امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10126
تاریخ انتشار: 10:24 ق.ظ - سه‌شنبه 2015/02/3
چاپ این نوشته
Share

۲۳ تن از مفتی های روسیه از استان های مختلف این کشور به منظور دیدار با علما و روحانیون کشور به ایران سفر کردند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری ایرنا این مفتی ها در ابتدا به دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رفتند.

ابوذر ابراهیمی ترکمان در دیدار با مفتی های روسیه، با اشاره به تلاش غرب برای گسترش موج اسلام هراسی، گفت: دشمنان اسلام آسایش و امنیت خود را در ایجاد اختلاف میان مسلمانان می جویند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: مسلمانان روسیه ویژگی هایی دارند که در دیگر مسلمانان اروپا دیده نمی شود؛ از جمله اینکه، مسلمانان در روسیه، بومی این کشور هستند و شهروند درجه دو به شمار نمی آیند. به همان اندازه که روسیه به روس ها تعلق دارد، متعلق به مسلمانان این کشور هم هست.

به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وی ادامه داد: مسلمانان روسیه به رغم ۷۰ سال زندگی تحت حکومت کمونیست ها، فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کرده اند و توانستند دین خود را حفظ کنند.

ابراهیمی ترکمان همچنین با بیان اینکه تأثیرپذیری مسیحیت ارتدکس از کمونیست، بیش از تأثیرپذیری مسلمانان از عقاید کمونیست است، اظهار داشت: اتفاقی در جهان در حال رخ دادن است که باید به آن توجه کنیم. این اتفاق، ترویج اسلام هراسی در اروپا است.

وی تأکید کرد: اروپایی ها نگران هستند که تقسیم بندی بعدی اروپا نه بر اساس زبان که بر اساس دین باشد. از سویی دیگر با توجه به پیر شدن جمعیت در اروپا، آنها نیازمند پذیرش مهاجران هستند.

به گفته وی در ۱۵ سال گذشته تعداد کلیساها در این قاره کاهش و تعداد مساجد افزایش یافته است و همین موضوع، عامل نگرانی اروپایی ها شده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ادامه داد: مسلمانان روسیه به دو نکته توجه کنند؛ اول اینکه باتوجه به افزایش جمعیت، باید برنامه های آموزشی مناسبی را در نظر گیرند تا اسلام حقیقی و معتدل بین آنها تبلیغ شود.فرزندان ما باید برای زندگی خود به جنبه های رحمانی و صلح آمیز دین توجه داشته باشند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتن روحیه همزیستی مسالمت آمیز را ویژگی دوم مسلمانان روسیه دانست و ادامه داد: مسلمانان روسیه که بعد از مسیحیان این کشور، بیش ترین جمعیت را دارا هستند، در کنار مسیحیان ارتدکس، یهودی ها و آتئیست ها، زندگی آرامی را تجربه می کنند. همین موضوع فرصت مهمی است که مسلمانان باید از آن بهره ببرند.

ابراهیمی ترکمان، همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ایجاد موج اسلام هراسی در اروپا، اظهارداشت: دست هایی در کارند تا دنیا را از مسلمانان بترسانند. آنان باید بدانند که اسلام در ذات خود جز رحمت و محبت چیزی ندارد.

وی تأکید کرد: غربی ها به وجود اختلاف میان مسلمانان نیاز دارند و این اختلاف موجب آرامش دشمنان اسلام خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین اظهار داشت: ما پیرو مذهب شیعه و شما اهل سنت هستید؛ اما قرآن مجید و پیامبر مان یکی است و افکار و اندیشه های ما به هم ، بسیار نزدیک است. همین امروز در روسیه تعداد زیادی شیعه، زندگی می کنند؛ اما هیچ کدام از شیعیان در حرکت های تروریستی و افراط گرایانه شرکت نمی کنند.

** وجود بیش از ۲۰ هزار مسجد در روسیه

در ادامه سرپرست مفتی های روسیه نیز با اشاره به فعالیت های پرشمار مساجد در سراسر روسیه، گفت: در شمال قفقاز و سرتاسر روسیه، بیش از ۲۰ هزار مسجد در حال فعالیت هستند؛ برای نمونه در شهر قازان که مرکز تاتارستان است، در ۳۴ سال اخیر ۵۸ مسجد ساخته شده که از تمامی آنها بهره برداری می شود.

جعفر بیگ مایف، همچنین با اشاره به جمعیت مسلمانان روسیه، اظهار داشت: درست است که نسبت به مسیحیان ارتدکس، جمعیت ما خیلی کم است، اما به تعداد کافی در روسیه مسلمان وجود دارد و با توجه به فعالیت های اخیر در این کشور برای تبلیغ اسلام، علاقمندان به مطالعه درباره این دین، رو به افزایش هستند.

این مفتی روس همچنین با تأیید سخنان ابراهیمی ترکمان، مبنی بر یکی بودن شیعیان و اهل سنت، گفت: در مسکو می توان این موضوع را به خوبی مشاهده کرد. هنگامی که مساجد باز هستند، مسلمانان از هر مذهب و طیفی در مسجدها حاضر شده و به عبادت می پردازند، بدون آنکه کسی آنها را درباره مذهب اش بازخواست کند.

وی با بیان اینکه مراسم مذهبی و دینی در مسکو با حضور پرشور مسلمانان برگزار می شود، گفت: ابراهیمی ترکمان رایزن فرهنگی ایران در روسیه بود، در مراسم ما شرکت می کردند و استقبال از مراسم دینی را مشاهده کرده اند. برای نمونه آخرین مراسم دینی ما در روز عید قربان با حضور ۱۴ هزار مسلمان برگزار شد.

جعفر بیگ مایف، در ادامه ضمن انتقاد از اروپا در حمله به اسلام و مقدسات آن و توهین به پیامبر اسلام (ص)، افراد هتاک به ساحت مقدس نبی اکرم اسلام (ص) را عاری از وجدان انسانی خواند.

وی در پایان اظهارداشت: اروپایی ها با این کارها حیثیت خود را زیر سؤال می برند؛ با این حال تلاش ما باید این باشد فراهنگ**۱۳۵۵**۱۵۶۹

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها