امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 10054
تاریخ انتشار: 8:24 ب.ظ - شنبه 2015/01/31
چاپ این نوشته
Share

بهترین علم و اساس همه علوم نزد خدای متعال علم توحید است و شهید ثانی در این یادداشت درباره نقش این مساله و نوع علم آموزی مطالبی را بیان میکنند.

پایگاه خبری مباحث – شرح منیه المرید: در کتب حوزه علمیه این مساله ضروری است که نویسنده توضیحی در رابطه با نام کتاب میدهد و انگیزه خود را از نام گذاری کتاب مشخص میکند، شهید ثانی در همان ابتدای کتاب اخلاقی منیه المرید اینچنین میگوید:

در این رساله چنان بخاطر رسید که مختصرى از شرائط و آداب و وظائف دانشجو را تذکر دهیم، تا هرکه در آنها تأمل و تدبر کند، و آنها را لازم المراعات شمارد و بر صحائف خاطر بسپارد، و همواره تکرار نماید در اندک وقتى از بهره‌هاى دانش برخوردار شود، زیرا این جمله از کلام خدا و رسول و ائمه طاهرین صلوات اللّه علیهم اجمعین و گفتار بزرگان حکمت و دین و علماء راسخین گرفته شده، و نتیجۀ چندین سال تجربۀ آنان را در این کتاب از نظر شما میگذرانیم، و از آنجا که این رساله داراى آداب بسیارى است که: منیه و آرزوى هر فرد محصلى میباشد او را به منیه المرید فى آداب المفید و المستفید نامیدم، از فضل عمیم و بخشش قدیم خدا خواهم که مرا و دوستان و مخصوصان و منتفعین این کتاب را سودى نیکو بخشد، و پاداش مرا زیاده فرماید، و در روز رستاخیز قدمم را ثابت نگهدارد، زیرا او بخشنده و کریم است.

دانش سبب کلى ایجاد عالم است

خلق شده ایم برای دانستن و تحصیل علم سبب عالم است، این جدای از این که هدف خلقت را مشخص میکند، نکته ای در درون خود دارد و آن اینکه در هیچ کاری مثل تحصیل علم برکت نیست، زیرا حرکت کائنات و هدف خلقت مسیری مرادف این مسیر دارد، بنابراین این آیه از قران کریم که در ذیل می آویم بشارتی است به آنانکه طالب علم اند.

اَللّٰهُ اَلَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمٰاوٰاتٍ وَ مِنَ اَلْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ اَلْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اَللّٰهَ عَلىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَ أَنَّ اَللّٰهَ قَدْ أَحٰاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ علما
خدا کسى است که هفت آسمان را ایجاد فرموده، و از زمین مانند آسمان آفریده، و امر خود را میان آنها فرد فرستاده، تا بدانید که خدا به هر چیزى توانا است و دانش او به هر چیزى احاطه دارد.

اساس علوم علم توحید است

گاهی فکرمیکنیم توحید این است که مرتبط با علومی باشد که خدا را بشناسی و بدانی خدا تنها یکی است و وحدانیت خدا را اعتراف کنی و غیره، در حالی که توحید یعنی اینکه بدانی همه علوم تا او نخواهد علم نیست و تا او نخواهد در آن مهارتی به دست نمی آبد، این مساله اساس همه علوم است.

به همین خاطر علم جدایی به نام علم توحد داریم تا در این علم بدانیم که قدرت خدای متعال و اراده خدای متعال چگونه است، وقتی مساله در مورد علم مشخص شد در بقیه مسائل نیز کم کم حاصل میشود، مثل رزق و روزی که طلبه و طالب علم باید بداند که رزق و روزی از خداست.

اولین و مهم ترین علمی که قرآن درباره آن سخن گفت

اولین علمی که خدای متعال فرو فرستاد علم توحید است، اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ اَلَّذِی خَلَقَ، خَلَقَ اَلْإِنْسٰانَ مِنْ عَلَقٍ، اِقْرَأْ وَ رَبُّکَ اَلْأَکْرَمُ، اَلَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ

اولین آیه قرآن کریم هم اشاره به علم آموزی دارد هم اشاره به این که مهم ترین علم توحید است و اگر درباره هر چه بخواهیم علم به دست بیاوریم جزو مخلوقات هستند و مخلوقات از خدا هستند و این ها در اولین آیه نازل شده به پیامبر آمده است.

در شیوه خلقت پیامبر نیز این مساله نمود پیدا میکند، خلقت نوری پیامبر و بروز مساله توحید در شکل گیری پیامبر و شکل گیری فرشتگان از پیامبر، همه و همه تایید اهمیت بالای مباحث توحیدی است.

امروزه ضعف طلاب حوزه علمیه در مباحث توحیدی بیش از پیش آشکار شده است، طلاب باید با احاطه کامل به مسائل توحیدی از عهده پاسخ به شبهات ادیان دیگر به سادگی برآیند.

شهید ثانی در رابطه با هدف خلقت و اختصاص این به مساله توحید میفرمایند:

نیکو تدبر کن چگونه افتتاح فرموده کتاب خود را که باطلى در او نیست و از جانب حکیمى فرو فرستاده شده که شبهۀ در کلام او راه ندارد به نعمت ایجاد، از آن پس نعمت دانش را بر بشر خوانده، و اگر نعمت و منتى بعد از نعمت ایجاد بالاتر از دانش بود، خداى بدین نعمت بزرگ اختصاص نمیداد، و در این آیه علاوه بر آنکه حسن براعت و دقائق معانى و حقایق بلاغت را مراعات فرموده نور هدایت و راه دلالت بصراط مستقیم را منوط بعلم دانسته.

 

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها