مستقل اینگونه مطرح کرده است: «اینجانب چند انگیزه اصلی از برشمردن ویژگی‌های جوان مسلمان و انقلابی داشتم. انگیزه نخست کمک به تشخص و هویت‌یابی جوانان ایرانی و به طور کل جوانان دنیای اسلام، به ویژه در برابر موج سنگین هویت‌زدایی از طریق جهانی شدن غربی می‌باشد… معتقدم هنوز غربی‌سازی جهان، آن هم بر پایه ارعاب و تحقیر سایر ملل، علی‌الخصوص ملل مسلمان استمرار دارد و غرب خود را در این زمینه از تکاپو نیانداخته است.

بنابراین لازم است تا شکل‌گیری شرایط تازه از کم‌رنگ شدن هویت اسلامی و انقلابی، بروز هر نوع خودباختگی و یا اختلاط هویتی در میان جوانان که خود مانعی جدی برای تحقق اهداف متعالی اسلامی به حساب می‌آید، جلوگیری شود.» رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا درباره انگیزه دوم خود می‌نویسد: «انگیزه دوم حقیر از برشمردن مختصات جوان مسلمان و انقلابی، پُررنگ نمودن مرز میان جبهه حق و جبهه باطل است که همواره در طول تاریخ در برابر یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند…» سومین انگیزه حجت‌الاسلام غلامی بدین شرح است: «انگیزه دیگر بنده، تصحیح تصویر غلطی است که طی سال‌های گذشته توسط عناصر ضدانقلاب از جوان مؤمن و انقلابی ترسیم شده است. همه باید توجه داشته باشند که جوانان ما بر اساس جهان‌بینی خود به دنبال چه هستند و چقدر با آن چیزی که ظالمانه در برابر آنها ترسیم شده است، تفاوت دارند.»

همچنین وی در مقدمه این کتاب متذکر می‌شود: «نکته کلیدی در ویژگی‌های اصلی یک جوان مسلمان و انقلابی حق‌یابی و حق‌گرایی است، چیزی که ثابت و لایتغیر است، در هر عصر و مصری به نحو ظهور و بروز می‌نماید و تحت هیچ شرایط، بهانه و حتی مصلحت‌اندیشی قابل چشم‌پوشی نیست. به بیان دیگر، منبع حق تنها خداست و جوان مسلمان موظف است ضمن مجاهدت مستمر برای فهم روش‌مند، عمیق و آزاداندیشانه حق و صراط آن مسیر حیات فردی و اجتماعی خود را فقط با مسیر حق مطابقت دهد.» رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا در پایان مقدمه این کتاب به اشاره دو نکته می‌پردازد: اولاً، چهل ویژگی بیان شده برای جوان مسلمان و انقلابی، مستقیم و یا غیرمستقیم بر آیات و روایات فراوان یا سخنان امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب (که البته تکیه‌گاه این سخنان نیز آیات و روایات است) استوار است که به دلیل رعایت اختصار به آنها پرداخته نشده است. ثانیاً، بنای اینجانب بر طرح ویژگی‌های اصلی بوده و عدد چهل نیز در این جهت موضوعیت ندارد، لذا می‌توان از منظرهای گوناگون، فهرست‌های متفاوتی را از ویژگی‌های جوان مسلمان و انقلابی ارائه داد.» فهرست این کتاب مشتمل بر مقدمه و ویژگی‌هایی جوان مومن و انقلابی از دیدگاه نویسنده است. کتاب «۴۰ ویژگی جوان مسلمان و انقلابی» در ۳۲ صفحه، قطع پالتویی، دو رنگ، تیراژ ۵۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰۰ تومان روانه بازار کتاب شده است.

دفتر نشر معارف به مناسبت پاسداشت دهه فجر کتابهای «زمانه ما، رسالت ما»، «خط امام: مروری اجمالی بر اندیشه امام خمینی»، «جدال دو اسلام: گزیده جلد ۲۱ صحیفه امام»، «سیره آفتاب: سیری در زندگینامه امام خمینی»، «نکته های ناب: گزیده موضوعی بیانات رهبر معظم انقلاب»، «غروب آفتاب در اندلس» و «فرهنگ مهمتر از سیاست» را با تخفیف ویژه عرضه می‌کند. *** برای تهیه «۴۰ ویژگی جوان مسلمان و انقلابی» می‌توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲) دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها